SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Reportáž: Nové smartfóny, virtuálna realita a prototypy 5G na MWC 2016

0

Barcelona sa už niekoľko rokov začiatkom jari zmení na metropolu mobilných technológií. Tento rok sa Mobile World Congress konal netradične už posledný februárový týždeň, ako by sa kľúčoví výrobcovia nevedeli dočkať, kedy predstavia svoje produkty a riešenia.

Víkendové premiéry vlajkových lodí

Do barcelonského prístavu spravidla prichádzajú výletné a obchodné lode, ale toto mesto je v súvislosti s MWC aj dejiskom odhalení vlajkových lodí od špičkových výrobcov mobilných telefónov. Každý výrobca sa snažil prísť s niečím novým, či už technológiami implementovanými v telefóne, alebo inovatívnym príslušenstvom. Trh so smartfómni vrátane vlajkových lodi je už saturovaný a rozdiely v parametroch sa postupne splošťujú.

Alcatel IDOL 4 a 4S

Víkendový maratón tlačových konferencií začal Alcatel už v sobotu večer. Najskôr predstavili nové logo, ktoré má symbolizovať moderný a zábavný štýl, zameraný na mladých. Potom nasledovalo predstavenie nových vlajkových lodí – smartfónov IDOL 4 a IDOL 4S a nového tabletu s Windows 10 a podporou 4G v klávesnici. IDOL 4 podobne ako jeho predchodca je symetrický, takže nezáleží na tom, či ho pri telefonovaní na výšku alebo pozeraní videa na šírku držíte v polohe „hore nohami“. Novinkou je tlačidlo Boom Key v strede pravej steny. Využíva sa na aktivovanie špecifických funkcií v závislosti od aktuálnej činnosti, napríklad na aktivovanie fotoaparátu, prezentácie fotografií z galérie v náhodnom poradí, zvýraznenie basov pri reprodukcii hudby, prípadne ako tlačidlo „nitro“ v hrách a podobne. Základný model využíva procesor Qualcomm Snapdragon 617 s 3 GB RAM a 16 GB SSD. Displej s uhlopriečkou 5,2" má rozlíšenie full HD. Rozlíšenie fotoaparátov je 13 Mpx (hlavný) a 8 Mpx (predný). Batéria má kapacitu 2610 mAh. Model S sa líši predovšetkým 5,5-palcovým QHD displejom AMOLED a výkonnejším procesorom Snapdragon 652. Výrobca pridal aj na kapacite úložiska SSD (32 GB) aj batérie (3000 mAh). Zvukový subsystém vytvorený v spolupráci s JBL má výstupný výkon stereo 2 × 3,6 W. Spolu s telefónom získate aj okuliare na virtuálnu realitu, presnejšie obal z kvalitného plastu, v ktorom sa telefón predáva, poslúži ako okuliare. Je to super myšlienka, telefón vložený v okuliaroch je zároveň dobre chránený pri preprave. Cena sa bude začínať od 279 eur pri základnom modeli a 449 eur pri modeli S s okuliarmi na virtuálnu realitu.

Balenie a príslušenstvo

Alcatel2 Špeciálne tlačidlo Boom Key

LG G5

Kľúčová vlastnosť novej vlajkovej lode LG G5 je tá, že napriek monolitickému kovovému telu a dizajnu 3D Arc Glass umožňuje výmenu batérie. Originalita riešenia výmeny batérie je v možnosti jej vysunutia spolu zo spodnou časťou telefónu a nahradenia spodnej časti iným špecializovaným modulom. Predstavené boli dva moduly. Prvý je LG CAM Plus, ktorý má ovládacie prvky na vyšší komfort fotografovania, napríklad koliesko na zoomovanie. Modul zároveň funguje ako prídavná batéria pre telefón s kapacitou 4000 mAh. Druhý modul LG Hi-Fi Plus funguje ako prehrávač Hi-Fi DAC audio. Podporuje aj 32-bitový 384 kHz HD zvuk. Bol vyvinutý v spolupráci s Bang & Olufsen.

LG G5 je vybavený dvoma zadnými fotoaparátmi so štandardnou 78-stupňovou a širokouhlou 135-stupňovou šošovkou. Vďaka širokému uhlu, ktorý je až 1,7× širší ako pri iných telefónoch a o 15° širší ako v prípade ľudského oka, telefón lepšie zachytí krajinu, vysoké budovy či väčšie skupiny ľudí bez nutnosti odstúpiť ďalej od fotografovaného objektu. Displej podporuje funkciu always-on, takže ukazuje čas, dátum či stav batérie, aj keď je v režime stand-by. Paradoxne sa tak má ušetriť energia. „Pasívny“ displej spotrebuje iba 0,8 % kapacity batérie za hodinu, čo je v porovnaní s neustálym rozsvietením a zhasínaním displeja len na kontrolu času oveľa menej. Vlajkový model LG G5 je vybavený úsporným procesorom Qualcomm Snapdragon 820 s grafikou Adreno 530 a nízkoenergetickým 14-bitový obrazovým signálovým procesorom Hexagon DSP na spracovanie fotografie vo vysokom rozlíšení. CPU je až dvakrát rýchlejšie a zároveň úsporné. Grafický čip Adreno 530 je až o 40 % výkonnejší a zároveň až o 40 % úspornejší. Nabíjanie je vďaka technológii Qualcomm Quick Charge 3.0 o 27 % rýchlejšie a o 45 percent efektívnejšie ako pri predchádzajúcej generácii.

K vlajkovej lodi LG G5 bola predstavená bohatá kolekcia príslušenstva

Na tlačovej konferencii bolo predstavené aj ďalšie zaujímavé príslušenstvo – fotoaparát LG 360 CAM či fotoaparát v plastovej guli LG Rolling Bot s rozlíšením 8 Mpx, ktorý sa kotúľa a zároveň fotí či nahráva video. Navyše umožňuje aj ovládanie kompatibilných zariadení. Poslúži napríklad na interaktívny monitoring domácnosti alebo dohľad nad domácimi miláčikmi.

Samsung Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge

Samsung sa uvedením modelov Galaxy S7 a Galaxy S7 Edge snaží udržať si pozíciu lídra v segmente špičkových telefónov s Androidom. Napriek úsiliu konkurencie o vyrovnanie náskoku sa mu to darí. Samsung si vypočul názory používateľov a umožnil založiť kartu microSD do spoločného slotu so SIM kartou. Hlavný rozdiel medzi klasickým modelom a Edge zostal, displej je zaoblený na obidvoch bočných hranách. Rozdielov je však viac, než bolo v šestkovom rade. Predovšetkým Galaxy S7 má 5,1-palcový QHD displej Super AMOLED, zatiaľ čo Galaxy S7 Edge má uhlopriečku 5,5 palca. Obidva modely využívajú technológiu Always On, ktorá umožňuje zobrazovať na displeji telefónu informácie aj v stave stand-by. Zaoblený displej umožňuje lepšie využitie zvislého pruhu ikon a iných prvkov, ktoré sa zobrazia po geste na zaoblenej hrane obrazovky. Zadná stena je sklená a zakrivené dlhšie hrany majú tentoraz obidva modely. Galaxy S7 sa vďaka tomu oveľa lepšie drží v ruke. Na Slovensku sa bude predávať čierna, biela a zlatá farebná modifikácia. Vývoj ide po špirále, a tak S7 je odolný proti vode a prachu podľa štandardu IP68. Takouto odolnosťou disponoval už kedysi model Galaxy S5, ale nový telefón má otvorený port micro USB aj slúchadlový konektor, takže používateľ nemusí riešiť neustále nepohodlné otváranie a zatváranie.

CPU Galaxy S7 má o 30,4 % vyšší výkon, ako mal S6, a grafický čip je silnejší až o 63,9 %. Nový chladiaci systém je založený na chladiacej trubici obsahujúcej tekutinu, ktorá sa pri zahriatí bude vyparovať, čím zariadenie ochladí. Pri ochladzovaní dôjde ku kondenzácii a tekutina opäť nadobudne svoje pôvodné skupenstvo. Samsung v spolupráci s Google a Khronos Group integroval do smartfónu nové API s názvom Vulkan. Vďaka nemu by sa mal zážitok z mobilnej grafiky vyrovnať úrovni grafiky na PC.

Svetelnosť obidvoch objektívov je f/1.7, obrazový senzor má väčšie pixely, ktoré dokážu absorbovať väčšie množstvo svetla, a zadný fotoaparát má optickú stabilizáciu obrazu. Vyššia svetelnosť umožňuje získať jasnejší a ostrejší obraz aj za zhoršených svetelných podmienok a lepšie kúzliť s hĺbkou ostrosti. Aj automatické zaostrovanie funguje výrazne rýchlejšie a presnejšie. Každý jeden snímací pixel sám osebe zaostruje, pričom u konkurencie sa na tento účel používa menej ako 5 % pixelov. Fotoaparát v S7 umožňuje aj zosnímanie nového druhu panoramatickej snímky. Zachytí namiesto statického obrazu aj prípadný pohyb na scéne.

Batérie budú mať kapacitu 3000 a 3600 mAh (Edge). Napriek tomu, že Samsung sa ešte neodhodlal na nové rozhranie USB type-C, pri S7 sa zrýchlilo nabíjanie – či už káblom, alebo bezdrôtovo. Nové vlajkové lode od Samsungu budú k dispozícii od polovice marca 2016.

Sony Xperia X

Spoločnosť Sony si nechala tlačovú konferenciu až na pondelok a na nej nechali novinárov v neistote ohľadne základnej otázky, či uviedli alebo neuviedli vlajkovú loď. Predstavili tri modely nového produktového radu X. Najviac zvedavosti pútal model X s prívlastkom Performance, ale na tlačovej konferencii ani v stánku Sony táto zvedavosť ukojená nebola. Zatiaľ čo modely X a XA si každý mohol vyskúšať, najvýkonnejší predstavený telefón Performance bol prilepený na kovovú platňu s výrazným upozornením „nedotýkať sa“ a bežalo na ňom len demo. Novinári z portálu uSwitch sa pri rozhovore dozvedeli, že Xperia Z5 už nebude mať nasledovníka, čiže Z6 nebude a vlajkovou loďou by mohla byť práve Xperia X Performance alebo novší, ešte výkonnejší model.

Farebné variácie Sony Xperia X

Spolu s Xperiou X bolo predstavené aj zaujímavé príslušenstvo

Xperia Projector Concept

Xperia Agent Concept

Zaujímavé premiéry

Huawei predstavil v nedeľu popoludní Huawei MateBook, elegantné zariadenie 2 v 1 s Windows 10, ktoré spája výhody tabletu a notebooku. Jeho srdcom je procesor Intel Core série M (6. generácia). Podľa verzie disponuje 128/256/512 GB diskom SSD a 4/8 GB operačnej pamäte RAM v závislosti od verzie. Obrazovka s uhlopriečkou 12 palcov má rozlíšenie 2160 × 1440 a využíva až 84 % plochy predného panela. Životnosť batérie je 9 hodín pri plnej záťaži, pričom ju možno kompletne nabiť za dve a pol hodiny. Stylus MateBooku možno využiť aj ako laserové ukazovadlo.

Huawei Mate Book

Lenovo vystavovalo smartfón Lenovo VIBE K5 Plus s 5" FHD displejom, osemjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 616, 16 GB úložným priestorom a vymeniteľnou 2750 mAh batériou. Vďaka technológii Dolby Atmos by duálne zadné reproduktory mali poskytnúť vynikajúcu kvalitu zvuku, čo sa, samozrejme, v hluku tisícov návštevníkov nedalo overiť, takže sa tešíme na testovanie.

Lenovo Vibe K5 Plus

Kľúčové trendy

Zatiaľ čo trh s wearables, teda nositeľnými zariadeniami, predovšetkým inteligentnými hodinkami a náramkami, sa začína nasycovať, vlajkovým trendom v oblasti doplnkov boli v tomto roku jednoznačne okuliare na virtuálnu realitu a fotoaparáty umožňujúce obsiahnuť zorné pole 360 stupňov. Okuliare na VR sú k dispozícii v neobyčajne širokom cenovom rozpätí – počnúc papierovou skladačkou od Googlu za 3 doláre až po vývojovú verziu holografických okuliarov Microsoft HoloLens za 3000 dolárov. Tie Microsoft na MWC vystavoval len v sklenej vitríne. Cene, samozrejme, zodpovedá aj kvalita zobrazovania. Aj displej s QHD rozlíšením poskytne pre jedno oko len 1200 pixelov, takže obraz vyzerá, ako keby ste sa z piatich metrov pozerali na obrazovku s farebnými LED diódami. Vyskúšali sme veľa vystavovaných typov, najkomplexnejší zážitok pri hre poskytli okuliare HTC Vive, ktoré sme testovali v kabínkach, kde boli umiestené aj herné ovládače pre obidve ruky. Keď sa potom pozriete v okuliaroch dole, vidíte akoby svoje ruky v kombinéze na týchto ovládačoch. Niekoľko firiem, medzi nimi aj Samsung, vytvorilo pre návštevníkov virtuálnu realitu typu 4D. Sedadlá na pohyblivej platforme poskytovali zážitok simulovaním dynamiky pohybu.  

Okuliare na virtuálnu realitu HTC Vive

Intel do svojich prototypov okuliarov zabudoval dvojicu kamier Real Sense.

Nové telefóny Galaxy S7 boli na tlačovej konferencii predstavené aj formou virtuálnej reality

Okuliare na virtuálnu realitu sú zároveň obalom na Alcatel IDOL4

Prenosné mobilné siete

Napriek tomu, že signál GSM už pokrýva väčšinu obývaného územia, a to aj v menej rozvinutých krajinách, niekedy sa vyskytne požiadavka vybudovať mobilnú sieť mimo oblasti pokrytia, napríklad pri záchranných akciách, stavbách v odľahlých oblastiach, vojenských cvičeniach a akciách a podobne. Najmenšie prezentované riešenia sa vošli do plecniaka. Tieto riešenia využívajú reálne frekvencie GSM, na ktoré firmy v Španielsku nemali licencie, preto museli byť predvádzané vo Faradayových klietkach a telefóny vnútri klietok sa obsluhovali pomocou rukavíc s votkanými kovovými vláknami, aby nelicencovaný signál nemohol uniknúť.

Jedno z riešení prenosnej mobilnej siete, predvádzané vo Faradayovej klietke

5G siete

Vlani bola téma 5G prezentovaná v teoretickej rovine na prednáškach. Tento rok už firmy ako Nokia, Ericsson či Qualcomm na praktických ukážkach prezentovali prototypy technologických modulov. V súvislosti s internetom vecí a najmä s prepojenými či autonómnymi automobilmi ešte zaujímavejší parameter než prenosová rýchlosť je latencia. Typická latencia pre súčasné 4G siete je 5 ms na dáta a 50 ms na signalizáciu. Prečo je vyššia latencia (oneskorenie) problém, vysvetlíme na analógii – mobilnej aplikácii pre známu televíznu vedomostnú súťaž. Keďže televízny signál sa k divákom už nedostáva okamžite ako v analógovej ére, ale s rôznym oneskorením, ktoré závisí od konkrétnej prenosovej trasy, aplikáciu si každý musí najskôr časovo zosynchronizovať podľa časových značiek primiešaných do zvuku relácie. Z rovnakého dôvodu už rozhlas nevysiela každú hodinu časové znamenie s vysokou presnosťou. Latencia 50 ms už môže pri automobiloch, robotoch, dronoch a iných riešeniach náročných na presnú synchronizáciu spôsobiť problémy. Štandard 5G, ktorý umožní prenosové rýchlosti v rádoch gigabitov za sekundu a latenciu pod jednu milisekundu, sa do praxe dostane v časovom horizonte 2020+.

Nokia prezentovala technológie pre 5G siete

Internet vecí a hrozieb

Firmy aj startupy vystavovali prototypy aj finálne produkty a komplexné riešenia.

Intel ukazoval zaujímavé prototypy riešení IoT a možnosti využitia ich vývojových dosiek s mikrokontrolérmi

Snímanie naplnenia smetnej nádoby

Snímanie hladiny kvapaliny vo fľaši

Veľa firiem sa snaží využiť možnosti IoT pri starostlivosti o domácich miláčikov

Predovšetkým rozmach mobility vo finančných službách vyvoláva polemiku ohľadne bezpečnosti. Veľmi zaujímavá už tradične bola diskusia novinárov s Eugenom Kasperským. Biznis jeho firmy je založený na obavách, ktoré sú však veľmi reálne. Preto Eugen doslova vyzýval k rozumnej miere paranoje, aby ste ochránili svoje bankové účty a osobné údaje. Novinárov, samozrejme, zaujímalo, aký smartfón a do akej miery zabezpečený používa on osobne. Po chvíľkovom otáľaní ukázal niekoľko rokov starý „hlúpy“ telefón od Sony Ericsson. Dôvod jeho konzervativizmu je zrejmý – v kybernetickom priestore neodporúča dôverovať ničomu a nikomu. Ani biometria nie je samospasiteľná. Potenciálna hrozba narušenia je napríklad možnosť tlačiť ľudské orgány na 3D tlačiarni, napríklad posledný článok prsta s inými papilárnymi líniami.

Internet vecí nie je nič nové. Prepojené mikroprocesory riadili splachovanie v mrakodrapoch už v 70. rokoch minulého storočia a v roku 2004 už bol na trhu kávovar, ktorý posielal na nastavené číslo SMS zakaždým, keď si na ňom niekto varil kávu. Viete si predstaviť lepšie a nenápadnejšie riešenie, ako mať prehľad, či sú starí rodičia v poriadku? Ak si ráno neuvarili kávu, možno majú problém.

Eugen Kaspersky niekoľkokrát použil analógiu virtuálneho sveta s reálnym, v ktorom sa niekto cíti bezpečne a iný ohrozený. Ak niekto riskuje a pohybuje sa v noci tmavými uličkami, je len otázkou času, kým si ho nejaký kriminálnik vyčíha. Niekto kradne v malom a iný vo veľkom štýle, takže menej vzdelaní hackeri sa pokúsia o prienik cez chladničku či kávovar, iní zaútočia priamo na servery, s ktorými tieto spotrebiče komunikujú.

4YFN – dokážu startupy uviesť svoje nápady do praxe?

Súčasťou MWC je aj podujatie s názvom na prvý pohľad záhadným – 4YFN (4 Years From Now). Podujatie je zamerané na startupy. Keby sme názov podujatia vzali doslova, o tri roky nás nič výnimočné nečaká, pretože vlani bola táto výstavná hala poloprázdna, tretina stánkov bola bez vystavovateľov, študentov zrejme viac než biznis lákalo atraktívne mesto a salóniky určené na stretnutia majiteľov startupov s investormi boli úplne prázdne. Tento rok bola situácia diametrálne odlišná, hala bola plná a v stánkoch zaujímavé exponáty, takže o štyri roky sa máme na čo tešiť.

Živé diskusie startupistov s investormi na sprievodnom podujatí 4YFN

Traja slovenskí vystavovatelia

Napriek tomu, že vystavovať na takomto podujatí je časovo, logisticky a predovšetkým finančne náročné, pretože prenájom štvorcového metra výstavnej plochy stál tento rok až 1270 eur a najmenší stánok, aký sa dá prenajať, má plochu 20 m2, našli sme tri slovenské firmy, ktoré túto výzvu prijali. Riešenia ESETu komentár nepotrebujú, najväčší záujem bol o bezpečnostné riešenie ESET Mobile Security pre Android a aplikáciu ESET Parental Control, ktorá rodičom pomáha chrániť deti, keď sa cez svoj androidový telefón alebo tablet oboznamujú s on-line svetom. Aplikácia, ktorá je v základnej verzii zadarmo, má implementované množstvo prvkov chrániacich dieťa a takisto dizajn, ktorý s deťmi komunikuje veľmi priateľsky.

Firma CulCharge vystavovala najmenší powerbank na svete s káblom USB a kapacitou 1000 mAh, ktorý už v januári veľmi úspešne vystavovali aj na veľtrhu CES v Las Vegas. Pre zaujímavosť, zakladatelia firmy Jozef Žemla a Viktor Reviliak mali pred dvoma rokmi crowdfundingovú kampaň na serveri Indiegogo. Na svoj predchádzajúci projekt, miniatúrny kábel USB vo forme prívesku na kľúče, vyzbierali takmer 100 000 dolárov.

Mladej slovenskej firme CulCharge nechýba odvaha prezentovať svoje riešenia na medzinárodných podujatiach

Aby sme boli úplne presní, v zozname vystavovateľov figurovali len firmy ESET a CulCharge. Anasoft svoje riešenie elektronického podpisovania SIGNATUS vystavoval v stánku Samsungu ako jeden z 10 celosvetovo vybraných partnerov. Vďaka mobilným zariadeniam Samsungu a platforme Samsung KNOX prináša SIGNATUS plnú mobilitu a možnosť spoľahlivého podpisovania elektronických dokumentov vlastnoručným podpisom kdekoľvek, pretože riešenie funguje aj v off-line režime. Náhodou sme boli svedkami, ako sa o ich riešenie zaujímal aj D. J. Koh, prezident a CEO Samsung Mobile.

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko, Barcelona

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať