NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

Robokalypsa: Dvojnohý dron dokáže chodiť aj lietať

0

Novo vyvinutý dvojnohý robot dokáže bez problémov striedať chôdzu a lietanie a práve kombinácia týchto dvoch schopností odlišuje tento futuristický stroj od ostatných robotov. LEONARDO, skrátene LEO, je produkt inžinierov z Caltechu. Názov vznikol ako akronym pre LEgs ONboARD. LEO je prototyp, istý druh dôkazu konceptu, ktorého cieľom je zistiť, či dvojnohý lietajúci robot dokáže vykonávať úlohy, ktoré by boli inak ťažké alebo nemožné pre samostatné pozemné a lietajúce roboty.

Budúca plnohodnotná verzia by mala vykonávať náročné alebo nebezpečné práce, ako je kontrola a oprava poškodenej infraštruktúry, inštalácia nového zariadenia na ťažko dostupných miestach alebo odstraňovanie následkov prírodných katastrof a priemyselných havárií. Robot ako LEO by mohol dokonca prepravovať chúlostivé zariadenia napríklad na Mars. A napokon by sa obratný dvojnohý letec mohol použiť aj na vojenské účely. Cieľom projektu bolo študovať prienik chôdze a lietania z hľadiska dynamiky a riadenia a vyriešiť problémy, ktoré predstavuje hybridná lokomócia.

SWAN_042021

Tím Caltech takisto dúfa, že sa mu podarí vytvoriť adaptívny podvozok na vertikálny vzlet a pristátie (VTOL) v náročnom teréne. Na dosiahnutie rovnováhy na zemi a obratnosti vo vzduchu si LEO vyžadoval starostlivé navrhovanie. Boli potrebné robustné, ale ľahké komponenty, ako aj algoritmy na ovládanie štyroch vrtúľ a kĺbov nôh robota „synchrónnym spôsobom, aby sa zabezpečilo, že LEO chodí alebo lieta bez straty rovnováhy“.

LEO má hmotnosť 2,58 kg a je vysoký 75 cm. Podobne ako vták používa svoje štíhle, viackĺbové nohy na odpichnutie sa od zeme a asistenciu pri vzlete. S jeho skokmi sú synchronizované štyri vrtule, ktoré sa môžu v prípade potreby vždy zapnúť, aby zabezpečili lepšiu stabilitu. Batérie, senzory a potrebný výpočtový výkon sú uložené v trupe robota, čo umožňuje úplnú autonómiu bez káblového pripojenia.

Počas testov sa LEO pohyboval agilnou chôdzou aj letom, aby sa vyhol prekážkam, a vykonával náročné úlohy, pri ktorých bola potrebná rovnováha, vrátane jazdy na skejtborde a balansovania na voľne napnutom popruhu (slackline). Tím tvrdí, že LEO je prvý bipedálny robot, ktorý vykonáva slacklining, hoci mu pri tom pomáhajú jeho vrtule.

Zdroj: gizmodo.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať