SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Prečo majú zebry pruhy? Proti hmyzu

0

Vedci v nezvyčajnom výskume zistili, že pruhy zebier fungujú ako najlepší repelent.

Vedci skopírovali vzory pruhov troch druhov zebier a podrobili ich výskumu odrazu svetla. Spolupráca maďarských a švédskych odborníkov tak vyústila do dobrej hypotézy o ich funkcii. Podľa nich fungujú s cieľom odpudiť parazity. Zebry hmyz zaujímajú menej ako kone s čiernou, hnedou, alebo bielou srsťou.

Zaujímavosť zebrích pruhov sa objavila v predchádzajúcich výskumoch, keď vedci zistili, že biela farba sa neodráža v polarizovanom svetle rovnako ako čierna či hnedá a preto majú biele kone enšie problémy s hmyzom.

„Začali sme uvažovať, že zebry majú pruhy kvôli obrane pred parazitickým hmyzom," povedala Susanne Åkessonová z Lundskej univerzity vo Švédsku.

Vedci svoju hypotézu overovali v Maďarsku. Nepoužili skutočné zebry, ale pomaľované lepkavé modely koní, ktoré predstavovali zebry. Vedci testovali koeficient príťažlivosti čiernobielych pruhov pre rôznu hustotu, šírku a uhol a sme polarizácie odrazeného svetla. Muchy sa prilepili na lep modelov, takže vedci dokázali určiť, že múch bolo menej, ak boli pruhy tenšie.

Vedci vidia význam svojho výskumu pri budúcich snahách o kríženie zvierat.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať