TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Prvý cicavec pri splodení ktorého neboli potrebné spermie

4

Nepohlavné rozmnožovanie u cicavcov nie je zvyčajné. Teraz sa však medzinárodnému tímu výskumníkov podarilo dosiahnuť partenogenézu – premeniť neoplodnené vajíčka (oocyty) myších samíc na skutočné embryá. Všetky z nich nejaký čas prežili a jedno sa dokonca dožilo dospelosti. Partenogenéza sa u cicavcov prirodzene nevyskytuje a predchádzajúce pokusy narazili na poruchy DNA.

Keďže na počatie cicavcov sú potrebné aj gény, ktoré môžu pochádzať len od samčieho rodiča, výskumný tím to vyriešil úpravou určitých samičích génov pomocou CRISPR, až kým neboli rovnaké, ako keby pochádzali od samca. Tento proces zopakovali s niekoľkými vajíčkami, ktoré potom implantovali do maternice samice a nechali ich rásť. Prešli z embryonálneho štádia cez fetálne štádium až po skutočné, živé potomstvo, z ktorých jedno bolo nakoniec schopné vyprodukovať vlastné potomstvo.

To, ako sa gén prejavuje, závisí od imprintingu, počas ktorého sa gén modifikuje alebo mení, hoci sekvencia DNA zostáva rovnaká. Niektoré imprintované gény sa prejavujú len vtedy, keď sú zdedené od samice, zatiaľ čo iné musia byť zdedené od samca. Výskumníci museli byť pri editácii pomocou CRISPR mimoriadne presní. Vymazanie niektorých génov totiž môže spôsobiť mutácie, ktoré môžu byť pre embryo nakoniec veľmi problematické.

Zdroj: syfy.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Maternica. reakcia na: Prvý cicavec pri splodení ktorého neboli potrebné spermie

24.3.2022 20:03
Transplantácia žene,za pár rokov mužovi,o pár desaťročí mimonom,po zrovnoprávneni robotov aj im...
Reagovať

RE reakcia na: Prvý cicavec pri splodení ktorého neboli potrebné spermie

24.3.2022 17:03
Prvý cicavec strvorený bez spermie (ak vynecháme Ježiša), bola ovečka Dolly. Narodila sa skôr ako redaktor, v roku 1996. Takže je pochopiteľné že si ju nepamätá, a napíše takýto blud do článku.
Reagovať

Naco je to dobre? reakcia na: Prvý cicavec pri splodení ktorého neboli potrebné spermie

24.3.2022 06:03
Tento vyskum mi nedava ziadny zmysel. Mame malo chlapov? Alebo ideme podla prikladu z polskeho sci-fi Sexmisia? A mozno vedci uz tusia, ze jedneho dna budu vsetci chlapi neplodni a toto je plan B...
Reagovať

RE: Samice nás chlapcov vyvražďujú plus sa rodí viac dievčat. To si nevedel? reakcia na: Naco je to dobre?

24.3.2022 16:03
Samice nás chlapov vyvražďujú. Už si počul o čiernej vdove?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať