
Prelom vo využívaní slnečnej energie môžu priniesť perovskitové solárne články
Žiadny solárny materiál zatiaľ nedokázal nahradiť kremík. Kremíkové články majú na trhu podiel 95 %, pričom najefektívnejšie z nich dosahujú účinnosť menej ako 23 %. Zmenu by mohli priniesť perovskity, ktoré sú podstatne lacnejšie a dajú sa z nich vyrobiť ohybné moduly. Tie by sa dali nasadiť na okná, nepravidelne tvarované povrchy alebo dokonca pohybujúce sa vozidlá a umožnili by úplne iný rozsah využitia solárnej energie.
Minulý rok v decembri výskumníci v laboratóriu v Oxforde zasvietili slnečnou lampou napodobňujúcou denné svetlo na malý solárny článok (asi jeden štvorcový centimeter). Zariadenie vlastne pozostávalo z dvoch článkov, uložených jeden na druhom. Spodná časť bola vyrobená z kremíka používaného v štandardných solárnych paneloch. Navrchu bol však perovskit, materiál s kryštálovou štruktúrou, ktorý je obzvlášť vhodný na premenu svetla na elektrinu, pretože lepšie absorbuje vysokoenergetické modré fotóny.
Dvojica sond pripojených k takzvanému tandemovému solárnemu článku merala jeho výkon. Ukázalo sa, že článok premenil 28 % energie svetla na elektrinu, čo je nový rekord účinnosti zariadenia typu perovskite-on-silicon. O niekoľko dní neskôr to potvrdil aj nezávislý test v National Renewable Energy Laboratory (NREL) v meste Golden (Colorado, USA).
Perovskity sú teda sľubný materiál, na vyriešenie však ešte čaká problém ich trvanlivosti. Majú totiž tendenciu rýchlo degradovať, keď sú vystavené ultrafialovému svetlu a vlhkosti. Preto sa vedci snažia vyvinúť odolnejšie verzie, ktoré by boli dostatočne trvácne na komerčné využitie.
Zdroj: technologyreview.com.
Zobrazit Galériu