SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Recenzia: Sound BlasterX G6 - Externý zvukový modul

1

Kvalita zvukového výstupu závisí predovšetkým od kvality prevodníka, ktorý mení digitálny tok dát na analógový zvukový signál. DAC (Digital to Analog Converter) v notebookoch a herných konzolách je realizovaný ako kompromis medzi kvalitou a cenou. Pre audiofilov je problém už to, že zvukový výstup týchto zariadení je realizovaný ako výstup na slúchadlá, takže ak takýto výstup zapojíte na vstup kvalitného zosilňovača, bude pripojenie impedančne neprispôsobené a na vstup bude privedený aj šum a skreslenie obvodov zosilňovača pre slúchadlá.

Riešením je konverzia digitálneho toku údajov na analógový zvuk v externej zvukovej karte. Zvukový modul Sound BlasterX G6 sa k počítaču, prípadne hernej konzole pripája cez USB. Je kompatibilný s platformami a zariadeniami Windows, Mac OS, PlayStation 4, Xbox One a Nintendo Switch. Modul má 32-bitový DAC prevodník schopný spracovať zvuk s maximálnou vzorkovacou frekvenciou 385 kHz a obvody dekódovania virtuálneho priestorového zvuku Dolby Digital 5.1 a 7.1. Pri najvyššej vzorkovacej frekvencii je dynamika zvuku až 130 dB. Ďalšia veľká výhoda externého modulu je kvalitný zosilňovač pre slúchadlá s výkonom 1 W a širokým rozsahom impedancie slúchadiel od 16 ohmov až po profesionálne herné súpravy a štúdiové slúchadlá s impedanciou 600 ohmov.

Modul je pomerne kompaktný, konektory na pripojenie káblov má z obidvoch strán. Dizajnové hľadisko tu trochu ustúpilo pohodlnému používaniu. Na strane s prvkom regulácie hlasitosti je konektor na slúchadlá a mikrofón. Na protiľahlej strane je konektor micro USB a dva digitálne vstupy. Jeden je metalický, druhý optický. Na pravej strane nájdete dve tlačidlá Scout mode a SBX, prepínač parametra gain čiže zisku a LED diódy pre indikátor vstupu a výstupu na slúchadlá. 

Prevodník sa napája cez port micro USB. Ako vyplýva z názvu, mód Scout zvýrazňuje určité zvuky, ako sú kroky, hlasy a podobne, čo vám uľahčuje orientáciu v hre, napríklad zistíte, či sa niekto niekde neskrýva. Pri hrách je to užitočné až návykové. Mód SBX zvýrazňuje basy. Ako dôležitú výhodu výrobca deklaruje oveľa dôkladnejšie oddelenie signálových ciest pre ľavý a pravý kanál než pri integrovaných nf zosilňovačoch. Zariadenie funguje aj v iných scenároch, napríklad ho môžete pripojiť cez optický kábel k televízoru a napájať ho z portu USB TV prijímača alebo nabíjačky pre smartfón.

Verdikt:
Externý zvukový modul s dizajnom pre hráčov a vynikajúcou kvalitou zvuku.

Technické údaje:
Max. vzorkovacia frekvencia 384 kHz, PCM 16/24/32-bit., dynamický rozsah: 130 db, skreslenie HD+N: 0,0002 %, rozmery: 111 × 70 × 24 mm, hmotnosť: 144 g

Cena: 149 EUR

+ Kvalita zvuku, kompatibilita vstupov a výstupov
- V balení nie je napájací adaptér

Hodnotenie: 89 %

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
audio dizajn gamer Gaming pocitac sluchadla hudba zabava Digital monitor

1 komentár

otazka reakcia na: Recenzia: Sound BlasterX G6: Externý zvukový modul

7.8.2019 18:08
Zdravim, pouzivam headset hyperx cloud alpha a mam zvukovu kartu creative soundblasterx G1 :) oplatilo by sa upgrade na g6? Ci by bolo mozne aby hyper cloud alpha hrali este lepsie, kedze su to sluchadla len s 65 ohm.. Dakujem :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať