
Revolučná kvapalná kovová batéria prinesie väčšiu flexibilitu, efektivitu aj kapacitu
Vedci z Cockrell School of Engineering na Texaskej univerzite v Austine zostrojili nový typ batérie, ktorá spája množstvo výhod existujúcich riešení a zároveň odstraňuje ich kľúčové nedostatky a šetrí energiu. Väčšina batérií sa skladá buď z pevných (napr. Li-ion), alebo kvapalných elektród (prietokové batérie pre inteligentné energetické siete). Teraz však vedci vytvorili kvapalnú kovovú batériu fungujúcu pri izbovej teplote.
Batérie s pevnými elektródami poskytujú vysokú kapacitu na ukladanie energie, no časom degradujú a sú menej účinné. Kvapalné batérie môžu účinnejšie dodávať energiu, ale buď nevyhovujú vysokým energetickým požiadavkám, alebo vyžadujú značné zdroje na neustále zahrievanie elektród a ich udržiavanie v roztavenom stave. Kovové elektródy batérie vytvorenej týmto tímom môžu zostať skvapalnené pri teplote 20 stupňov Celzia, čo je podľa vedcov najnižšia prevádzková teplota, aká bola vôbec zaznamenaná pri batérii s tekutým kovom.
Článok o tejto prelomovej batérii bol publikovaný v časopise Advanced Materials. Batéria obsahuje zliatinu sodíka a draslíka ako anódu a zliatinu na báze gália ako katódu. Vedci v článku poznamenávajú, že možno vytvoriť batériu s ešte nižšími bodmi tavenia použitím iných materiálov. Batéria fungujúca pri izbovej teplote sľubuje viac kapacity ako dnešné lítiovo-iónové batérie a môže sa nabíjať a dodávať energiu niekoľkokrát rýchlejšie.
Vďaka tekutým komponentom sa dá batéria zväčšiť alebo zmenšiť v závislosti od potrebnej energie. Čím je batéria väčšia, tým viac energie dokáže dodať. Táto flexibilita umožňuje napájať takýmito batériami všetko od smartfónov a inteligentných hodiniek až po infraštruktúru podporujúcu presun smerom k obnoviteľnej energii. Mnohé z chemických prvkov, na ktorých je založená nová batéria, majú hojnejší výskyt v prírode ako niektoré kľúčové materiály v tradičných batériách. To umožní ich ľahšiu a lacnejšiu výrobu vo veľkom rozsahu.
Zdroj: sciencedaily.com.