S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement S_WatchUltra Advertisement

Prelomový objav v oblasti tranzistorov z uhlíkových nanorúrok

4

Výskumníci z Pekinskej univerzity vyvinuli prvú priemyselnú jednotku na spracovanie tenzorov (TPU) s použitím tranzistorov z uhlíkových nanorúrok, ktoré sú známe svojou lepšou kontrolou výkonu a energetickej účinnosti. Zatiaľ čo spoločnosti ako Samsung a Intel používajú podobnú technológiu na špecifické aplikácie, toto je prvé TPU svojho druhu. Jednotka TPU vytvorená pomocou 3000 tranzistorov z uhlíkových nanorúrok dokáže vykonávať energeticky efektívne operácie konvolúcie a násobenia matíc s vysokou presnosťou a nízkou spotrebou energie.

 „TPU je skonštruované so systolickou architektúrou poľa, ktorá umožňuje paralelné 2-bitové celočíselné operácie násobenia a akumulácie,“ uvádza sa v článku publikovanom v časopise Nature. Päťvrstvová konvolučná neurónová sieť využívajúca toto TPU môže dosiahnuť až 88 % presnosť pri rozpoznávaní obrázkov MNIST, pričom spotrebuje len 295 µW energie. To je možné vďaka optimalizovanému procesu výroby nanorúrok, ktorý zabezpečuje čistotu polovodičov 99,9999 % a ultračistý povrch, čo vedie k tranzistorom s vysokou hustotou spínacieho prúdu a konzistentným výkonom.

Samsung Buds3 Advertisement

Simulácie na úrovni systému naznačujú, že 8-bitové TPU postavené s tranzistormi z nanorúrok na 180 nm technologickom uzle by mohol pracovať na frekvencii 850 MHz a dosahovať energetickú účinnosť jednej teraoperácie za sekundu na watt. Výskumníci sa domnievajú, že jemným doladením usporiadania tranzistorov a zvýšením bitovej kapacity možno účinnosť a výpočtový výkon TPU ďalej zlepšiť. Integrácia TPU s logikou komplementárnych polovodičov s oxidmi kovov (CMOS) sa tiež považuje za potenciálny spôsob zlepšenia.

Zdroj: tomshardware.com.

Zdroj Foto: Samsung

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Uhlíkové Nanorúrky reakcia na: Prelomový objav v oblasti tranzistorov z uhlíkových nanorúrok

31.8.2024 21:08
Rozmery nanorúrok sú rádovo nanometre (10e-9m) nie ako uvádza atto metre a rozmery blížiace sa k planckovej dĺžke. Stále ide myslím o klasické poľom riadené polovodičové tranzistory a nie novo vyvíjané kvantové počítače, čo však neznižuje ich perspektívu.
Reagovať

Uhlíkové Nanorúrky reakcia na: Prelomový objav v oblasti tranzistorov z uhlíkových nanorúrok

31.8.2024 21:08
Rozmery nanorúrok sú rádovo nanometre (10e-9m) nie ako uvádza attometre a rozmery blížiace sa k planckovej dĺžke. Stále ide myslím o klasické poľom riadené polovodičové tranzistory a nie novo vyvíjané kvantové počítače, čo však neznižuje ich perspektívu.
Reagovať

Uhlíkové Nanorúrky reakcia na: Prelomový objav v oblasti tranzistorov z uhlíkových nanorúrok

31.8.2024 21:08
Rozmery nanorúrok sú rádovo nanometre (10e-9m, viď wikipedia carbon nanorods) nie ako uvádza attometre a rozmery blížiace sa k planckovej dĺžke. Stále ide myslím o klasické poľom riadené polovodičové tranzistory a nie novo vyvíjané kvantové počítače, čo však neznižuje ich perspektívu.
Reagovať

Geniusnano reakcia na: Prelomový objav v oblasti tranzistorov z uhlíkových nanorúrok

31.8.2024 04:08
Su len tri zálezitosti :cas,priestor a energia ,ktorá vznika na zlomoch a nerovnostiach predoslych velicin. Vtrepať sa do atómu neňí vóbec hracka,no do jadra,ktoré je len ako hrášok vo futbalovej lopte atomu je to este nárocnejsie. To uz su rozmery nie atto metricke ,ale bliziace sa ku Planckovmu cislu( negativny koeficint 32). Takze potreba nie femtosekundovych lejzrov,ale o mozno desat rádov rychlejsich je zrejma. Nielen na kontrolu( mikroskop,ci skor attoskop), ale ako ,,kelňa,, na prehadzovanie ,,piesku kvarkov a malty strun ,, . A rozfofrovať ultrarychle plankocastice ,ktore mylne nazyvame ciernou hmotou či energiou,zabezpeci ,,on line komunikaciu s martanskymi androidmi s odozvou najviac dve sekundy ako smerom na Mesiac a nie hodinu. A nejake nano tranzistory? V dnesnych smartfonoch uz rozhoduju nie pikofarady ako pri fm radiach,ale femtofarady a femtotesly. Naco sa ohrievat pri ,,nanovaričoch,,?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať