SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Programovateľná morálka? Autonómne vozidlá môžu byť čoskoro schopné robiť etické rozhodnutia

2

Nová štúdia spochybňuje predpoklad, že morálne rozhodnutia sú silne závislé od kontextu a nemôžu byť modelované ani opísané algoritmicky. Výskumníci dokazujú, že ľudské etické rozhodnutia sa dajú implementovať do strojov, čo by malo silné dôsledky na zvládanie morálnych dilem, ktorým môžu autonómne jazdiace autá čeliť na cestách.

Výskum s názvom Virtual Reality experiments investigating human behavior and moral assessments (Experimenty s virtuálnou realitou, ktoré skúmajú ľudské správanie a morálne hodnotenia) uskutočnil Inštitút kognitívnych vied na univerzite v Osnabrücku a bol publikovaný v časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience. Autori využili virtuálnu realitu, ktorá im umožnila študovať ľudské správanie v simulovaných situáciách na cestách.

Účastníci museli riadiť auto v typickej prímestskej štvrti počas hmlistého dňa, pričom boli postavení pred rôzne nečakané situácie s neživými objektmi, zvieratami a ľuďmi a museli riešiť dilemu, koho ušetriť. Na výsledky boli aplikované štatistické modely a vznikol súbor pravidiel, pomocou ktorých možno vysvetliť jednotlivé morálne voľby. Výskum ukázal, že morálne rozhodnutia pri dopravných kolíziách môžu byť modelované, ak sa rôznym živým bytostiam a neživým predmetom priradí istá „hodnota“.

„Teraz, keď vieme, ako implementovať ľudské etické rozhodnutie do strojov, spoločnosť stojí pred dvoma dilemami,“ vysvetlil prof. Peter König, vedúci autor štúdie. „Po prvé musíme rozhodnúť, či by morálne rozhodnutia mali byť zahrnuté do usmernení pre správanie strojov, a po druhé, ak áno, mali by stroje rozhodovať rovnako ako ľudia?“

Pritom autonómne autá sú len začiatok, rovnaké problémy by sa mohli vynoriť napríklad aj pred robotmi a inými systémami s umelou inteligenciou v nemocniciach, kde sa stávajú čoraz bežnejšími. Vedci upozorňujú, že stojíme na začiatku novej epochy vyžadujúcej jasné pravidlá, inak stroje začnú robiť rozhodnutia bez nás.

Zdroj: Sciencedaily

Redakcia

Všetky autorove články
virtuálna realita autonómne autá

2 komentáre

dalsi problem reakcia na: Programovateľná morálka? Autonómne vozidlá môžu byť čoskoro schopné robiť etické rozhodnutia

10.7.2017 07:07
To ze naprogramovat algorotmus vyuzivajuci modelove situacie nepochybujem, velkym nedoriesenym problemom je uz len vyhodnotenie situacie pred kapotou. Co je dieta, co je pes, kto/kolko sedi v aute oproti, ako sa lisi leziaci ozran od cersvo zrazeneho psa, chodec alebo srna otocena ritou... Ked toto budu auta schopne vyhodnotit s uspesnostou aspon 90% tak potom sa mozme zacat bavit o vyhodnocovani etickych problemov. Dovtedy by som radsej sedel v aute, ktore sa vyhne prekazkam a zrazi vsetko co sa pred neho postavi ak nestihne dobrzdit
Reagovať

RE: dalsi problem reakcia na: dalsi problem

10.7.2017 20:07
nevreští
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať