SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Robotická farma Iron Ox začala predávať svoje produkty. Ich listová zelenina je však zatiaľ drahšia

0

Startup Iron Ox oznámil, že začne predávať roboticky pestovanú listovú zeleninu v obchode Bianchini’s Market v kalifornskom meste San Carlos. Iron Ox je jedna z firiem, ktoré sa snažia automatizovať ľudskú prácu v poľnohospodárstve. Na pestovanie zeleniny využíva kombináciu robotických ramien, hydroponických nádob a samohybných nosičov. Napriek tvrdeniu, že takéto pestovanie je „automatizované“, na mnohé práce sú stále potrební ľudia.

Pracovníci pestujú sadenice a balia produkty, ktoré sú už vhodné na konzumovanie. Roboty sa starajú o rastliny počas ich rastu. Takéto pestovanie má svoje výhody aj nevýhody. Jedna z výhod je tá, že robotické farmy môžu byť umiestnené bližšie k zákazníkom.

Napríklad farma Iron Ox je na necelý kilometer cesty od obchodu Bianchini’s Market, čo je asi polovica vzdialenosti, ktorú musí typicky precestovať hlávka šalátu, než sa dostane k zákazníkovi. Šalát je tak čerstvejší, znížia sa náklady na prepravu aj vplyv na životné prostredie.

Dodávky z Iron Ox sú však obmedzené – ponúka len tri druhy listovej zeleniny (baby hlávkový šalát, ženevskú bazalku a šťaveľ) a dodáva 5 až 10 prepraviek raz týždenne. Zatiaľ sa produkcia spoločnosti Iron Ox vždy vypredala. Ceny síce nie sú premrštené, ale takáto zelenina je predsa len drahšia ako bežná.

Odborníci hovoria, že robotické farmárčenie môže tvoriť len menšie odvetvie v poľnohospodárstve, pretože ľudia sú stále lacnejší ako roboty. Môže sa postarať o dodávky čerstvých produktov do menších obchodov, ale nejde o alternatívu mainstreamu. No ak trh začne rásť, môže sa to zmeniť.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum robot biznis buducnost predaj startup

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať