
Prepnutím génu by sa ľudstvo mohlo vyhnúť budúcim pandémiám
Vedci identifikovali gén, ktorý by mohol mať pôsobivé praktické využitie na obmedzenie šírenia vtáčej chrípky medzi ľuďmi. Je prítomný u väčšiny ľudí, ale pred touto štúdiou neboli jeho antivírusové vlastnosti známe. Objav urobený v štúdii Centra pre výskum vírusov MRC a Glasgowskej univerzity umožní vedcom určiť, ktoré kmene vírusu vtáčej chrípky majú potenciál preskočiť na ľudí, čím sa zlepší schopnosť formulovať preventívne opatrenia a zistiť, či by rôzne formy vtáčej chrípky mohli viesť k budúcim pandémiám.
Human gene identified that prevents most bird flu viruses moving to people https://t.co/UjIgfDqSDe tremendous discovery
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie bolo v období od januára 2003 do 14. júla 2023 zaznamenaných 878 prípadov nakazenia ľudí vtáčou chrípkou. Z týchto prípadov bolo 458 smrteľných. Vtáčia chrípka sa zvyčajne vyskytuje u hydiny na farmách alebo v domácom prostredí, ale rozšírila sa aj na voľne žijúce vtáky. Keďže niektoré vtáky migrujú po celom svete, má potenciál putovať široko-ďaleko.
Hoci objavenie antivírusového ľudského génu môže významne zmeniť šírenie vírusu medzi vtákmi a identifikovať možnosť prenosu medzi ľuďmi, zatiaľ neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že môže pomôcť zabrániť ochoreniu v rámci vtáčích druhov. Napriek tomu však ide o nesmierne pozitívny objav, najmä v čase, keď sa svet pripravuje na budúce pandémie po COVID-19.
Zdroj: thecooldown.com.