SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Ako fungovať bezpečne na verejných sieťach Wi-Fi

5
Internetové pripojenie považujeme sa samozrejmosť a využívame ho stále intenzívnejšie. Väčšina z nás má určitý limit, čo sa týka objemu prenesených údajov cez mobilné dátové pripojenie, takže ak je k dispozícii pripojenie Wi-Fi, snažíme sa ho využiť. Aj na dovolenke v zahraničí, hlavne mimo EÚ, pozorne sledujeme limity mobilných dát a snažíme využívať dostupné pripojenie Wi-Fi.

Napriek tomu, že bezpečnosť verejných sietí Wi-Fi a aj zabezpečenie internetových prehliadačov sa vo všeobecnosti za posledné roky výrazne zlepšili, musíme byť opatrní, pretože pri nezabezpečenom pripojení na nás môžu číhať rôzne nástrahy. K zvýšeniu bezpečnosti pri používaní verejných sietí Wi-Fi prispievajú nové a lepšie zabezpečené komunikačné protokoly či šifrovanie stránok, ale kľúčovým faktorom stále zostáva naše správanie.

Na citlivé aktivity, ako je prístup k bankovému kontu alebo na sociálne siete, treba používať nie webový prehliadač, ale špecializované mobilné aplikácie, ktoré majú vlastné bezpečnostné prvky. Tie si môžu vynútiť použitie silného hesla, overujú identitu biometriou alebo iným faktorom a sú schopné upozorniť používateľa na pokusy o prípadné narušenie. Šikovný útočník, ak má k dispozícii dostatok času a zdrojov, však napriek tomu dokáže nájsť cestu, ako prelomiť rôzne prvky ochrany. Útoky vedené cez verejné siete Wi-Fi môžu mať charakter sociálneho inžinierstva. Ich cieľom je nalákať a oklamať obeť, aby sama zadala svoje citlivé údaje.

Bežný človek si možno povie: „Nie som politik, biznismen ani novinár, čo už také zaujímavé by mohli útočníci z môjho mobilného zariadenia získať?“ Moderní útočníci sa zameriavajú na menej agresívne útoky, ktorých cieľom je získať informácie, prípadne aj menšie sumy. Skúste sa zamyslieť, aké údaje by útočník vedel získať z vášho notebooku alebo smartfónu, predovšetkým vďaka ich prepojeniu na vaše mailové kontá, sociálne siete, o internetbankingu ani nehovoriac. Na druhej strane, ak ako súkromná osoba cestujete na dovolenku a chcete si na letisku či v kaviarni pozrieť svoju mailovú schránku, je malá pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou útoku.

Tu je niekoľko bezpečnostných tipov, ktoré sa oplatí dodržiavať:

• Keď si v zozname nájdených dostupných sietí Wi-Fi vyberáte tú, na ktorú sa chcete pripojiť, sledujte jej názov a uistite sa, že sa pripájate na legitímnu sieť.

• Ak potrebujete zvýšiť svoju bezpečnosť, odporúčame využiť mobilné dáta alebo použiť pri verejnej Wi-Fi aj aplikáciu VPN, ktorá pridáva ďalšiu vrstvu šifrovania.

• Odporúčame deaktivovanie automatického pripojenia k sieti. Zvoľte radšej manuálny výber.

• Majte vždy aktualizovaný váš operačný systém, aplikácie a bezpečnostný softvér.

• Používajte bezpečnostný softvér na všetkých zariadeniach, ktorými sa pripájate do siete. To platí aj pre vaše smartfóny s operačným systémom Android.

V hoteli a kaviarni si overte, ako sa volá ich oficiálna sieť Wi-Fi, a pripájajte sa len k nej. Útočníci totiž často vytvárajú falošné siete s podobným názvom. Mnoho mobilných telefónov obsahuje funkciu, ktorá im umožňuje automatické pripojenie k dostupným sieťam Wi-Fi. Túto funkciu vám odporúčame mať vypnutú. Verejnú Wi-Fi používajte len na bežné surfovanie. Na sociálne siete sa prihlasujte iba cez oficiálne aplikácie alebo cez riadne zabezpečený webový prehliadač.

Kreatívnemu hackerovi sa občas podarí nachytať aj skúsených používateľov či dokonca bezpečnostných špecialistov. Presvedčila sa o tom napríklad väčšina účastníkov bezpečnostnej konferencie, keď hacker, našťastie etický, vytvoril falošnú sieť známeho globálneho reťazca rýchleho občerstvenia. Niektoré zariadenia, ktoré už k sieti tohto reťazca boli pripojené, a to vrátane autorovho notebooku, sa pripojili automaticky. Ďalší účastníci sa pripojili k voľnej sieti bez toho, aby si uvedomili logiku veci, že v okolí niekoľko kilometrov od dejiska konferencie žiadna reštaurácia tejto značky nie je.

Sociálne siete, ale aj iné aplikácie dokážu zistiť vašu aktuálnu polohu, samozrejme, iba v prípade, ak im to povolíte. Útočníci tak môžu sledovať váš pohyb a využiť to vo svoj prospech. Môžu preniknúť do vašej domácnosti, kancelárie alebo hotelovej izby v čase, keď vedia, že tam nie ste. Preto minimalizujte zdieľanie informácií počas svojej dovolenky. Nerobte to hlavne v reálnom čase a neposkytujte viac informácií, ako je potrebné. Užívajte si offline dovolenku a o svoje zážitky sa s priateľmi podeľte až po návrate.

Zabezpečenie zariadení prostredníctvom spoľahlivého bezpečnostného riešenia je dnes nevyhnutnosť. Softvér vás chráni nielen pred internetovými hrozbami vrátane ransomvéru a trójskych koní, ale aj pred phishingovým útokom. Každé zariadenie, ktoré pripájate k internetu, treba chrániť bezpečnostným softvérom. Preto nezabúdajte ani na váš smartfón alebo tablet. Napríklad technológia Anti-Theft v riešení ESET Mobile Security pre Android vám pri strate alebo krádeži telefónu poskytuje možnosť na diaľku lokalizovať alebo vymazať jeho obsah. Okrem toho poskytuje ďalšie zabezpečenie v prípade používania finančných aplikácií na prístup k peniazom.

Pri používaní počítača, ktorý sa často pripája na verejné siete alebo siete mimo vašej domácnosti alebo pracoviska, vám odporúčame overiť dôveryhodnosť nových sietí, na ktoré sa pripájate. Po nastavení sietí dokáže ESET Internet Security rozpoznať dôveryhodné siete (domáce/pracovné) pomocou nastavení v časti Identifikácia siete. Počítače sa často pripájajú do sietí s IP adresami podobnými dôveryhodnej zóne. V takých prípadoch môže ESET Internet Security označiť neznámu sieť ako dôveryhodnú (domácu alebo pracovnú). Aby ste takéto prípady eliminovali, odporúčame vám používať Overenie siete.

Internetový nákup je v záverečnej fáze prevod peňazí z vášho účtu či platobnej karty obchodníkovi, takže by ste mali dodržiavať rovnaké bezpečnostné zásady ako pri používaní internetového bankovníctva. Nakupujte vždy zo zabezpečeného zariadenia a využívajte pri tom bezpečné internetové pripojenia. Ak sa odhodláte nakupovať vo verejných priestoroch, dôrazne odporúčame, aby ste pri finančných transakciách spojených s nakupovaním nevyužívali verejné Wi-Fi, ale bezpečné pripojenie cez vaše mobilné dáta, prípadne nakupujte len cez oficiálnu aplikáciu obchodníka, nie cez webový prehliadač. 

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  freepik - www.freepik.com

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

5 komentárov

Ako male deti... reakcia na: Ako fungovať bezpečne na verejných sieťach Wi-Fi

25.7.2022 08:07
Aky geckovia? Ste si sem prisli lestit ega?
Reagovať

Ále, kto by platil eset? 50€ za 2 roky? Nijé. Mám tam hodený Ubuntu Linux s právami nižšími ako admin a aktualizujem pravidelne. reakcia na: Ako fungovať bezpečne na verejných sieťach Wi-Fi

22.7.2022 20:07
Zabudli ste, že my tu nepoužívame windows11, ale Ubuntu Linux, ten je zadarmo a v ňom máme hodený UFW firewall a CLAM AV antivír na predbežné preskenovanie podozrivých dát. To je všetko. Viac do toho neinvestujeme. Taký bežný domáci počítač so softom zadara.
Reagovať

RE: Ale tak Ľupko ma nechce oklamať, len on by chcel aby sme všetci boli na windows11+eset a to my neuplatíme reakcia na: Ále, kto by platil eset? 50€ za 2 roky? Nijé. Mám tam hodený Ubuntu Linux s právami nižšími ako admin a aktualizujem pravidelne.

23.7.2022 14:07
Tak ono Ľupko si myslí, že sme všetci na windows11+eset. Ale kto dnes má 50€ na dva roky zaplatiť esetu? To je drahé, preto väčšina mojich kamošov ako aj ja sme dnes na kombinácií Ubuntu+UFW+CLAM. A samozrejme, že na verejných wifi používame TOR browser alebo Opera so zapnutou VPN. Veď aj tento príspevok píšeme z TORu, aby nás nemohli vystopovať: Je to jednoduché: Stiahneš si TOR prehliadač a fičíš pod Ubuntu. V tom Linuxe robíme všetko do školy od písania prác v LibreOffice až po úpravu fotiek v GIMPe. Na kódenie domácich úloh do školy máme VS code so zilión pluginmi. Aj náš učiteľ v škole používa Linux Mint a vedúca angličtinárok má tuším Manjaro Linux. Každý učiteľ má niečo. Šíri to náš hlavný informatik. Sú to super systémy zadara a veľa sa v tom už dnes dá urobiť, kdežto windows11 stojí 100€/licencia a je náchylný na vírusy. Jediné, čo v tom nerobíme je náš internet benking, na to máme appku george v android mobile a nikdy neinštalujeme sideloadingom, všetko je preverené pomocou obchodu play protect. Tam vlastne majú spoluprácu s esetom v play markete pre androidy, tak sa nemusíme báť a platiť to dva rázy.
Reagovať

RE: RE: No vidis to? Za 10 rokov na Ubuntu som nemal ani raz virus :) reakcia na: RE: Ale tak Ľupko ma nechce oklamať, len on by chcel aby sme všetci boli na windows11+eset a to my neuplatíme

24.7.2022 09:07
Ono ja za desat rokov som nemal ani raz virus na Ubuntu. Vzdy, ked vyjde novy release Ubuntu Linux (raz za 4 roky LTS), tak instalujem cistu kopiu. A som s tym spokojny ;) Nepotrebujem ziadny eset za patdesiat evr ani nic takeho. Zatial som na Ubuntu vzdy spravil vsetko, co som potreboval.
Reagovať

RE: RE: Ale tak Ľupko ma nechce oklamať, len on by chcel aby sme všetci boli na windows11+eset a to my neuplatíme reakcia na: RE: Ale tak Ľupko ma nechce oklamať, len on by chcel aby sme všetci boli na windows11+eset a to my neuplatíme

23.7.2022 21:07
Za 10 rokov som mal asi 3x virus na windowse. Najrychlejsia oprava je preinstalovat windows a vsetko nanovo. To das za 3 hodky. Odstranovat neuspesne virus zaberie aj 3 dni. Takze rada, neopravuj ale preinstaluj ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať