SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Program Solve for Tomorrow učí stredoškolákov, ako ovplyvniť (svoju) budúcnosť

Tlačové správy
0

Českí a slovenskí študenti majú z budúcnosti obavy. Veria, že ju svojimi aktivitami zlepšia, ale svet chcú „zachrániť“ cez noc. Reálne ciele a možnosti si môžu nastaviť v programe Samsung Solve for Tomorrow. Ich zbraňami proti spoločenským problémom sú technológie a metóda Design Thinking.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Vďaka celistvému kognitívnemu procesu Design Thinking, ktorý popísal americký vedec a laureát Nobelovej ceny za ekonómiu Herbert A. Simon v roku 1969, sa výskumníci pri hľadaní inovatívnych riešení zameriavajú na myslenie a potreby svojej cieľovej skupiny. Metodika funguje vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti a zahŕňa päť základných fáz: empatia (vcítenie sa do myslenia používateľov), definovanie problému, vytváranie nápadov na riešenie, prototypovanie, testovanie. Výsledok by mal byť pre väčšiu skupinu ľudí skutočným prínosom. „Či už ide o nový produkt, službu alebo ich vylepšenie, zmeny vo verejnom priestore, aplikácie pre zdravie, alebo u študentov veľmi obľúbené inovácie vo vzdelávaní, cieľom je vždy riešenie k vyššej spokojnosti používateľov. V programe Solve for Tomorrow chceme mladým ľuďom ukázať, že po osvojení metodiky Design Thinking pre nich nebude žiadny problém príliš zložitý a že môžu sami ovplyvniť veľa vecí vo svojom okolí. Posilnia si mäkké zručnosti, ako spoluprácu, kritické myslenie, kreativitu, schopnosť prezentovať a ďalšie. Počas ôsmich mesiacov v programe získajú podnety pre prácu na vlastných projektoch aj podporu od našich špecialistov,“ uviedla Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažérka spoločnosti Samsung.

Do 3. ročníka bezplatného programu pre stredoškolákov sa na jeseň prihlásilo 72 tímov z Česka a Slovenska. Úlohou bolo popísať problém, ktorý študentov ťaží, navrhnúť jeho riešenie s využitím technológií a všetko vysvetliť v krátkom videu. Do ďalších kôl súťažného programu Solve for Tomorrow postúpilo TOP 30 nápadov s potenciálom uspieť. „Pri registrácii stačí študentom iba myšlienka, čo a ako zlepšiť. V prípade postupu účastníci svoj projekt ďalej zdokonaľujú. Z registrovaných nápadov sme v prvej fáze vybrali TOP 30, ktorých autori sa teraz v intenzívnych workshopoch zoznámili s metodikou Design Thinking a podľa nej budú pracovať na svojich prototypoch. Desať najlepších sa potom bude pod dohľadom mentorov chystať na finálové prezentácie, v ktorých na jar predstavia výsledky svojej práce manažérom Samsungu a ďalším profesionálom z praxe,“ priblížila Zuzana Mravík Zelenická.

Medzi súťažnými nápadmi sa objavila napríklad inovatívna čítačka, ktorá udržuje čitateľovu pozornosť rôznymi podmazovými efektami, porotu zaujali aj technické projekty na výrobu metánu či vodíka vo forme paliva alebo prepracovaný výkres 3D okuliarov využívajúcich umelú inteligenciu. „Síce nie všetky študentské projekty postúpili do ďalších kôl súťažného programu, ale prekvapili nás svojou hĺbkou a odborným zameraním. Tohtoročný ročník nesie jednotnú tému „Smart future“, ktorá teraz naráža predovšetkým na príchod umelej inteligencie. Chceli sme od študentov, aby sa zamysleli, ako sa ich táto nová „smart“ éra dotýka, čo im prináša, čo, naopak, berie a ako ju zmysluplne využiť. Najväčšou „brzdou“ mladých ľudí totiž býva paradoxne to, že chcú hneď zachrániť celý svet – odvrátiť klimatickú krízu, vynájsť alternatívne pohonné hmoty, naučiť všetkých udržateľnému správaniu. Až vďaka programu a metóde Design Thinking si uvedomia, že oveľa efektívnejšie a nemenej dôležité je všímať si čiastkové, „menšie“ problémy okolo nich, ktoré môžu reálne ovplyvniť na lokálnej úrovni,“ poukázala Zuzana Mravík Zelenická.

Projektov, ktoré sa aj po súťaži uplatnia v praxi, zostáva, žiaľ, menšina. V našom regióne sa to podarilo hneď víťazom prvého ročníka programu Solve for Tomorrow – dvom kamarátom z Plzne, ktorí teraz podnikajú so svojím produktom na ochranu elektrobicyklov proti krádežiam. Slovenskí študenti z minulého ročníka zas ďalej rozvíjajú svoju aplikáciu na ekologické vzdelávanie, s ktorou uspeli aj u našej poroty. „Mnohé z finálových projektov majú v budúcnosti šancu na úspech a my dúfame, že si študenti vezmú spätnú väzbu k srdcu a na základe nej a nadobudnutých skúseností svoje nápady dotiahnu k realizácii. Zápal pre vec si ale mimo súťaž, žiaľ, udrží len minimum študentov, hlavne kvôli nedostatku času. Avšak my sme im aj naďalej k dispozícii, radi im poskytneme pomocnú ruku, pomôžeme nájsť správne kontakty alebo ponúkneme odporúčanie,“ popísala Zuzana Mravík Zelenická.

„Program Samsung Solve for Tomorrow dáva šancu vyniknúť mladým inovátorom, ktorým nie je okolitý svet ľahostajný a radi ‚vynachádzajú', ako prospieť veľkej skupine ľudí. Každoročne prebieha vo viac ako 40 krajinách a zúčastňujú sa ho cez dva milióny študentov. Ako príklad úspešného študentského projektu je možné uviesť aplikáciu Relumino, ktorá v nových modeloch televízorov Samsung skvalitňuje sledovanie obrazu ľuďom so zrakovým postihnutím. Aj táto jednoduchá a pritom taká dôležitá funkcionalita pre tisíce osôb pôvodne vznikla v programe Solve for Tomorrow, ako nápad študentov pre 3D okuliare,“ dodala Zuzana Mravík Zelenická.

SOLVE FOR TOMORROW, www.solvefortomorrow.cz

Program Solve for Tomorrow je súčasťou globálneho záväzku spoločnosti Samsung k vzdelávaniu mladých ľudí s cieľom rozvíjať problémové a kritické myslenie študentov pri riešení spoločenských problémov súčasného sveta. V duchu hlavnej vízie „Together for Tomorrow. Enabling people. Education for future generations“ umožňuje budúcim inovátorom dosiahnuť ich plný potenciál a stať sa ďalšou generáciou vodcov, ktorí budú priekopníkmi pozitívnych sociálnych zmien.

Realizátorom programu Solve for Tomorrow v Čechách a na Slovensku je mimovládna organizácia JA Czech, ktorá sa venuje rozvoju podnikateľského myslenia na českých školách od roku 1992.

Zobrazit Galériu

Samsung

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať