SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Recenzia: iRobot Roomba i7+ a Braava m6 - Užitočná dvojica

0

Robotické vysávače iRobot sú dôverne známe používateľom aj v našich končinách. Bol som preto rád, keď sa mi na test dostal jeden z najvyšších modelov Roomba i7+ a jeho najnovší mopovací kolega Braava m6. Oba prístroje totiž dokážu elegantne spolupracovať. Pozrime sa teda, ako im to ide.

Roomba i7+ je minuloročná novinka, no je stále aktuálnym modelom. Základ vychádza z úspešného modelu Roomba 980, prináša však viacero zlepšení. Koncepcia zostáva rovnaká, typický okrúhly dizajn s bočnou kefkou iba na pravej strane. Tá je teraz o niečo dlhšia, a tak si lepšie poradí s vymetaním špiny z rohov. Hlavné kefy AeroForce majú trocha zmenený tvar a mechanika ich udržiava čo najnižšie na podlahe. Kefy sú tradične silikónové. Zaujímavé je, že novinka oproti predchádzajúcej generácii nemá funkciu Carpet Boost, ktorá umožňovala zvýšiť výkon vysávania na kobercoch.

Výraznou modernizáciou prešiel orientačný systém iAdapt 3.0, ktorý si po niekoľkých vysávaniach vďaka kamere a systému Imprint Smart Mapping dokáže vytvoriť podrobnú mapu priestorov. Do pamäte pritom môžete uložiť mapy až 10 bytov či poschodí. Mapa má veľký význam na efektívnejšie upratovanie. V mobilnej aplikácii si môžete mapu rozdeliť na jednotlivé miestnosti/priestory, ktoré si ľubovoľne pomenujete, a môžete nechať upratať iba konkrétnu miestnosť.

Ovládanie navyše funguje aj s hlasovými asistentmi ako Google Assistant či Amazon Alexa. Tieto funkcie však v podstate nájdete aj v rôznych konkurenčných produktoch. Novinku však robí naozaj zaujímavou nová základňová stanica, ktorá má integrovaný vysávač. Ten vždy po návrate Roomby vysaje obsah jej zásobníka do vrecka v základňovej jednotke. Môže to vyzerať ako maličkosť, ale práve táto funkcia z Roomby robí úplne autonómny systém. Aj vo veľkom 4-izbovom byte budete odpadové vrecko meniť po 6 – 9 týždňoch v závislosti od intenzity vysávania.

To je podstatný rozdiel v porovnaní s bežnými robotickými vysávačmi, kde musíte zásobník vyprázdňovať väčšinou po každom vysávaní. Nehovoriac o tom, že manipulácia s veľkým vreckom je praktickejšia a nehrozí rozsypanie prachu. Nádobka v prístroji je riešená tak, že ju možno vytiahnuť a po vybratí papierového filtra opláchnuť vodou. Papierový filter je tu v podstate jediné, čo treba občas vyčistiť alebo vymeniť. Naplnenie vrecka v základni vám prístroj signalizuje a dostanete aj notifikáciu z aplikácie. Máte tak zabezpečené upratovanie aj v čase, keď ste niekde odcestovaní. To, samozrejme, možno naprogramovať alebo pomocou aplikácie spustiť odkiaľkoľvek.

Veľmi dobrý doplnok k Roombe je nový mopovač Braava m6. Ten umožňuje suché aj mokré mopovanie. Na spodnú časť možno pripevniť jednorazový alebo viacnásobne použiteľný mop. To, aký je práve upevnený, systém rozpozná, a tak sa vám nestane, že by začal mokré čistenie s mopom určeným na suché. Nový model m6 prešiel modernizáciou a zásadnou novinkou je tu nový navigačný systém iAdapt 3.0 s VSLAM, vybavený kamerou rovnako ako Roomba i7+, a integrované ovládanie z jednej aplikácie spolu s Roombou.

Možno by vám napadlo, že prístroje budú svoje mapy zdieľať, v testovanej verzii to však zatiaľ tak nebolo a otázne je, či by to malo význam. Braava má totiž viacero obmedzení, ako napr. koberce a prahy, na ktoré nepatrí alebo sa cez ne nedostane. Vnútri je nádoba na vodu, do ktorej sa dá pridať aj špeciálny čistiaci prostriedok, vyvinutý práve pre Braavu. Čistenie sa uskutočňuje tak, že Braava vždy prejde úsek dopredu, aby zistila, či tam nie sú prekážky, potom sa vráti, nastrieka vodu a prejde tento úsek dvakrát. Postupne tak pokrýva celú plochu podlahy.

Použitie samotnej Braavy veľký význam nemá, iba ak v suchom režime pri utieraní prachu. Pri mokrom čistení, ak je na podlahe viac nečistôt, prístroj ich nevie vyzbierať, a tak ich v podstate roznáša po ploche. Tu sa prejavuje najväčšia výhoda kombinácie s Roombou. V aplikácii si zvolíte upratovanie Braavou a môžete jednoducho pridať Roombu. Tá najprv celý priestor povysáva, a keď skončí, automaticky nastúpi Braava a podlahu umyje. V tejto zostave je upratovanie veľmi účinné. Môžete ho spustiť, keď nie ste doma, takže vás nebude rušiť.

Novinkou Braavy m6 je aj nabíjacia základňa s podložkou, takže po upratovaní mokrý mop neleží na podlahe a nemôže ju tak poškodiť. Na druhej strane prístroj nemá nijako vyriešené sušenie mopu, takže aj keď používate viacnásobne použiteľný, najlepšie je dať ho dole, vyprať a usušiť. Jednorazový treba vyhodiť. Trocha sa mi nepáčilo to, že nikde nevidíte stav naplnenia nádržky, takže najlepšie je po každom umývaní ju doplniť. Ak počas umývania voda dôjde, práca sa zastaví a m6 sa vráti na základňu.

Batéria vydrží na umytie dvoch priemerných miestností, potom aj tak musíte doplniť vodu. Keby nestačila, rovnako ako Roomba aj Braava sa zájde nabiť a potom pokračuje. Braava je pomerne chúlostivá na výškové prekážky a neprejde ani bežné lišty medzi izbami. To však môže byť niekedy aj výhoda. Navyše nie je problém preložiť ju do akejkoľvek miestnosti bez toho, aby ju mala zmapovanú.

Kombinácia oboch prístrojov je veľmi dobrá voľba. Vďaka tomu, že Roomba vopred povysáva a pozbiera všetky nečistoty, je aj umývanie veľmi účinné a klasicky budete podlahy umývať podstatne zriedkavejšie. Samozrejme, vždy si môžete vybrať, či použijete vysávanie aj umývanie, alebo iba jeden typ činnosti. Cena zariadení nie je malá, ale ich výborná funkčnosť hovorí sama za seba a prispeje k veľkej úspore času, ktorý by ste ináč venovali upratovaniu.

Verdikt:
Výborná kombinácia prístrojov, ktoré vám účinne pomôžu pri upratovaní.

Špecifikácie Roomba i7+:
Rozmery robota: 33,5 × 9,3 cm
Hmotnosť robota: 3,4 kg
Doba nabíjania: 90 minút
Filter: vysokoúčinný
Výdrž batérie: až 75 minút
Typ batérie: lítiovo-iónová
Objem zásobníka: 0,6 litra
Typ zásobníka: umývateľný
Maximálne pokrytie: 185 m2
Maximálna výška prahu: 2 cm
Hlučnosť: 62 dB

Cena: 1199 EUR

Špecifikácie Braava m6:
Rozmery robota: 27 × 25,2 × 9 cm
Hmotnosť robota: 2,2 kg
Doba nabíjania: max. 3 hodiny
Doba nabíjania počas čistenia: max. 1,5 hodiny
Max. pokrytie v jednom čistiacom cykle:
- režim suchého zametania: až 100 m2
- režim mokrého mopovania: až 40 m2Typ batérie: lítiovo-iónová
Hlučnosť: 50 dB (v režime suchého zametania)

Cena: 599 EUR

Hodnotenie Roomba i7+:

Tip redakcie: Inovatívne riešenie

+ Vynikajúca navigácia, jednoduchá obsluha, veľká nádoba na odpad, výborná aplikácia, integrácia s Braavou
- Vyššia hlučnosť

Výkon: 95
Vybavenie: 100
Ovládanie: 100
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 99

Hodnotenie Braava m6:

+ Výborná navigácia, jednoduchá obsluha, ovládanie a integrácia, základňa s podložkou
- Neindikuje hladinu vody v zásobníku

Výkon: 85
Vybavenie: 90
Ovládanie: 95
Vyhotovenie: 95
Celkovo: 91

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
robot smart domacnost Roomba Baava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať