SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Prijatie dokumentu Koncepcia nákupu IKT

Tlačové správy
0

Pracovná skupina zložená zo zástupcov niekoľkých ministerstiev, štátnych úradov, dodávateľských firiem z IT Asociácie Slovenska (ITAS) či odbornej verejnosti včera schválila strategický dokument Koncepcia nákupu IKT. Ide o dokument pod hlavičkou Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), ktorý ak následne príjme Rada vlády pre digitalizáciu verejnej správy, bude na najbližšie roky zásadne ovplyvňovať, akým spôsobom bude štát nakupovať IT služby v hodnote približne 500 miliónov eur ročne.

Slovensko.Digital ako jedniné bolo proti prijatiu navrhovanej Koncepcie. Napriek tomu, že sa do Koncepcie podarilo presadiť niektoré pripomienky, schválená verzie obsahuje niekoľko závažných bodov, pre ktoré zástupca odborného združenia Peter Kulich hlasoval proti prijatiu.

Koncepcia totiž umožňuje scenár, že súčasný dodávateľ IT riešenia má možnosť odovzdať dokumentáciu a zdrojový kód k IT riešeniu až v momente, keď neuspeje vo verejnom obstarávaní na novú prevádzku IT riešenia, čo neprispieva k možnosti vymaniť sa zo stavu vendor-lock-in. “Tento scenár považujeme za nekorektný. Vlastník IT riešenia, teda štát, by sa mal k dokumentácii a zdrojovému kódu dostať skôr, aby táto dokumentácia a kód mohli byť k dispozícii už v rámci nového verejného obstarávania na prevádzku locknutého IT riešenia. Takto by uchádzači vedeli vypracovať relevantnejšiu ponuku a zároveň štát by mal väčšiu garanciu, že ponuka bude reálnejšia. Sprístupnenie dokumentácie a zdrojového kódu novému dodávateľovi až po verejnom obstarávaní považujeme za neskorý a rizikový moment,” hodnotí Kulich.

Koncepcia v schválenej podobe obsahuje tiež širokú výnimku z povinností pre IT riešenia spadajúce pod kritickú infraštruktúru štátu. Daná zmena sa objavila v Koncepcii na poslednú chvíľu a nebola predmetom diskusie. “Ide o tému, ktorú nie je možné vyriešiť v priebehu pár dní a vyžaduje si detailnejšiu diskusiu, jasné pomenovanie problémov a hľadanie opatrení na ich riešenie. Predmetná výnimka ruší aj povinnosť poskytovať OpenAPI a OpenDát pre IT riešenia kritickej infraštruktúry štátu, aj keď v súčasnosti sa tieto aktivity dejú, napr. v rámci ÚPVS existujú tzv. OpenAPI a sú publikované OpenDáta”, hovorí Kulich.

Pred posledným rokovaním pracovnej skupiny v novembri minulého roka upozorňovalo združenie Slovensko.Digital najmä na prílohy týkajúce sa autorských práv a delenia zákaziek na menšie časti. Príloha o autorských právach nakoniec nie je súčasťou schvaľovanej verzie Koncepcie nákupu. “To považujeme za pozitívne aj vzhľadom na nedávno parlamentom schválený Zákon o ITVS, podľa ktorého na objednávku vytváraný softvér bude musieť mať otvorený zdrojový kód podľa licencie EUPL,” dodáva Kulich.

Príloha o delení zákaziek na časti súčasťou koncepcie je a jej pôvodným spoluautorom je aj Slovensko.Digital. Zákon o verejnom obstarávaní obstarávateľom už dnes nariaďuje buď zákazky rozdeliť, alebo v prípade ak obstarávateľ zákazku nerozdelí, tak musí takéto rozhodnutie odôvodniť. “Do prílohy Koncepcie sa však dostali aj textácie, ktoré vytvárajú priestor pre obídenie povinnosti rozdelenia zákazky na časti a aj exaktného zdôvodnenia a to aj v prípadoch, keď rozdelenie na časti prirodzene vyplýva z podstaty zákazky. Trend delenia zákaziek ako možnosti posilnenia pozície malých firiem navyše vyplýva z viacerých dokumentov a iniciatív Európskej komisie a OECD,” komentuje Kulich.

“Veríme, že po prijatí Koncepcie ÚPVII začne aktívne a systematicky riešiť existujúce IT riešenia s vendor lock-in stavom a že v krátkej dobe nebudú vypísané obrovské verejné obstarávania, ale budú delené na časti a pre ich vypísaním budú zámery komunikované a overené s trhom pod. Slovensko.Digital v určitých témach pripravuje viacero seminárov a pomocných dokumentov pre verejných obstarávateľov,” uzatvára Kulich.

Slovensko.Digital

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať