SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Revolučné riešenie na sezónne skladovanie energie prekonáva všetky batérie

Technológie
6

Startup Airthium sa usiluje o revolúciu v skladovaní energie. Vyvinul prelomovú mechanickú „batériu“, ktorá sa môže pochváliť 100 % recyklovateľnosťou, dlhšou životnosťou a jednou stotinou ceny lítiovo-iónových batérií (2 USD/MWh). Cieľom spoločnosti Airthium je obmedziť závislosť planéty od fosílnych palív. Jadrom jej riešenia je inovatívny tepelný motor navrhnutý tak, aby znížil priame svetové emisie CO2 o pozoruhodných 33 %. Tepelný motor spoločnosti Airthium dokáže premieňať elektrickú energiu na teplo a naopak, a to pri teplotách až do 550 °C.

Tento proces prebieha s výnimočnou účinnosťou, nízkymi nákladmi, minimálnou údržbou, a čo je rozhodujúce, s nulovými emisiami uhlíka. Dosiahnutím týchto cieľov má Airthium potenciál revolučne zmeniť sektory priemyselnej výroby tepla aj elektrickej energie, ktoré sú zodpovedné za 50 % priamych svetových emisií CO2. Priemyselné teplo, ktoré sa využíva v papierenskom, potravinárskom, chemickom a automobilovom priemysle, je prvou aplikáciou, na ktorú sa Airthium zameriava. Nová technológia tepelného čerpadla je reverzný tepelný motor, ktorý dokáže produkovať vyššie teploty ako akákoľvek iná technológia, ktorá je v súčasnosti na trhu, a to bez závislosti od fosílnych palív.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Okrem toho sľubuje až trojnásobne vyšší tepelný výkon ako rezistor pri rovnakom príkone energie. V dlhodobom horizonte plánuje Airthium použiť svoju technológiu na dekarbonizáciu výroby elektrickej energie. Hoci obnoviteľné zdroje energie, ako sú slnečná a veterná energia, sú v mnohých častiach sveta najlacnejšími formami energie, majú problémy s poskytovaním nepretržitej a spoľahlivej energie. To spôsobuje, že ako záloha musia slúžiť znečisťujúce uhoľné a plynové elektrárne.

Práve v tejto oblasti predpokladá Airthium významnú úlohu svojej technológie. Navrhuje vybudovať systém sezónneho skladovania energie, ktorého ústredným prvkom je jeho tepelný motor. Kombináciou spaľovania syntetického amoniaku so skladovaním tepelnej energie v roztavenej soli alebo piesku možno vytvoriť „batériu“ s investičnými nákladmi na skladovanie, ktoré sú 100-krát nižšie ako v prípade lítiovo-iónových batérií, a poskytnúť tisíce hodín trvania skladovania, čo postačuje na úplné nahradenie fosílnych palív ako záložnej energie.

Potenciálny trh so sezónnym uskladňovaním energie je značný, jeho hodnota sa odhaduje na 125 miliárd dolárov ročne. Spoločnosť sa chystá patentovať svoj inovatívny motor. Prvý prototyp s teplotou 550 °C plánuje dokončiť v roku 2023. Prelomový tepelný motor sľubuje, že obnoviteľná energia bude nielen čistejšia, ale aj cenovo dostupnejšia, spoľahlivejšia a flexibilnejšia.

Zdroj: benzinga.com.

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Je to dosť reakcia na: Revolučné riešenie na sezónne skladovanie energie prekonáva všetky batérie

29.8.2023 12:08
čudný a zmetený preklad. Na jednej strane hovorí o tepelnom motore, ktorý nepotrebuje
fosílne palivo a hneď to ten motor spaľuje syntetický amoniak, ktorý bol asi vyrobený
to zemného plynu :-)
Tie mi nie je jasné, aký je to vlastne "tepelný" motor ?
Reagovať

RE: Je to dosť reakcia na: Je to dosť

1.9.2023 10:09
Amoniak sa dá vyrobiť veľa spôsobmi. Napríklad reakciou haseného vápna a močoviny, alebo aj vysokotlakovým katalytickým zlučovaním dusíka a vodíka. Problém je v energiách na výrobu haseného vápna alebo vodíka či čistenie dusíka, takže to je zas ďalší bombastický startup ktorý zanikne a autori to zvalia na petrolobby.

Ja by som bol radšej za obnovenie kinetických batérií, známych ako prečerpávacie vodné elektrárne ktoré nám začali zanikať po vstupe do centrálnej energetickej európskej prenosovej sústavy. Ďakujeme slovenským ministrom energetiky.
Reagovať

Teplo- elektricke perpetum. reakcia na: Revolučné riešenie na sezónne skladovanie energie prekonáva všetky batérie

23.8.2023 18:08
Ja som rad ,ze existuje taketo provokativne bombasticke fluidum. Pridam trosku dreva do lesa aj ja teda. Treba par miliard ludi napasmat na uhlikocistne cigarety. Ich principom je tahanie cecka z ovzdusia a jeho nasledne spalovanie , pri ktorom vznika kyslik a voda.
Reagovať

Stoji vam to za to? reakcia na: Revolučné riešenie na sezónne skladovanie energie prekonáva všetky batérie

23.8.2023 14:08
Vazeny portal, asi si neuvedomujete, ze zavadzajucimi clankami tohto typu si len znizite svoju doveryhodnost a nasledne navstevnost. A je jedno, ci z dovodu, ci teme rozumiete alebo nie, alebo ci je vas zamer pustat "bombasticke" spravy do sveta.

Napadlo vam, ze jedno-megawattova lithiova baterka by podla vasho clanku stala iba 200 USD? 10 kWh baterka do domacnosti stoji viac ako 2.000 euro. Pri tej vasej cene by ju uz kazdy mal davno doma, nie? A ak to bol iba preklep, cely clanok tak ci tak posobi velmi vagne.
Reagovať

Kačica reakcia na: Revolučné riešenie na sezónne skladovanie energie prekonáva všetky batérie

23.8.2023 12:08
Viem že je uhorková sezóna, ale toto?
Je to evidentný podvod - snaha vytiahnuť peniaze z naivných ľudí. Stačí vyrobiť pekné video, použiť veľa slovných spojení ako "zastaviť znečistenie", "výnimočná účinnosť", "nízke emisie", "nízka cena", potom spustiť akciu na Wefunderi a peniaze sa len tak hrnú...
A bežný človek si musí zarábať prácou... :)
Reagovať

RE: Kačica reakcia na: Kačica

27.8.2023 18:08
Ehm, skús sa informovať a možnostiach investovania v bankách. A ponúknu ti investovanie do podobných technológií ktoré sú funkčné len kvôli dotačnej legislatívy.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať