SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Prvý elektromobil na svete, ktorý prešiel zo severného na južný pól

Technológie
3

Škótski dobrodruhovia Chris a Julie Ramseyovci oznámili dokončenie deväťmesačnej, 27 000 km dlhej expedície Pole To Pole EV, prvej cesty elektromobilom z magnetického severného pólu na južný pól. Dvojica dosiahla svoj cieľ v piatok 15. decembra, ale o túto správu sa mohla podeliť až neskôr po obnovení satelitného spojenia. Cestu uskutočnili pomocou elektromobilu Nissan Ariya e-4ORCE, ktorý upravil islandský špecialista Arctic Trucks. Vozidlo bolo vybavené hlavne väčšími 39-palcovými pneumatikami plus zodpovedajúcimi podbehmi kolies, ako aj výstrojom odolným mrazom a spevnením karosérie.

Pohonné ústrojenstvo a zavesenie boli väčšinou sériové, len so zdvihnutou výškou. Všetko toto dodatočné vybavenie elektromobilu znamenalo, že sa musel uspokojiť so zníženým dojazdom len 240 až 320 km, čo je pokles z pôvodnej hranice 437 km. Počas arktickej a antarktickej časti cesty si Ramseyovci osvojili triky, ako udržať batériu vozidla v teple, aby sa zvýšila jej účinnosť. Predovšetkým vytvorili snehovú stenu, aby chránili spodok auta a predný chladič pred studeným vetrom, dokonca použili vyhradený stan na zakrytie celého auta, aby naň príliš nefúkalo.

V závislosti od počasia dvojica používala na napájanie svojho vozidla buď 5 kW veternú turbínu, alebo prototyp solárneho hybridného nabíjacieho riešenia. Ak sa im to nepodarilo, boli chvíle, keď sa museli vrátiť k svojmu benzínovému generátoru, čo je povinná výbava na cestovanie po arktických oblastiach. Cieľom projektu Pole To Pole EV bolo dokázať, že elektrické vozidlá sú v polárnych oblastiach životaschopnou náhradou za existujúce expedičné vozidlá s naftovým pohonom.

Trasa Ramseyovcov medzi pólmi viedla cez Ameriku, pričom prejazd severnou časťou bol relatívne jednoduchý vďaka ľahko dostupným nabíjačkám pozdĺž cesty. Na juhu to bolo iné, ale projekt spolupracoval s poskytovateľom riešení na nabíjanie elektrických vozidiel, spoločnosťou Enel X Way, ktorá inštalovala nabíjačky pozdĺž ich trasy cez Strednú a Južnú Ameriku, najmä v peruánskej časti expedície. Navyše Enel X Way prisľúbil, že tieto nové nabíjačky budú verejnosti k dispozícii aj po skončení expedície.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

WOW reakcia na: Prvý elektromobil na svete, ktorý prešiel zo severného na južný pól

21.12.2023 20:12
Elektroauto s benzínovým agregátom ma až tak neprekvapuje.

Čo ma ale prekvapilo, je ako sa dostali na Antarktídu: preplávali na lodi alebo sa jedná o amfíbiu? Tiež by ma zaujímalo či sa nepreborili v Arktíde keď je všade to globálne otepľovanie?
Reagovať

RE: WOW reakcia na: WOW

22.12.2023 10:12
A o ze isli 27000km 10 mesiacov ti nevadilo? Na neelektrickom to mohli dat za mesiac.... alebo 2....
Reagovať

RE: RE: WOW reakcia na: RE: WOW

22.12.2023 18:12
To mi nevadí. Mojžišovi trvalo prejsť cez Sinaj iba 40 rokov, takže necelý rok je na takú vzdialenosť ešte ťažká pohoda.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať