CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Roboti sa naučili hrať tenis a boxovať iba pozorovaním ľudí

Technológie
0

Výskumníci zo Stanfordovej univerzity vyvinuli novú metódu učenia, ktorá umožňuje robotom naučiť sa úlohy, ako je hra na klavíri, tenis a box, napodobňovaním ľudských pohybov. Táto metóda, nazývaná „tieňovanie“ (shadowing), by mohla výrazne skrátiť čas tréningu a znížiť náklady spojené s vývojom humanoidných robotov. Humanoidné roboty majú často problémy s napodobňovaním plynulých ľudských pohybov, čo si vyžaduje veľké množstvo komplexných údajov na trénovanie pohybov. 

Stanfordskí výskumníci použili model posilňovacieho učenia umelej inteligencie na trénovanie nimi navrhnutého robota s názvom HumanPlus na 40 hodinách údajov o ľudských pohyboch, ktoré potom robot mohol napodobňovať vo fyzickom svete. 

Výskumníci tvrdia, že robot bol úspešný v pohyboch v 60 – 100 % prípadov v závislosti od úlohy. HumanPlus je kombináciou rôznych častí robota, pričom jeho konečná cena je približne 107 945 USD. Komerčný záujem o humanoidné roboty prudko rastie, spoločnosti ako Figure, Agility Robots a Tesla testujú svoje produkty v rôznych odvetviach.

Výcviková metóda výskumníkov by mohla byť užitočná v komerčnom prostredí, pretože by umožnila humanoidným robotom naučiť sa špecifické úlohy a aktualizovať ich tak, aby sa naučili nové úlohy podobne ako ľudskí pracovníci.  

Zdroj: popsci.comfreepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať