SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Robotický brankár vychytal viac striel ako priemerný brankár

Technológie
0

Keď výskumníci z MIT prvýkrát predstavili svoje roboty Mini Cheetah, predviedli sa tým, že robili saltá a kopali do futbalovej lopty. Teraz vedci posúvajú tieto schopnosti na vyššiu úroveň tým, že štvornohého robota učia za futbalového brankára. Vďaka schopnosti skákať, vrhať sa a uhýbať bokom, aby zablokovali loptu, roboty vychytajú 87,5 % striel na bránku. Majú teda lepší výkon ako priemerný brankár v anglickej Premier League.

Vo videu možno vidieť mnoho verzií experimentu. Výskumníci hádžu alebo kopú loptu smerom k bráne. Takisto nechali iného robota vystreliť loptu. V jednom momente vyzvú deti, aby kopali pokutové kopy a pokúsili sa prekonať robotického futbalového brankára. Robot dobre odoláva rôznym útokom. Projekt pripravili vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley a Technologického inštitútu v Georgii.

SAMSUNG_032023_M Advertisement

Výskum zverejnili na predtlačovom serveri arXiv. Tím vytvoril rámec učenia posilňovaním (reinforcement learning), ktorý využíva kameru na snímanie pohybu na určenie toho, kam pôjde lopta. Ten posiela signály robotovi Mini Cheetah, aby vedel, aký manéver je správny na obranu bránky. Keď bol robot vycvičený, väčšina zlyhaní nastala vtedy, keď bola lopta kopnutá príliš vysoko alebo príliš rýchlo na to, aby na ňu dosiahol.

Zdroj: nerdist.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať