ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Prichádzajú plne elektrické obytné autá s dostatočným dojazdom

Technológie
2

Hoci nástup elektrických nákladných vozidiel dáva na seba čakať, ľudia premýšľajú o bezemisnom kempovaní a živote v karavane ako o niečom životaschopnom v blízkej budúcnosti. Nie je prekvapujúce, že potenciálni záujemcovia o tento typ vozidla majú vysoké očakávania, ktoré nemusia byť úplne v súlade s dnešnou technológiou batérií a nabíjania za požadovanú cenu. Začiatkom tohto roka bolo predstavených niekoľko koncepčných vozidiel. Zatiaľ čo e-RV Winnebago e-RV založené na modele Ford Transit má 86 kWh batériu a poskytne dojazd 200 km, čo je dostatočné na uspokojenie 54 % kupujúcich, spoločnosť Thor Industries so svojím konceptom Thor Vision ide úplne iným smerom. Obsahuje okrem batérie aj vodíkový palivový článok a solárnu strechu, čím sa dojazd zvýšil až na 480 km.

Hoci sa to v tom čase zdalo veľmi zložité, Thor nedávno odhalil výsledky štúdie, ktoré podporili jeho prístup. Štúdia North American Motorized Electric RV sa uskutočnila v decembri 2021, teda mesiac pred predstavením konceptu Vision. Vychádzala z odpovedí 675 respondentov, ktorí buď vlastnia elektromobil, alebo majú určitú skúsenosť s obytným automobilom za posledných 10 rokov. Štúdia zistila, že 97 % respondentov očakáva, že pred nabíjaním bude jazdiť tri hodiny alebo dlhšie.

Takmer polovica (45 %) respondentov uviedla, že očakávajú, že budú môcť jazdiť päť alebo šesť hodín z domu, kým budú musieť nabíjať. To zhruba zodpovedá nabíjaniu po 480 kilometroch, čo je údaj, ktorý uvádza Thor. Takmer každý piaty respondent hovoril o ôsmich alebo viac hodinách na jedno nabitie, čo naznačuje dojazd viac ako 800 km. Pokiaľ ide o čas nabíjania, najviac respondentov očakáva rozsah 45 až 59 minút, čo naznačuje potrebu rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom nielen v produktoch, ale aj potrebu takejto infraštruktúry v kempingoch.

Prekvapivo až 70 % respondentov uviedlo, že palubný systém vodíkových palivových článkov na doplnenie alebo nabitie batérie by pozitívne ovplyvnil ich nákupný zámer. Okrem projektu elektrického obytného auta Thor začiatkom tohto roka odhalil aj koncept elektrického kempingového prívesu eStream. Tento karavan by mal 80 kWh kapacitu batérie, ktorá napája dvojicu elektromotorov.

Iný výrobca karavanov Colorado Teardrops plánuje verziu svojho obytného prívesu, ktorý by so sebou niesol aj ďalšie batérie, ale bez pohonného systému. Nabijete ich cez noc a potom počas prestávok v jazde z nich nabíjate svoj ťažný elektromobil. Obe tieto riešenia pomáhajú vyriešiť problém dojazdu, ale vyžadujú serióznu, vysokovýkonnú nabíjaciu infraštruktúru v kempoch.

Zdroj: greencarreports.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Tie baterie… reakcia na: Prichádzajú plne elektrické obytné autá s dostatočným dojazdom

2.6.2022 06:06
Kedy uz ludom dojde ze to nikdy nenahradi naftu a benzin? Kup si do zasoby 500kw elektriky a odloz doma na inokedy
Reagovať

RE: Tie baterie… reakcia na: Tie baterie…

2.6.2022 10:06
Ok, ked nikdy nenahradi, tak co potom, ked realne dojdu komplet zasoby ropy? Prejdeme na konsku dopravu?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať