SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Radíme pri nákupe slúchadiel

2

Pri výbere slúchadiel je dôležitý účel, na aký ich budete využívať, kvalita zvuku a, samozrejme, aj pohodlné nosenie. Slúchadlá s hi-end zvukom pre audiofilov sú vhodné na takzvané statické scenáre, teda na domáce počúvanie, ale aj na počúvanie pri dlhších cestách vlakom či lietadlom.

Vôbec sa však nehodia na prechádzky, nehovoriac o fitnes či športových aktivitách. Platí to aj naopak, športové štuple určite nebudete používať na počúvanie vážnej hudby v obývačke. Ak často cestujete, odporúčame vybrať slúchadlá s aktívnym tlmením hluku.

Náročných poslucháčov budú zaujímať predovšetkým technické parametre, od ktorých sa odvíja kvalita zvuku. Rozsah frekvencií, ktoré je ľudský sluch schopný pokryť, je 20 Hz až 20 kHz. Takýto frekvenčný rozsah majú v technických parametroch aj slúchadlá nižších cenových kategórií, ale ich výrobcovia spravidla neudávajú toleranciu. Slúchadlá pre náročných poslucháčov majú udávanú toleranciu ± 3 dB, prípadne lepšiu. Najvyššiu kvalitu zvuku dosiahnete pri pripojení káblom.

Konštrukcia a účel

Na akustické vlastnosti a takisto na pohodlie nosenia má vplyv konštrukčný formát. Na domáce počúvanie a do vlaku či lietadla určite uprednostníte slúchadlá s klasickými mušľami, na dynamické scenáre, ako je turistika, fitnes či šport, zasa slúchadlá so štupľami či kôstkami do uší. V ponuke je aj niekoľko modelov slúchadiel, ktoré nemajú klasické akustické meniče, ale zvuk do orgánov vnútorného ucha prenášajú vibráciami cez lícne kosti. Ak uvažujete nad týmto typom slúchadiel, odporúčame si ich najskôr vyskúšať. Aj pri nákupe cez e-shop máte možnosť tovar do 14 dní vrátiť bez udania dôvodu.

Pri slúchadlách s mušľami je dôležité čalúnenie okrajov mušlí kvalitnou pamäťovou penou, potiahnutou materiálom príjemným na dotyk, napríklad kožou, prípadne kvalitnou a funkčnou syntetickou imitáciou kože. Slúchadlá na domáce počúvanie či na dlhšie cesty majú mäkko vystužený hlavový most, aby boli vhodné aj na dlhšie nosenie. Dôležité je, aby mušle boli dobre odvetrané, aby sa ucho a jeho okolie nepotilo. Ak ste sa rozhodli pre slúchadlá s mušľami, vaše rozhodovanie pokračuje medzi typom konštrukcie over-ear a on-ear, teda medzi slúchadlami s mušľami okolo uší a na uši. Keď už spomíname kategorizáciu vzhľadom na polohu k uchu, štuple a kôstky patria do kategórie in-ear čiže do uší.

Slúchadlá over-ear majú mušle, ktoré obklopujú celé ucho, a aby ste to s výberom nemali až také jednoduché, mušle môžu byť uzavreté alebo otvorené. Uzavreté dobre tlmia okolitý hluk a takisto nerušíte ľudí okolo vás. Mušle s otvorenou konštrukciou majú v rovnakej cenovej kategórii spravidla o niečo lepší zvuk. Otvorená konštrukcia totiž eliminuje vplyv malého objemu ozvučníc, ktorými sú v tomto prípade mušle slúchadiel. Pri vyššej hlasitosti však môžete obťažovať hlukom okolie, či už doma, alebo v dopravnom prostriedku. Rovnako okolitý hluk môže rušiť vás. Slúchadlá typu on-ear majú mušle, ktoré priliehajú na uši, ale neprekrývajú ich. Ak ide o slúchadlá, s ktorými sa ľudia budú aj pohybovať, prítlak mušlí je silnejší ako pri slúchadlách „do kresla“.

Športové slúchadlá

Slúchadlá do uší so štupľami či kôstkami sú vhodné hlavne na pohybové aktivity. V balení sú spravidla silikónové kruhové nadstavce na prispôsobenie slúchadiel veľkosti ucha a pri športových slúchadlách aj stabilizačné silikónové nadstavby. Po nájdení správnej veľkosti nadstavca a polohy slúchadlá držia v uchu aj pri behu či dynamických fitnes aktivitách. Outdoorové slúchadlá musia byť odolné proti vlhkosti, prachu, prípadne aj vode, hlavne potu. Stupeň odolnosti je deklarovaný podľa štandardu IP. Prvá číslica za písmenami udáva stupeň odolnosti proti vniknutiu prachu a cudzích predmetov, druhá číslica odolnosť proti vniknutiu vody. Zariadenie so stupňom krytia 2 je už odolné proti kvapkajúcej vode, stupeň 5 proti striekajúcej vode, stupeň 7 zaručuje odolnosť proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1,5 metra a stupeň 8 majú vodotesné zariadenia. Väčšina slúchadiel tejto kategórie dokáže fungovať aj ako hands-free, takže s nimi môžete aj prijímať hovory.

Spôsob pripojenia

Na výber máte aj spôsob pripojenia k zdroju signálu káblom alebo bezdrôtovo cez bluetooth. Slúchadlá využívajúce kábel môžu byť pasívne, to znamená, že nepotrebujú žiadnu elektroniku ani batériu. Headsety, to znamená slúchadlá s mikrofónom, ktoré používajú hlavne hráči alebo ľudia, ktorí radi komunikujú, môžu byť takisto pasívne, vtedy sa však pripájajú štvorpólovým konektorom jack.

Čoraz viac smartfónov už nemá konektor na pripojenie slúchadiel, preto rastie záujem o slúchadlá s pripojením bluetooth. Veľmi obľúbené sú slúchadlá TWS (true wireless stereo) s mušľami, pričom každá z nich samostatne komunikuje so smartfónom či iným zariadením. Slúchadlá TWS majú okrem batérií v mušliach ďalšiu, väčšiu batériu v nabíjacom puzdre. Kvalitnejšie slúchadlá majú puzdro s podporou bezdrôtového nabíjania. Na kvalitu zvuku a pri herných slúchadlách aj na prípadné oneskorenie má vplyv typ profilu bluetooth. Štandardný zvukový profil SBC na prenos digitálneho zvuku je navrhnutý s ohľadom na kompatibilitu a prenos zvuku v prijateľnej kvalite. Využíva sa vtedy, ak sa smartfón a slúchadlá „nedohodnú“ na inom protokole. Na skutočne kvalitný prenos zvuku cez bluetooth sa používajú iné kodeky, najčastejšie aptX od Qualcommu. Variant aptX HD dokáže prenášať 24-bitové audio so vzorkovacou frekvenciou 48 kHz a prenosovou rýchlosťou 576 kb/s. Kodek aptX LL (Low latency) s oneskorením iba 40 ms zas ponúka dokonalý zážitok z filmov a hrania hier. Na porovnanie, základný kodek SBC má latenciu 4 – 6-krát dlhšiu.  

Tlmenie alebo pridanie hlukov okolia

V hlučnom prostredí oceníte slúchadlá s ANC čiže s aktívnym potláčaním hluku. Aktívne potláčanie hluku funguje tak, že vnútri každej mušle alebo štupľa je mikrofón, ktorý sníma zvuk v tesnej blízkosti ucha. Signálový procesor z tohto zvuku separuje hluk okolia a primieša ho znovu do reprodukovaného signálu, ale v opačnej fáze. Tento postup účinne eliminuje okolitý hluk. Potlačenie hluku je selektívne, účinne potláča hluk motorov lietadla či autobusu, prípadne hluk klimatizácie vo vlaku, ale hlásenia palubného rozhlasu počujete zreteľne. Niektoré slúchadlá určené na outdoorové aktivity majú aj pridanie zvukov okolia. Je to užitočné napríklad v situácii, ak vás niekto osloví. Po aktivovaní tejto funkcie sa mierne stlmí počúvaná hudba a primieša sa do nej zvuk okolia snímaný mikrofónmi na povrchu štupľov.

Resumé

Z nášho prehľadu je zrejmé, že kombinatorika konštrukčného formátu, predpokladaného účelu a spôsobu pripojenia je natoľko rozsiahla, že ju pravdepodobne nepokryjú jedny slúchadlá. Najčastejšou kombináciou pre náročného poslucháča budú slúchadlá s mušľami na domáce počúvanie a slúchadlá TWS so štupľami či kôstkami na pohybové aktivity.

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  lookstudio - www.freepik.com

Herné slúchadlá / MSI  Immerse GH50

Atraktívne slúchadlá s odoberateľným mikrofónom majú 40 mm akustické meniče s neodýmovými magnetmi. Disponujú virtuálnym 7.1 priestorovým zvukom a vibračným systémom. Frekvenčný rozsah majú 20 Hz – 20 000 Hz. Smerovanie na hráčov zdôrazňujú farebné svetelné efekty RGB Mystic Light po obvode mušlí aj na ikone draka v strede. Slúchadlá sa pripájanú cez USB a súčasťou kábla je aj ovládač umožňujúci nastaviť hlasitosť, zapnúť mikrofón a aktivovať priestorový zvuk a vibrácie.

Cena: od 88,90 EUR
Viac info: www.cz.msi.com

Športové slúchadlá Philips TAA6606

Slúchadlá využívajú prenos zvuku formou vibrácií cez hlavové kosti do vnútorného ucha. Výhodné je, že zároveň s počúvaním hudby veľmi dobre počujete všetky zvuky okolia, čo je dôležité pre vašu bezpečnosť napríklad pri behu či cyklistike. Vďaka pogumovanému titánovému rámu sú slúchadlá veľmi ľahké a zároveň aj odolné a pružné, aby dobre priliehali aj pri dynamických športových aktivitách. Sú odolné proti vode podľa IP67. Súčasťou slúchadiel sú aj dva mikrofóny, takže s nimi môžete aj telefonovať.

Cena: 149 EUR
Viac informácií: www.philips.sk

JBL LIVE PRO 2

Štýlové bezdrôtové slúchadlá s adaptívnym potlačením hluku Smart Ambient sú vodovzdorné podľa IPX5. Uzavretý dizajn Oval TubesTM s oválnymi silikónovými nadstavcami je zárukou pohodlného nosenia a zaisťujú lepšie potlačenie hluku a zlepšenú kvalitu zvuku. Vďaka 11 mm akustickým meničom a technológii JBL Signature Sound si vychutnáte brilantný zvuk. Celková výdrž batérií je 40 hodín – 10 v slúchadlách a 30 v puzdre. Samozrejmosť je bezdrôtové nabíjanie. Šesť mikrofónov zaručí zrozumiteľnosť vášho hlasu aj v hlučnom či veternom prostredí. Funkcia Dual Connect umožňuje prepínanie medzi viacerými spárovanými zariadeniami.  Pomocou aplikácie JBL Headphones si slúchadlá môžete nastaviť podľa vašich predstáv a sú dostupné v štyroch farebných vyhotoveniach.

Cena: 149 EUR
Viac informácií: www.jbl.sk

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

2 komentáre

Super babenka na fotke. Tak rád by som jej vyzliekol tie ramienka a požužlal bradavky na cicíkoch. reakcia na: Radíme pri nákupe slúchadiel

8.8.2022 18:08
Super babenka na fotke. Tak rád by som jej vyzliekol tie ramienka a požužlal bradavky na cicíkoch. Potom by som si vyzliekol trenky a dal by som jej požužlať môj penis. Následne by som jej ohmatal vagínku, iste je vyholená. Bola by už celá vlhkučká, tiekla by pomaly tam dole. A potom by som sa do nej zaboril celý dnu. Milovali by sme sa ako diví. Slastne by vzdychala až by dosiahla krásny vrchol, z ktorého niet návratu. Vystriekal by som sa počas orgazmu do nej. Slastne by vzdychla a povedala: Môžeš do mňa...
Reagovať

Ľupko toto za stovku nikto nekúpi. My máme Číňana z Pepco pri pokladni 20Hz-20KHz za 2,50€, jack 3,5 a ideš :) reakcia na: Radíme pri nákupe slúchadiel

24.7.2022 12:07
Ľupko, nie sme sprostí dať za toto 100€, veď v Pepco pri pokladni máš slúchadlá do uší za dve päťdesiat 20HZ-20KHz rozsah. A si to pichnem do mobilu, jack 3,5 a počúvam hudbičku. Nie preplácať týchto darebákov, čo šidia ľudí. My kupujeme jedine Číňana. :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať