NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Project Debater: IBM má umelú inteligenciu, ktorá dokáže presvedčivo diskutovať s ľuďmi

Technológie
1

Žijeme v čase, keď je čoraz ťažšie rozlíšiť človeka od umelej inteligencie. Pri nedávnej demonštrácii technológie Duplex od Googlu umelá inteligencia dohodla termín v kaderníctve bez toho, aby človek na druhej strane vedel, že hovorí s robotom.

A teraz spoločnosť IBM zašla ešte ďalej. Na podujatí v San Franciscu uskutočnila diskusiu človek – robot, keď prezentovala svoj projekt Debater. Cieľom bolo, aby sa umelá inteligencia zapojila do diskusie podľa štandardných pravidiel sériou odôvodnených argumentov.

Zrejme si ešte spomínate na to, keď počítač IBM Watson porazil ľudských súperov v súťaži Jeopardy. Podobne ako Watson aj Debater má k dispozícii veľké súbory dát, z ktorých môže čerpať, analyzovať ich obsah, aby napokon prišiel s príslušnou odpoveďou. Systém má vo svojich databázach „niekoľko stoviek miliónov článkov“, zahŕňajúcich vedomosti asi zo 100 oblastí.

V prezentácii sa postavil proti izraelskému profesionálnemu debatérovi Danovi Zafrirovi. Diskutovalo sa na náhodnú tému, na ktorú sa ani jedna strana vopred nepripravila. Išlo napríklad o otázku, či majú vlády financovať vesmírny prieskum. Ďalšia otázka sa týkala telemedicíny.

Demonštrácia bola pôsobivá. Umelá inteligencia argumentovala svojmu ľudskému súperovi veľmi fundovane, v niektorých prípadoch dokonca aj vtipne. Niektorí označili demo ako „znepokojujúce“, zrejme preto, že argumenty robota boli „veľmi presvedčivé“.

Diskusia prebehla bez väčších zádrhov, i keď niektoré pripomienky boli všeobecné a nereagovali priamo na ľudského debatéra. Obe strany však používali rôzne argumentačné stratégie, manipuláciu a pod. Diváci preto jasne nerozlíšili, či nejasná odpoveď je dôsledkom nepochopenia, alebo ide o stratégiu.

Podľa neskoršieho vyjadrenia divákov bolo najstrašidelnejšie práve to, že vlastne nevedeli, či to nie je len súčasť hry. Nedalo sa teda posúdiť, či AI nie je taká šikovná, ako by mala byť, alebo je oveľa múdrejšia, než sme doteraz videli. A to bolo znepokojujúce.

A ako by sa takáto AI dala prakticky využiť? Mohla by napríklad pomáhať v boji proti fake news a aktívne vyhľadávať manipulatívne informácie. V komerčnej sfére by zasa mohla pomôcť manažérom v strategickom rozhodovaní – prešla by všetky podnikové databázy, analyzovala informácie od účtovníctva až po situáciu na svetových trhoch.

Zdroj: theverge.comfuturism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
IBM umelá inteligencia AI clovek robot stroj Google dáta Digital

1 komentár

najprv reakcia na: Project Debater: IBM má umelú inteligenciu, ktorá dokáže presvedčivo diskutovať s ľuďmi

21.6.2018 19:06
nech nieco ukazu, ze ako to debatuje, lebo z toho videa sme sa moc nedozvedeli. Zaujimave, ze ludia s tak slabou anglictinou ucia pocitac debatovat. To bude dalsia hatlanina pod zastitou "google translator"... ale tentokrat IBM
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať