PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Prvý prototyp unikátneho eVTOL s výbornými letovými parametrami

Technológie
1

Spoločnosť LEO Flight predstavila pilotovaný alfa prototyp svojho LEO Coupe, lietajúceho hyperauta, o ktorom tvrdí, že bude schopné prepraviť troch ľudí rýchlosťou až 400 km/h. Prirodzene, experimentálny prototyp LX-1 nemá honosný vzhľad finálneho LEO Coupe, ktorý spoločnosť ukázala už skôr na renderoch.

Je totiž navrhnutý hlavne na testovanie pohonného systému, ktorý v tejto fáze zahŕňa veľké skupiny malých elektrických dýz. Konečná verzia lietadla bude stúpať vertikálne iba pomocou 16 elektrických ventilátorov s veľkým priemerom, no tento prototyp obsahuje najmenej 72 ventilátorov s vertikálnym zdvihom, každý vo veľkosti termosky na kávu.

Dva ventilátory s väčším priemerom vzadu mu dodávajú horizontálny ťah. Prázdne Coupe bude vážiť 499 kg a bude schopné prepraviť cestujúcich alebo náklad s celkovou hmotnosťou 231 kg. Rozhodnutie spoločnosti LEO použiť množstvo malých dýz je zaujímavé – menšie ventilátory sú oveľa menej energeticky efektívne pri vertikálnom zdvíhaní. Prechod do horizontálneho letu podľa spoločnosti trvá 60 sekúnd. 

Zatiaľ čo finálne lietadlo bude mať možno zaujímavú súpravu „mačacích labiek“, teda nafukovací podvozok s premenlivou geometriou, prototyp má štyri kĺbové nohy s tenkými vzperami. Spoločnosť chce predávať Coupe ako osobné lietadlo eVTOL, pričom sľubuje optimistický dolet okolo 480 km z iba 66 kWh batérie. Bitar pôvodne spomínal cenu pod 290 000 USD, ale teraz hovorí, že problémy s dodávateľským reťazcom súvisiace s covidom takmer zdvojnásobili jeho náklady na komponenty, čím sa maloobchodná cena Leo Coupe zvýšila na 459 900 USD.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

m reakcia na: Prvý prototyp unikátneho eVTOL s výbornými letovými parametrami

1.7.2022 12:07
aky problem tam dat efetvinejsie vacsie ventilatory na vertikal zdvh?
pozeram na sektor ich tam maju ca 21x4
stacilo dajme tomu 3x4.(zaloha).s tym i hmotnst im stupa i dolet krati
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať