S_02PaletteBase S_02PaletteBase S_02PaletteBase Advertisement

Recenzia: TRÅDFRI LED 980 lm – inteligentné osvetlenie domácnosti

3

Švédsky nábytkársky výrobca prichádza s vlastnou sériou inteligentného osvetlenia pre domácnosti. Nesie názov TRÅDFRI, čo v preklade znamená bezdrôtový, a prináša kolekciu žiaroviek a LED panelov, ovládaných pomocou diaľkového ovládača, resp. mobilnej aplikácie. Inteligentné osvetlenie nie je na trhu žiadna novinka, ale nikdy nedosiahlo masovú popularitu. Táto séria však môže prelomiť ľady.

Ak sa vám podarí produkty dostať z plastového obalu, považujte to za úspech, pretože nám to trvalo dlhšie, než je zvyčajné. Zariadenie je veľmi jednoduché a nevyžaduje takmer nijaké zbytočné nastavovanie. Jediné, čo musíte urobiť, je otvoriť zadný kryt diaľkového ovládača a vložiť dnu pripravenú batériu. Odporúčame použiť skrutkovač, tak ako je uvedené v návode. Ak si kúpite súpravu žiarovky s ovládačom, nemusíte zariadenia ani synchronizovať, všetko je ihneď pripravené na použitie. Po inštalácii žiarovky a zapnutí vypínača, napríklad na nočnej lampe, môžete žiarovku zapínať a vypínať až do vzdialenosti 10 metrov. Batéria ovládača však musí byť plne nabitá a vlnám nesmie stáť v ceste žiadna stena. Samozrejmosť je aj nastavenie intenzity svietenia. Rozsah i citlivosť sú dostatočné - od jemného intímneho osvetlenia po intenzívny svetelný lúč so značným výkonom. Ďalšia zaujímavá funkcia je zmena odtieňa svetla. Zo studeného modrého až po teplé, sfarbené takmer do červena. Pripojené žiarovky sa správajú synchronizovane pri stmievaní, vypnutí, zapnutí alebo zmene teploty farieb, čo je veľmi príjemné. Okrem ich ovládania ovládačom výrobca ponúka aj možnosť ovládania žiaroviek pomocou mobilnej aplikácie z obchodu Google Play alebo App Store. Aplikácia umožňuje vytvárať niekoľko skupín svetiel a kontrolovať ich rôznymi spôsobmi. Napríklad možnosť časovania alebo nástroje, ktorými sa dá nastaviť zmena osvetlenia, vymazanie alebo pridanie či jednoduché reštartovanie nastavených hodnôt intenzity alebo farby svetla.

Čo sa týka dizajnu, je veľmi jednoduchý, až škandinávsky strohý. Na ovládači prevláda hlavné tlačidlo zapínania, pomocou ktorého zariadenie synchronizujete s ďalšími žiarovkami zo série TRÅDFRI. Veľká výhoda je, že s jedným diaľkovým ovládačom kontrolujete po synchronizácii viacero svetiel. Okolo hlavného vypínača sú umiestnené tlačidlá intenzity a farebného odtieňa. Svojím tvarom pripomína ovládač hokejový puk. Povrch je z protišmykovej gumy, takže sa nemusíte báť nežiaduceho zošmyknutia z nočného stolíka. Možno ho upevniť na stenu, dokonca aj na kovovú konzolu, keďže obsahuje zabudovaný magnet.  

Verdikt:
V redakcií sme testovali súpravu žiaroviek s diaľkovým ovládačom. Okrem neho však môžeme na ovládanie súpravy žiaroviek využiť takisto mobilnú aplikáciu. Poteší aj veľmi jednoduché ovládanie a inštalácia. Keďže systém netreba zapájať do elektrického obvodu, stačí len žiarovky pripojiť k príslušným osvetľovacím telesám. Séria TRÅDFRI má jednoznačne všetky predpoklady stať sa plnohodnotnou súčasťou svetelného vybavenia väčšiny domácností.

Parametre:

• Štandardný svetelný tok: 980 lm, výška: 68 mm, priemer: 18 mm, vážená spotreba energie 12 kWh/1000 h, nominálna životnosť 25 000 h

Cena: 29,99 € (za ovládač, ceny žiaroviek sa pohybujú na úrovni 10 – 20 € za kus v závislosti od počtu lúmenov)

Plusy, mínusy:

+ Jednoduché ovládanie, primeraná cena, mobilná aplikácia
- Počas testovania neboli zistené

Roman Ižold

Všetky autorove články
TRÅDFRI LED

3 komentáre

cena je naozaj primerana reakcia na: Recenzia: TRÅDFRI LED 980 lm – Inteligentné osvetlenie domácnosti

29.5.2017 20:05
jedine ma hneva ten dialkac na baterky., asi najlepsie aby bol vybaveny bezdrotovym nabijanim a vzdy sedel na nabijacke. ale to az v dalsej este pristupnejsej verzii za cca 100 EUR na ziarovku. ROFL.. este viac EM smogu priamo doma.. huraaa.
Reagovať

doplnenia reakcia na: Recenzia: TRÅDFRI LED 980 lm – Inteligentné osvetlenie domácnosti

29.5.2017 13:05
Pre internetove ovladanie mobilom treba tradfri gateway pripojenu do internetu ($29.99 / €29.99). Pre domace ovladanie treba dialkove ovladanie ($12.99 / €9.99). Rozbor
Reagovať

Veľmi bi ma zaujímalo reakcia na: Recenzia: TRÅDFRI LED 980 lm – Inteligentné osvetlenie domácnosti

29.5.2017 09:05
Koľko to žerie v pohotovostnom režime???
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať