SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Prieskum spoločnosti Motorola ukazuje alarmujúce výsledky, ktoré potvrdzujú potrebu lepšej rovnováhy pri používaní telefónu

Tlačové správy
0

Treba priznať, že naše telefóny sa stali našimi predĺženými rukami. Zabávajú nás, spájajú nás, informujú nás, dovoľujú nám objaviť svoje vášne, opätovne prežiť spomienky a zdieľať so svetom svoje najhlbšie myšlienky. Naše telefóny milujeme, ale čo keď ich uprednostníme pred láskou k najbližším? Odkedy bude čas strávený so smartfónom dôležitejší, než čas s našimi rodičmi, manželkou, deťmi a priateľmi? A ako zistíme, že sa nás tento problém týka?  

Ako tvorcovia prvého mobilného telefónu na svete, cítime záväzok, aby sme správne pochopili vplyv tejto rýchlo sa rozvíjajúcej technológie a našou túžbou je jej využívanie bez toho, aby nás úplne pohltila – nazývame to rovnováha medzi používaním telefónu a životom.

Aby sme získali tieto poznatky, vypracovali sme celosvetovú štúdiu v spolupráci s doktorkou  Nancy Etcoff, uznávanou odborníčkou na správanie mysle, mozgu a na vedu šťastia na Harvardskej univerzite, ktorá je zároveň aj psychológom na psychiatrickom oddelení všeobecnej nemocnice v Massachusetts. Štúdia, ktorú vydala nezávislá vedecká spoločnosť Ipsos, sa zameriava na správanie a používanie telefónov prostredníctvom rôznych generácií a snaží sa pochopiť vplyv smartfónov na naše vzťahy so sebou, s ostatnými ľuďmi a s fyzickým a sociálnym prostredím.

Pri väčšine používateľov smartfónov sa problematické správanie prejavuje automatickými reakciami a zlými návykmi, ktoré je nutné prekonať,“ hovorí doktorka Nancy Etcoff. “Podnety k lepšiemu správaniu, kontrola životného prostredia a všeobecná vnímavosť môžu pomôcť rovnako ako úsilie zainteresovaných v smartfónovom odvetví. Rozšírený spoločenský model správania, ktorý bol zistený v tomto prieskume, zdôrazňuje potrebu kolektívneho porozumenia a konania".

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Kľúčové poznatky:
Štúdia ukazuje, že najmä mladí ľudia, ktorí vyrastali v digitálnom svete, uprednostňujú svoje telefóny pred ľuďmi, na ktorých im záleží. Taktiež si uvedomujeme, že ľudia vnímajú potrebu rovnováhy a potrebujú pomôcť:

  • Dôležitosť telefónu: Tretina (33 percent) respondentov uprednostňuje svoj smartfón pred kontaktom s ľuďmi, na ktorých im záleží a s ktorými chcú tráviť čas.
  • Generačné faktory: Problémy so smartfónmi sú rozšírenejšie medzi mladými generáciami, keďže viac ako polovica (53 percent) respondentov z generácie Z uviedla za svojho najlepšieho priateľa vlastný telefón. 
  • Hľadá sa pomoc: Ľudia potrebujú pomôcť s nastavením rovnováhy medzi telefónom a životom.  V skutočnosti, až 61 percent účastníkov potvrdilo, že pri používaní telefónu ho chcú využiť čo najefektívnejšie, alebo ním nechcú byť rušení v čase, keď ho nepotrebujú.
  • Želaná separácia: Väčšina účastníkov (60 percent) uznala, že je dôležité mať život aj bez telefónov.

Zamerali sme sa na tri kľúčové a problematické správania so smartfónmi, ktoré ovplyvňujú naše vzťahy s nami, ako aj ostatnými, spolu so štúdiou ukazujúcou väčšiu náchylnosť mladých generácií pri získavaní týchto problematických návykov:

  • Neustála kontrola: Polovica respondentov (49 percent) súhlasí, že sleduje svoj telefón častejšie ako by chcela (takmer 6 z 10 opýtaných pri generácii Z a mileniáloch). 44 percent súhlasí, že cítia nutnosť neustále kontrolovať svoj smartfón.
  • Nadmerný čas s telefónom: Tretina respondentov (35 percent) súhlasí, že trávi pri používaní smartfónu príliš veľa času (44 percent pri generácií Z) a zároveň verí, že by sa cítila šťastnejšie, keby s ním trávila menej času (34 percent).
  • Nadmerná emocionálna závislosť: Dve tretiny respondentov (65 percent) uznali, že „panikária“ pri myšlienke strateného smartfónu (3 zo 4 opýtaných v generácií Z a pri mileniáloch) a traja z desiatich (29 percent) uznávajú, že keď práve nepoužívajú svoj smartfón, “premýšľajú o jeho použití v momente, keď to budú môcť urobiť.

SKPR STRATEGIES, s.r.o.

Všetky autorove články
Motorola telefon smartfon kontrola zavislost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať