SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Revolúcia inteligentných telefónov z Taiwanu? Čakajú nás smartfóny už od 50 USD?

0
Na svete žije 7 miliárd ľudí, z ktorých vlastní inteligentný telefón 1 miliarda. Veľká spoločnosť MediaTek, o ktorej ste doteraz pravdepodobne nepočuli, sa tento nepomer pokúsi zmeniť.

mediatek_62.jpg

MediaTek je najväčší výrobca čipov pre mobilné zariadenia v Taiwane. Jej čipy nájdete v zariadeniach od Lenova, Sharpu, Aceru, ZTE alebo Huawei. Spoločnosť minulý rok zarobila 3 miliardy dolárov a jej čipy sa objavili vo viac ako 500 miliónoch telefónov. Aj napriek výborným výsledkom však málokto pozná túto spoločnosť. MediaTek vznikol v roku 1997 ako odnož spoločnosti UMC, na trh s mobilnými zariadeniami, resp. čipovými súpravami vstúpil v roku 2004 v Číne a postupne expandoval.

MediaTek však nepredáva telefóny pod vlastnou značkou. Namiesto toho vytvára referenčné dizajny, teda návrh telefónu s čipom, operačným systémom, displejom a ďalšou hardvérovou výbavou, ktoré predáva výrobcom. Jednotlivé spoločnosti si tieto dizajny upravia a prispôsobia svojim potrebám a následne ich predávajú pod vlastnou značkou. MediaTek takýmto spôsobom „vyrábal" klasické mobilné telefóny a teraz chce aplikovať tento postup aj v prípade inteligentných telefónov.

Analytici odhadujú, že v roku 2013 sa prvýkrát predá viac inteligentných telefónov ako klasických mobilných telefónov. Veľké množstvo inteligentných telefónov by sa malo tento rok predať najmä v rozvíjajúcich sa krajinách, kde sa budú ich ceny pohybovať okolo 50 dolárov. MediaTek sa však zameriava na oba segmenty - na lacné modely, ale aj na high-end zariadenia - a očakáva, že svetový trh je pripravený na prechod z bežných mobilných telefónov na smartfóny. Argumenty sú jasné, okrem klesajúcich cien jednotlivých komponentov sa čoraz viac rozširujú aj 3G siete. Ak spoločnosť uspeje na trhoch rozvíjajúcich sa krajín, miliónom používateľov poskytne možnosť využívať mobilný internet po prvýkrát v živote.

Jedna z hlavných výhod MediaTeku je flexibilita a veľkovýroba, vďaka čomu dokáže spoločnosť vyrobiť telefóny s nižšími nákladmi ako väčšina ostatných výrobcov. V tejto súvislosti spomeňme model MT6589, ktorý prezentoval MediaTek počas výstavy CES 2013. Tento telefón so štvorjadrovým procesorom ponúka výkon porovnateľný s modelmi strednej a vyššej triedy, jeho predajná cena je však iba 200 dolárov. MediaTek by teda nemal mať problém zásobovať trhy rozvíjajúcich sa krajín lacnými inteligentnými telefónmi, ktoré poskytnú dostatočný výkon a zároveň dokážu cenovo konkurovať bežným mobilným telefónom - ak má nejaká spoločnosť potenciál spôsobiť revolúciu v oblasti inteligentných telefónov, môže to byť práve MediaTek.

Zdroj: wired.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať