Prietoky svetových riek sa zmenili a má to na planétu zásadný vplyv

2

Vedci zmapovali prietok vody cez každú jednu rieku na planéte, a to každý deň za posledných 35 rokov, pomocou kombinácie satelitných údajov a počítačového modelovania. To, čo našli, ich šokovalo. Podľa výskumu publikovaného v časopise Science takmer polovica najväčších svetových riek (44 %) zaznamenala každý rok pokles množstva vody, ktorá nimi preteká. Rieky ako Kongo, druhá najväčšia africká rieka, Jang-c’-ťiang, ktorá sa preteká Čínou, a juhoamerická Plata zaznamenali výrazný pokles.

Pokiaľ ide o najmenšie rieky, väčšinou v horských oblastiach, bolo to inak: 17 % z nich zaznamenalo zvýšenie prietoku. Hoci sa štúdia nezaoberala príčinami týchto zmien, autori tvrdia, že jasnými hybnými silami sú ľudská činnosť a klimatická kríza spôsobená fosílnymi palivami, ktorá mení charakter zrážok a urýchľuje topenie snehu. Predchádzajúce štúdie sa väčšinou zameriavali iba na najväčšie rieky a prinášali výsledky obmedzené na konkrétne miesta v konkrétnych časových bodoch.

K PREDPLATNÉMU DOSTANEŠ DARČEKY!

Metódy použité v tomto výskume umožnili pozerať sa „všade naraz“. Vedci sa nazdávajú, že je to možno najpresnejšia mapa prietoku riek, aká bola kedy vytvorená. Zistenia hovoria, že niektoré sa menia o 5 % alebo 10 % ročne, čo je veľmi rýchla zmena. Výrazný pokles prietoku vody znamená, že v najväčších častiach mnohých riek planéty je menej vody, a teda je k dispozícii menej sladkej vody pre ľudí na pitie, na zalievanie plodín a na napájanie dobytka.

Pomalšie prietoky tiež znamenajú, že rieky majú menšiu silu premiestňovať sedimenty, ktoré sa skladajú z nečistôt a malých skál. To má veľké dôsledky ďalej po prúde, pretože sedimenty sú nevyhnutné na budovanie riečnych delt, ktoré poskytujú prirodzenú ochranu pred zvyšovaním hladiny morí. V prípade najmenších riek, z ktorých mnohé sú ovplyvnené rastúcim topením ľadu a snehu v dôsledku otepľovania sveta, môžu mať rýchlejšie prietoky niektoré pozitívne vplyvy, ako napríklad poskytovanie živín rybám a pomoc pri ich migrácii. Spôsobuje to však aj problémy. 

Rýchlejší prietok môže „nečakane narušiť“ plány vodných elektrární v oblastiach, ako sú Himaláje, keďže sa po prúde rieky transportuje viac sedimentov, ktoré môžu upchať infraštruktúru. A môže to zhoršiť aj povodne. V štúdii sa zistilo, že počas 35 rokov došlo k 42 % nárastu veľkých povodní z malých riek na hornom toku. Ďalším krokom bude presne zistiť, prečo sa prietoky riek tak rýchlo menia, a zistiť, ako na to reagovať.

Zdroj: edition.cnn.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Genrieky reakcia na: Prietoky svetových riek sa zmenili a má to na planétu zásadný vplyv

21.12.2024 22:12
Nielen enviromentalistom,vi politikom,lekarom,zamestnavatelom,mediam,ale vsetkemu. Ja ponajviac,,zoznamkam,, a zenam.,,,,,, ale kvantove pocitace fungujuce na baze zenskeho chaotickeho pristupu ku vsetkemu ,zdolavaju nezdolatelne a aj ked krasne sportovkyne nemaju ziadne prsia pocas kariery,po nej idu kazda na plastiku. Aj rieky tu plastiku dostanu,len treba si ujasnit v mape na pravo od nas,co je lož a co pravda....
Reagovať

Perfiš reakcia na: Prietoky svetových riek sa zmenili a má to na planétu zásadný vplyv

20.12.2024 17:12
Perfektný článok. Redakčné AI napísalo fejtón o tom, ako zníženie prietoku v riekach spôsobuje záplavy kedy sa ten znížený prietok vylial z koryta ktoré tú vyliatu vodu nedokázalo odviesť. To znie logicky, a enviromentalisti by za takéto zistenie mali byť verejne dekorovaní.

Ale na druhú stranu toto zistenie vysvetľuje aj to, prečo bežný človek prestáva veriť enviromentalistom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať