SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Vegánsky pavúčí hodváb umožní nahradiť jednorazové plasty

0

Pri štúdiu tvorby a interakcií bielkovín zaujala vedcov z Cambridgeskej univerzity pevnosť pavúčieho hodvábu napriek jeho slabým molekulárnym väzbám. Pri pokuse o replikáciu tvorby väzieb pomocou sójového proteínového izolátu vytvorili produkt, ktorý vyzerá podobne ako plast, ale môže byť vyrobený z rastlinných bielkovín. Materiál je nielen odolný proti vode a trvácny, ale je aj plne kompostovateľný. Navyše na to neboli potrebné žiadne pavúky.

Výskum by mohol riešiť aj veľký problém v oblasti udržateľnosti: znečistenie plastmi. V tomto procese vedci vytvorili materiál, ktorý sa môže pochváliť „výkonom ekvivalentným vysokovýkonným technickým plastom, ako je polyetylén s nízkou hustotou“. V spolupráci so spin-out spoločnosťou Xampla sa teraz tím chystá tento materiál komercializovať. Do konca roka 2023 sa objaví rad vegánskych vrecúšok a kapsúl z pavúčieho hodvábu na jedno použitie, ktoré by sa mohli používať na tablety do umývačiek riadu a práčok.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Materiál však má aj ďalšie možnosti využitia, napríklad môže slúžiť ako náhrada niektorých druhov plastových obalov. Jednorazové plasty predstavujú významný environmentálny problém, pretože sa prirodzene nerozkladajú a nakoniec sa pri erózii stávajú mikroplastmi, ktoré potom znečisťujú svetové zásoby vody. Prehltnú ich morské živočíchy a nakoniec aj ľudia a majú potenciál uvoľňovať do tela toxické chemikálie.

Problém predstavuje aj používanie špinavého paliva pri rafinácii a výrobe materiálu a následné uvoľňovanie emisií pri jeho likvidácii spaľovaním. Vegánsky pavúčí hodváb by preto mohol byť obrovským objavom pri znižovaní škodlivého uhlíkového znečistenia, ktoré vzniká počas životného cyklu plastov, a ponúknuť obrovský prínos pre planétu v boji proti zvyšovaniu globálnej teploty.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať