SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

8

Facebook urobil nedávno veľké ohlásenie – oznámil dlho očakávanú kryptomenu libru a súbor technológií na vytvorenie trhu pre ňu. Hoci ide o ambiciózny projekt, ktorý má niekoľko jedinečných aspektov, sú tu isté dôvody, pre ktoré môže zlyhať:

1. Libra neodstráni špekulácie a volatilitu, ktoré postihli iné kryptomeny. Špekulácie boli charakteristickým znakom bitcoinu a iných digitálnych mien a viedli k prudkým výkyvom ich ceny. Facebook chce tieto výkyvy eliminovať  tým, že hodnota libry sa zakladá na koši cenných papierov, krátkodobej držbe aktív vo fiat menách združením, ktoré spravuje menu. Tieto aktíva sa nazývajú „rezerva“. Niektorí ľudia však mylne interpretujú rezervu ako „kolík“, ktorým je fixovaná hodnota meny v dolároch a eurách či  librách. To však nie je pravda. Facebook výslovne poznamenal, že rezerva nie je aktívne riadená. Akékoľvek zhodnotenie alebo znehodnotenie libry bude výlučne  dôsledkom pohybov na devízovom trhu. Nikto (dokonca ani Facebook) nevie, aký bude tento stupeň variability jej ceny.

2. Facebook tvrdí, že nová kryptomena uvoľní peniaze ľuďom bez prístupu k bankám a iným finančným inštitúciám. To však znamená, že niekto musí požičať týmto stranám peniaze, teda niekto musí riskovať svoj kapitál. Libra ukáže, koľko je svet ochotný požičať tým, ktorí nemajú bankový účet.

3. Technológia je príliš nespoľahlivá na to, aby vytvorila základ pre virtuálne úložisko hodnôt. Najväčší problém libry je v tom, že technológia nie je dostatočne robustná na zabezpečenie aktív. Softvér je náchylný na zlyhanie, čo môže viesť k stratám dát. Svet kryptomien nie je najbezpečnejší. Záškodníci sa stále snažia preniknúť do softvéru „peňaženky“, kde sa ukladajú virtuálne meny. Z búrz boli odcudzené už kryptomeny v hodnote desiatok miliónov dolárov. Najnovší trik je preniknúť do smartfónov ľudí na zachytenie prihlasovacích údajov a dostať sa do peňaženky. Tieto zraniteľnosti ohrozujú akúkoľvek virtuálnu menu.

Bolo by pekné myslieť si, že veľká spoločnosť, ako je Facebook, môže vniesť do tejto oblasti zdravý rozum. Facebook a ďalšie veľké technologické spoločnosti sa však ukázali ako zlí správcovia bezpečnosti a slabí ochrancovia dôverných dát. Preto zveriť svoje ťažko zarobené peniaze systému kryptomeny Facebooku nemusí byť najlepší nápad.

Zdroj: thestreet.com.

Redakcia

Všetky autorove články
kryptomena Facebook internet web peniaze Digital dáta biznis bitcoin virtual Hacker hacking bezpečnosť

8 komentárov

mena reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

24.6.2019 15:06
Kryptomeny niesu meny v pravom slova zmysle ale burzove komodity. Len na rozdiel od psenice ich nekosia kombajny ale doluju pocitace.
Spolocnych znakov nemaju tolko s peniazmi ako s burzovymi komoditami cize ich hlavnou ulohou nieje vymena za tovar ale samotne obchodovanie :)
Reagovať

Mate recht reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

22.6.2019 18:06
Hej redakcia kryptomena neuspeje Libra je na prd uz len preto ze treba liat peniaze do macky vo vreci a este by chceli kurz 100:1 sto eur za jednu libru Cisti hlupaci z facebooku a v banke na sporeni urok 0,3% mesacne Tak co nevedia matiku? A robit a vyrobit volaco ani jeden z nich Len zobrat TVOJE peniaze a spekulovat s cudzim Takych by bolo!
Reagovať

zmysel meny reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

21.6.2019 23:06
je moznost vymeny za tovar. ak si za jednotku dnes kupim auto a zajtra rozok tak to nieje mena ale loteria.
Ak vam ide o virtualne peniaze tak sa pozrite na vypis z uctu a ak chcete anonymitu tak si rozmente bankovky v trafike.

Reagovať

RE: zmysel meny reakcia na: zmysel meny

22.6.2019 01:06
Bohuzial je len vidiet, ze vobec nevies o com tocis a nemas ani paru o tom co je to blockchain naco sluzi a naco vsetko sluzit este len bude.
Reagovať

RE: RE: zmysel meny reakcia na: RE: zmysel meny

22.6.2019 12:06
blockchain je decentralizovany sposob ukladania informacii ktory vyuziva mechanizmus validovanych tranzakcii povodne pouzivany kryptomenami. Mena je prostriedok na vymenu tovarov a sluzieb. Sam mam bitcoin a mal som ho vtedy ked bol krz 16000 eur aj ked bol 3000 eur. Za pol roka si ten co mal 1 bitcoin namiesto noveho auta mohol kupit jazdenu motorku. Nehovoriac o to ze za poplatkoch na trazakciach som zaplatil viac ako si pytaju dnes banky. Aj ked sa raz kurz ustabilizuje aj tak to bude len prostriedok na vymenu tovaru a sluzieb ako kazdy iny. A teraz ides ty.
Reagovať

RE: RE: RE: zmysel meny reakcia na: RE: RE: zmysel meny

23.6.2019 12:06
Pekne si to napisal no trebalo by sa hlavne zamysliet nad tym co to vlastne znamena decentralizovany sposob ukladania informacii a jeho vyuzitie v realnom svete. Dajme si len take jednoduche priklady vyuzitia tohto systemu. Co ak by sme zili vo svete v ktorom mozeme bez problemov volit pomocou mobilu bez toho aby sme ohrozili svoje citlive udaje, co ak by sme mohli mat svoje zdravotne zaznamy, zaznamy z katastrov a dalsie uradne dokumenty mohli mat ulozene na blockchaine bez toho aby do toho mal pristup niekto iny okrem Teba a tvojich lekarov ci ludi ktorym dovolis do toho nazriet, nepoznali by sme podovody s prevodmi pozemkov a podobne. Co ak by sme zili vo svete v ktorom nebude existovat ziadny fejkovy tovar pretoze kazdy original bude na blockchaine a vsetko to bude mozne overit pomocou jedneho kliku. Nepride Ti takyto svet ako buducnost? Vies BTC to je v podstate len digitalne zlato, ulozitel hodnoty ktory ma hodnotu taku aku mu ludia v danom momente urcia a nehovoriac o tom , ze svoju prvu kupu si uskutocnil takmer v najhorsom case, ak by si ho nakupil rok pred tym za 200 eur neviem ci by si sa na to pozeral tak skepticky.. No blockchain je buducnost a treba sa zamyslat nad realnym vyuzitim. Treba si to troska prestudovat, nic v zlom.

Bezpecnost reakcia na: Tri dôvody, prečo nová kryptomena Facebooku zrejme neuspeje

21.6.2019 13:06
Svet kryptomien nieje bezpecny? :D Davate do jedneho vreca bezpecnost pochybnych kryptoburz s bezpecnostou blockchainu a samotnych krytomien?
Tento clanok musel pisat asi totalny hnup.
Najnovsi trik je odcudzit prihlasovacie udaje z mobilu? :D
Ak by to bolo take jednoduche ako to tu opisujete tak je aj bezna prax, ze sa bezne vykradaju bankove ucty cez internet banking v mobile.
Clanok absolutny odpad bez stipku znalosti.
Reagovať

RE: Bezpecnost reakcia na: Bezpecnost

21.6.2019 17:06
presne tak ;)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať