ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Prvé preteky elektrických lietajúcich automobilov Airspeeder

Technológie
0

Austrálska spoločnosť EV Alauda odhalila prvé elektrické lietajúce pretekárske „auto“ na svete, ktoré má v tomto roku súťažiť v prvej diaľkovo ovládanej jazde pretekárskej série Airspeeder. V roku 2022 sa potom majú uskutočniť preteky s posádkou. Airspeeder Mk3 budú eVTOL (elektrické vozidlá s vertikálnym vzletom a pristátím) s najvyššou rýchlosťou 200 km/h, z nuly na stovku sa dokážu dostať zhruba za 2,3 sekundy.

Na technickej základni Alauda v južnej Austrálii sa vyrába séria viac ako 10 strojov Airspeeder Mk3, ktoré sú poháňané elektrickým pohonom s výkonom 129 koní. Ich deklarovaná hmotnosť bez posádky je 100 kg, rám a trup budú vyrobené z karbónových vlákien. Tieto stroje bude vyrábať tím inžinierov pochádzajúcich zo spoločností McLaren, Babcock Aviation, Boeing, Jaguar Land Rover, Rolls-Royce a Brabham. Termín prvých pretekov Airspeeder má byť oznámený čoskoro po ukončení záverečných predsezónnych testov.

Alauda je jedna z niekoľkých spoločností, ktoré pracujú na lietajúcich elektromobiloch. V minulom roku predstavili spoločnosti Hyundai a Uber na veľtrhu CES v Las Vegas koncept elektrického lietajúceho taxíka, podobný koncept vyvíjajú aj Porsche a Boeing. Predpokladá sa, že odvetvie lietajúcich automobilov bude mať do roku 2035 hodnotu 1,5 bilióna dolárov.

Zdroj: autocar.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať