
Prečo sa treba mať na pozore pred juhoafrickou mutáciou koronavírusu
Popri britskej nákazlivejšej mutácii koronavírusu vedcov čoraz viac znepokojuje ďalší variant, ktorý sa objavil v Južnej Afrike. Existujú štúdie (zatiaľ nerecenzované), že juhoafrický variant, známy ako 501Y.V2 a už prítomný najmenej v 23 krajinách, môže znamenať vyššie riziko reinfekcie u ľudí, ktorí už prekonali COVID-19 a stále by mali mať imunitu proti chorobe. Vedci ešte nepotvrdili, že tento variant je nákazlivejší, aj keď dôkazy ukazujú týmto smerom. Navyše by mohol odolávať liečbe používanej v súčasnosti.
Spoločnosť Regeneron, ktorá vyvinula terapiu pre pacientov s týmto ochorením, uviedla, že 501Y.V2 môže byť schopný obísť jednu z protilátok v jej zmesi. Najviac alarmujúca je však vyhliadka, že mutácie v tomto variante môžu obmedziť účinnosť existujúcich vakcín. Výskumníci v rámci štúdie zverejnenej na predtlačovom serveri BioRxiv odobrali v Južnej Afrike vzorky krvnej plazmy od 44 ľudí, ktorí boli minulý rok v lete infikovaní koronavírusom počas prvej vlny infekcií v krajine.
Potom skontrolovali, ako ich existujúce protilátky reagujú na 501Y.V2 aj na staršie varianty vírusu. V 21 prípadoch, čo je takmer polovica, boli súčasné protilátky proti novému variantu bezmocné, keď mu boli vystavené v skúmavkách. To platilo predovšetkým pre plazmu od ľudí, ktorí mali miernu predchádzajúcu infekciu a nižšiu hladinu protilátok. Zistenia naznačujú, že imunita z predchádzajúcich verzií vírusu nemusí jednotlivcom pomôcť poraziť nový variant, ak sa s ním stretnú, najmä ak bol priebeh ich predchádzajúceho ochorenia mierny alebo bez príznakov.
Podľa vedcov je štúdia potenciálnym varovným signálom pre vakcíny. Možno už na jeseň budú musieť výrobcovia svoje očkovacie látky upravovať, aby reagovali na zmeny v genetickom kóde vírusu. Variant 501Y.V2 nesie jednu osobitne zaujímavú mutáciu, známu ako E484K. Táto zmena sa objavuje v hrote proteínu, časti vírusu, ktorá zapadá do receptora v ľudských bunkách. Tento hrot je hlavným cieľom aktuálne dostupných mRNA vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.
Mutáciu E484K nesú aj ďalšie znepokojujúce varianty vrátane toho, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v brazílskom Manause a je známy ako P.1. Jedna prípadová štúdia naznačuje, že u niektorých ľudí je možná reinfekcia, keď sú vystavení novému variantu. V predtlači vedci z Brazílie dokumentujú prípad 45-ročnej pacientky s COVID-19 bez akýchkoľvek sprievodných chorôb, ktorá bola niekoľko mesiacov po prvej infekcii nakazená novým variantom, pričom druhé ochorenie malo ťažší priebeh.
A je tu aj širší kontext. Odhaduje sa, že viac ako tri štvrtiny populácie v Manause boli infikované vírusom počas jarnej vlny. No tamojšie nemocnice sa opäť zapĺňajú. Vedci majú podozrenie, že hnacím motorom by mohla byť infekcia novým variantom. Nie všetky správy sú však pochmúrne. Predtlačový dokument, ktorý zverejnili vedci z Rockefellerovej univerzity, naznačuje, že protilátky z vakcíny môžu byť účinnejšie ako protilátky z predchádzajúcej infekcie.
Podľa nich sú protilátky indukované vakcínou na začiatku také vysoké, že sérum je stále mimoriadne silné aj proti mutácii. Zníženie účinnosti vakcíny neznamená, že očkovanie bude zbytočné. Ak jej účinnosť klesne z 95 % na 85 % alebo dokonca ešte nižšie, stále to bude dobré. Preto sa vedci a predstavitelia verejného zdravotníctva veľmi zasadzujú za to, aby boli všetci zaočkovaní čo najskôr.
Zdroj: vox.com.