NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Raketový motor SABRE umožní dostať sa do vesmíru za 15 minút

1

Britský experimentálny výrobca leteckých motorov Reaction Engines Ltd. začal s výstavbou nového testovacieho pracoviska v meste Westcott v Buckinghamshire, kde plánuje vykonať prvú pozemnú demonštráciu svojho revolučného raketového motora SABRE.

SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) by umožnil rýchle cestovanie do vesmíru alebo prevádzku nadzvukových lietadiel. Cestujúci by sa mohli dostať do vesmíru iba za 15 minút. Na pohon využíva tekutý kyslík a vodík. Motor je navrhnutý tak, že v počiatočnej fáze letu na obežnú dráhu zachytáva vzduch z atmosféry, čím sa eliminuje potreba vybaviť raketu rozmernými zásobníkmi na oba tieto plyny.

Veľmi dôležitý komponent je chladič, ktorý sa má testovať ako prvý. Ten obsahuje sústavu tenkých trubíc naplnených héliom a dokáže kyslík veľmi rýchlo chladiť. Vzduch vnikajúci do motora pri rýchlosti Mach 5 sa spomalením ohreje až na 1000 °C, chladič ho však dokáže ochladiť na -150 °C v priebehu stotiny sekundy.

Nadzvukové lietadlo tak bude môcť rýchlo dosiahnuť rýchlosť až päťnásobku rýchlosti zvuku. Potrebovalo by len nádrž na tekutý vodík, no počíta sa aj s nádržou na kyslík na vesmírne lety mimo atmosféry, kde už nebude dostatočné množstvo kyslíka.

Takýto motor by úplne zmenil štartovanie kozmických lodí, tie by mohli vzlietnuť a pristáť ako lietadlá. Európska vesmírna agentúra ESA investovala do vývoja reakčného motora SABRE 10 miliónov eur, 50 miliónov libier pridala aj Vesmírna agentúra Spojeného kráľovstva.

Spoločnosť dúfa, že testovacie pracovisko umožní vyskúšať raketový motor SABRE už v roku 2020.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
vesmir SABRE

1 komentár

Podme reakcia na: Raketový motor SABRE umožní dostať sa do vesmíru za 15 minút

15.5.2017 18:05
Podme

Uz sa s tym chvalia pekne desatrocie a nic a nic
V amerike sa sniva a spravi

V eruope sa sniva a sniva dalej
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať