PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Revolučná kvapalná kovová batéria prinesie väčšiu flexibilitu, efektivitu aj kapacitu

5

Vedci z Cockrell School of Engineering na Texaskej univerzite v Austine zostrojili nový typ batérie, ktorá spája množstvo výhod existujúcich riešení a zároveň odstraňuje ich kľúčové nedostatky a šetrí energiu. Väčšina batérií sa skladá buď z pevných (napr. Li-ion), alebo kvapalných elektród (prietokové batérie pre inteligentné energetické siete). Teraz však vedci vytvorili kvapalnú kovovú batériu fungujúcu pri izbovej teplote.

Batérie s pevnými elektródami poskytujú vysokú kapacitu na ukladanie energie, no časom degradujú a sú menej účinné. Kvapalné batérie môžu účinnejšie dodávať energiu, ale buď nevyhovujú vysokým energetickým požiadavkám, alebo vyžadujú značné zdroje na neustále zahrievanie elektród a ich udržiavanie v roztavenom stave. Kovové elektródy batérie vytvorenej týmto tímom môžu zostať skvapalnené pri teplote 20 stupňov Celzia, čo je podľa vedcov najnižšia prevádzková teplota, aká bola vôbec zaznamenaná pri batérii s tekutým kovom.

Článok o tejto prelomovej batérii bol publikovaný v časopise Advanced Materials. Batéria obsahuje zliatinu sodíka a draslíka ako anódu a zliatinu na báze gália ako katódu. Vedci v článku poznamenávajú, že možno vytvoriť batériu s ešte nižšími bodmi tavenia použitím iných materiálov. Batéria fungujúca pri izbovej teplote sľubuje viac kapacity ako dnešné lítiovo-iónové batérie a môže sa nabíjať a dodávať energiu niekoľkokrát rýchlejšie.

Vďaka tekutým komponentom sa dá batéria zväčšiť alebo zmenšiť v závislosti od potrebnej energie. Čím je batéria väčšia, tým viac energie dokáže dodať. Táto flexibilita umožňuje napájať takýmito batériami všetko od smartfónov a inteligentných hodiniek až po infraštruktúru podporujúcu presun smerom k obnoviteľnej energii. Mnohé z chemických prvkov, na ktorých je založená nová batéria, majú hojnejší výskyt v prírode ako niektoré kľúčové materiály v tradičných batériách. To umožní ich ľahšiu a lacnejšiu výrobu vo veľkom rozsahu. 

Zdroj: sciencedaily.com.

Redakcia

Všetky autorove články
bateria elektrina energia

5 komentárov

Baterie reakcia na: Revolučná kvapalná kovová batéria prinesie väčšiu flexibilitu, efektivitu aj kapacitu

14.7.2020 12:07
Za poslednych 20 rokov som tolko cital o revolucnych bateriach a pritom stale pouzivame storocne lipoly/liony.
Reagovať

Baterie reakcia na: Revolučná kvapalná kovová batéria prinesie väčšiu flexibilitu, efektivitu aj kapacitu

14.7.2020 12:07
Za poslednych 20 rokov som tolko cital o revolucnych bateriach a pritom stale pouzivame storocne lipoly/liony.
Reagovať

cim je bateria vacsia reakcia na: Revolučná kvapalná kovová batéria prinesie väčšiu flexibilitu, efektivitu aj kapacitu

14.7.2020 00:07
tym viac energie dokaze dodat..... myslim si ze tuto skvelu vlastnost maju aj dnesne baterie :)
Reagovať

. reakcia na: Revolučná kvapalná kovová batéria prinesie väčšiu flexibilitu, efektivitu aj kapacitu

13.7.2020 12:07
Hnojacka redakcia, co zas klamete. Uplny primitiv vo vasej redakcii napisal tento nadpis aj clanok! Skutocnost je, ze ta bateria ma nizky vykon a je nepouzitelna v praxi. Slova, ze je revolucna, flexibilna, lepsia... su vase klamstva, ktore ani originalny zdroj netvrdi.
Reagovať

Zaujimava veta reakcia na: Revolučná kvapalná kovová batéria prinesie väčšiu flexibilitu, efektivitu aj kapacitu

13.7.2020 12:07
Podla mna velmi zaujimava veta "Mnohé z chemických prvkov, na ktorých je založená nová batéria, majú hojnejší výskyt v prírode ako niektoré kľúčové materiály v tradičných batériách.". To znamena ze nova bateria moze obsahovat prvok, ktory je ovela vzacnejsi ako v tradicnych bateriach ;).
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať