SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Richard Raši na konferencii ITAPA 2019 – Slovensko digitalizuje úspešne

Tlačové správy
0

Tému strategického smerovania Slovenskej republiky v oblasti digitalizácie verejnej správy otvoril na jesennom podujatí ITAPA, najväčšej konferencii o IT vo verejnej správe na Slovensku, Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. Najdôležitejším poznatkom je, že v digitalizácií rýchlo napredujeme, no plány sú ešte väčšie.

Už včera diskutovali zástupcovia Európskej komisie, ÚPVII a Slovenskej akadémie vied o tom, ako to vlastne s digitalizáciou na Slovensku naozaj je. Dnes sa účastníci konferencie dozvedeli o konkrétnych riešeniach, výsledkoch a uskutočnených projektoch. 

„Bojujeme proti byrokracii. Podarilo sa nám odstrániť papierový výpis z obchodného a živnostenského registra, z listu vlastníctva a registra trestov. Od 1. septembra zmizli aj ďalšie výpis, napríklad papierové potvrdenie o návšteve školy,“ vysvetľuje R. Raši. Podľa ÚPVII sa od zavedenia druhého antibyrokratického balíčka overilo až 7-tisíc študentov. Vydávanie papierových potvrdení je  dlhodobo jednou z najväčších zaťaží pre úrady, no najmä ľudí. Očakáva sa, že v krátkom čase sa do virtuálnej podoby presunú všetky. V ďalšom balíčku by sa mali odstrániť papierové kópie rodného listu, sobášneho a úmrtného listu. Zaujímavým faktom je, že v roku 2018 občania predložili úradom 1,77 milióna kópií a zaplatili za ich vyhotovenie 133 170 eur. 

Nebudeme priemerní, chceme viac
Cieľ je jasný – vyvinúť a zaviesť moderný digitálny štát, v ktorom si úrady navzájom poskytujú údaje a nezaťažujú občanov. Zníženie byrokracie totiž nie je trendom len na Slovensku, ale aj v rámci jednotnej politiky Európskej únie. Na to, aby sme boli efektívni však potrebujeme viac ako len financie, potrebujeme expertov. Koncepcia ľudských zdrojov v IT vo verejnej správe je strategickým plánom, ktorý by mal jednotlivým úradom na Slovensku pomôcť nielen získať odborníkov, ale aj umožniť im poskytnúť kariérny rast. 
To, že Slovensko ašpiruje na status jednej z najmodernejších krajín svedčí aj fakt, že ÚPVII plánuje zriadenie bezplatných WiFi zón v obciach. „Dnes už Slovensko splnilo ďalší medzinárodný záväzok, ktorým je pokrytie minimálne 50 % domácností internetom s rýchlosťou nad 100 megabitov do roku 2020,“ dodáva R. Raši. Podpísané sú zmluvy s takmer 300 úspešnými mestami a obcami. Ďalšie aktivity úradu sú zameraná aj na  vytvorenie osobného mobilné

Zobrazit Galériu

ITAPA

Všetky autorove články
Slovensko Digital dáta

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať