ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Radikálne rýchlejšie a lacnejšie 3D videnie využíva iba jeden pixel

0

Výskumný tím z čínskej univerzity Tsinghua vyvinul revolučný systém 3D strojového videnia, ktorý dokáže sledovať rýchlo sa pohybujúce objekty pomocou jediného pixela. Na rozdiel od tradičných metód, ktoré si vyžadujú viacero senzorov a rozsiahly výpočtový výkon, tento nový prístup výrazne znižuje náklady na ukladanie údajov a výpočty.

Premietaním geometrických svetelných vzorov na objekt a meraním intenzity odrazeného svetla na ploche jediného pixela dokáže systém vypočítať polohu a trajektóriu objektu pomocou zložitých matematických algoritmov. Tím zistil, že ich technika je 200-krát rýchlejšia ako metódy založené na videu a vyžaduje minimálny výpočtový výkon. Systém, ktorý sa spočiatku testoval na kovovej guli pohybujúcej sa po zakrivenom špirálovom drôte, má potenciál v budúcnosti sledovať viacero objektov.

Táto technológia má širokú škálu aplikácií vrátane zlepšenia schopnosti vnímania autonómnych automobilov, zlepšenia bezpečnostných monitorovacích systémov a umožnenia efektívnejšieho monitorovania a kontroly kvality produktov v priemysle. Výskumný tím zdôraznil aj možnosť jej využitia vo vedeckom výskume, napríklad pri skúmaní trajektórií letu hmyzu. Podrobnosti výskumu boli uverejnené v časopise Optics Letters. 

Zdroj: newatlas.com.

Úvodné foto zdroj: https://depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať