
Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje
Facebook urobil nedávno veľké ohlásenie – oznámil dlho očakávanú kryptomenu libru a súbor technológií na vytvorenie trhu pre ňu. Hoci ide o ambiciózny projekt, ktorý má niekoľko jedinečných aspektov, sú tu isté dôvody, pre ktoré môže zlyhať:
1. Libra neodstráni špekulácie a volatilitu, ktoré postihli iné kryptomeny. Špekulácie boli charakteristickým znakom bitcoinu a iných digitálnych mien a viedli k prudkým výkyvom ich ceny. Facebook chce tieto výkyvy eliminovať tým, že hodnota libry sa zakladá na koši cenných papierov, krátkodobej držbe aktív vo fiat menách združením, ktoré spravuje menu. Tieto aktíva sa nazývajú „rezerva“. Niektorí ľudia však mylne interpretujú rezervu ako „kolík“, ktorým je fixovaná hodnota meny v dolároch a eurách či librách. To však nie je pravda. Facebook výslovne poznamenal, že rezerva nie je aktívne riadená. Akékoľvek zhodnotenie alebo znehodnotenie libry bude výlučne dôsledkom pohybov na devízovom trhu. Nikto (dokonca ani Facebook) nevie, aký bude tento stupeň variability jej ceny.
2. Facebook tvrdí, že nová kryptomena uvoľní peniaze ľuďom bez prístupu k bankám a iným finančným inštitúciám. To však znamená, že niekto musí požičať týmto stranám peniaze, teda niekto musí riskovať svoj kapitál. Libra ukáže, koľko je svet ochotný požičať tým, ktorí nemajú bankový účet.
3. Technológia je príliš nespoľahlivá na to, aby vytvorila základ pre virtuálne úložisko hodnôt. Najväčší problém libry je v tom, že technológia nie je dostatočne robustná na zabezpečenie aktív. Softvér je náchylný na zlyhanie, čo môže viesť k stratám dát. Svet kryptomien nie je najbezpečnejší. Záškodníci sa stále snažia preniknúť do softvéru „peňaženky“, kde sa ukladajú virtuálne meny. Z búrz boli odcudzené už kryptomeny v hodnote desiatok miliónov dolárov. Najnovší trik je preniknúť do smartfónov ľudí na zachytenie prihlasovacích údajov a dostať sa do peňaženky. Tieto zraniteľnosti ohrozujú akúkoľvek virtuálnu menu.
Bolo by pekné myslieť si, že veľká spoločnosť, ako je Facebook, môže vniesť do tejto oblasti zdravý rozum. Facebook a ďalšie veľké technologické spoločnosti sa však ukázali ako zlí správcovia bezpečnosti a slabí ochrancovia dôverných dát. Preto zveriť svoje ťažko zarobené peniaze systému kryptomeny Facebooku nemusí byť najlepší nápad.
Zdroj: thestreet.com.