CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Prelomová technológia umožňuje rýchlejšiu a bezpečnejšiu detekciu nášľapných mín

Technológie
1

Výskumníci z Mississippskej univerzity prišli s rýchlejšou a účinnejšou metódou detekcie nášľapných mín, ktorých milióny predstavujú smrteľnú hrozbu pre ľudí vo vojnou zničených krajinách na celom svete. Nášľapné míny spôsobili v roku 2017 celosvetovo 2793 úmrtí a ich počet tragicky vzrástol na 4710 v roku 2022. Tento prelomový objav, ktorý využíva lasery a akustické vibrácie, má potenciál zachrániť tisíce životov ročne.

Vjačeslav Arančuk strávil viac ako desať rokov vývojom laserového viaclúčového diferenciálneho interferometrického senzora (Laser Multi-Beam Differential Interferometric Sensor – LAMBDIS) a v roku 2019 naň získal patent. Senzor sa dá namontovať na pohybujúce sa vozidlo a dokáže odhaliť zakopané míny až do vzdialenosti 65 metrov.


Zdroj Foto: Vyacheslav Aranchuk / University of Mississippi

Aktualizovaná verzia predstavená na konferencii v Japonsku teraz vytvára vibračnú mapu zeme v reálnom čase. Namiesto 30 lúčov používa sústavu 34 × 23 lúčov na lepšie pokrytie a rýchlejšiu detekciu, a to aj pri rýchlosti 16 kilometrov za hodinu. Snímač prekonáva problémy, ktorým čelia detektory kovov: môže pomôcť nájsť aj míny vyrobené z plastu a môže zabrániť falošným pozitívnym výsledkom vyvolaným inými kovovými predmetmi v pôde.

Funguje to tak, že v zemi sa vytvárajú vibrácie pomocou zvuku neseného vzduchom alebo seizmických vĺn. Následne sa pomocou laserového viaclúčového senzorového zariadenia meria vibračná reakcia zeme na akustické alebo seizmické podnety vo viacerých bodoch súčasne na ploche, ktorú pokrýva jeho laserová matrica. Tieto simultánne merania umožňujú rýchle zobrazenie vibrácií a umožňujú odhaliť zakopané objekty bez ohľadu na to, či sú vyrobené z kovu, alebo plastu.

Aktualizovaný LAMBDIS je rýchlejší pri získavaní vibračných snímok zemského povrchu ako predchádzajúce zariadenie s lineárnym usporiadaním, ktoré vyvinul Arančuk. Senzor je takisto menej citlivý na svoj vlastný pohyb, čo je dôležité, keď je namontovaný na pohybujúcom sa vozidle.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Ďalšie riešenie od Safe Pro AI využíva na zistenie rôznych mín roztrúsených na povrchu poľnohospodárskej pôdy bežne dostupné drony a strojové učenie aplikované na letecké snímky. Analýzou týchto obrázkov v zlomkoch sekundy sa urýchľuje proces odmínovania a operátori získajú lepšiu predstavu o tom, čo majú hľadať, keď čistia oblasť. 

Pokiaľ ide o systém LAMBDIS, Arančuk chce ďalej skúmať jeho možnosti pre rôzne zakopané objekty a v rôznych pôdnych podmienkach. Využitie môže nájsť aj v iných aplikáciách, napríklad pri posudzovaní mostov a iných inžinierskych stavieb a pri nedeštruktívnej kontrole materiálov v automobilovom a leteckom priemysle.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Perfiš reakcia na: Prelomová technológia umožňuje rýchlejšiu a bezpečnejšiu detekciu nášľapných mín

20.11.2024 11:11
Toto by sme potrebovali v naších lesoch. Ani nie tak pre nášľapné míny, ale pre kadejaké aj hliníkové konzervy čo po lese porozhadzovali neprístojní "turisti". Ideál by bolo keby to vedelo nájsť aj porozbíjané fľaše.

My hubári na to nestačíme.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať