SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

S technológiou Bluetooth skoro 20 rokov

Archív NXT
0

Bezdrôtová technológia Bluetooth je dnes taká samozrejmosť, že už za ňu nemusíme priplácať. Vyvinula ju spoločnosť Ericsson vroku 1994 aoštyri roky neskôr vznikla skupina Special Interest Group, ktorá mala za úlohu dostať ju do čo najväčšieho počtu zariadení avytvoriť tak kompatibilné bezdrôtové prepojenie.

Členmi skupiny nie sú dnes len výrobcovia mobilných telefónov apríslušenstva, ale aj výrobcovia špeciálnych medicínskych zariadení. Začiatky tejto technológie sa vám možno vmysli spájajú až spríchodom telefónu Ericsson T36 pred trinástimi rokmi. Vtedy to bola absolútna špička, dokonca aj sWAP-om. Cez bluetoothové rozhranie môžete prenášať zvuk, video, zdieľať fotografie alebo prenášať akékoľvek dátové súbory vrátane možnosti použiť túto technológiu na sprostredkovanie modemového spojenia. Využitie si našla aj vklávesniciach, myšiach, slúchadlách aHi-Fi systémoch. Na šírenie používa rádiové vlny amá dosah do 100 metrov. Vpraxi počítajte sklasickým dosahom do 10 metrov (reálne do ôsmich).

BT_Sluchadlo.jpg

Slúchadlo sBT – model Nokia BH-804

Technické pozadie

Bluetooth vytvára medzi dvoma zariadeniami tzv. Personal Area Network, ahoci je dnes prihigh-end zariadeniach dostupná verzia Bluetooth 4.0, najčastejšie sa stretnete sverziou 2.1. Tá podporuje aj značne medializovaný štandard EDR. Ide omodulačnú technológiu slúžiacu na zrýchlenie dátového prenosu, zvýšenie priepustnosti siete, teda prenosového pásma medzi dvoma zariadeniami. Preto sa najčastejšie využíva pri prenose zvuku adisponujú ňou dnes takmer všetky smartfóny arôzne audiosystémy. Vsúčasnosti sa kladie dôraz na prepojenie viacerých zariadení, zatiaľ vkonfigurácii 7+1, teda jedno zariadenie Master asedem ďalších, pripojených knemu ako Slave. Vpraxi to znamená, že môžete napríklad počúvať hudbu zpočítača aHF súpravy azároveň prenášať dáta do mobilného telefónu. Teoreticky by malo byť možné pripojiť až 255 zariadení cez tzv. sieť Piconet. Tak ako Wi-Fi aj Bluetooth komunikuje na frekvencii 2,4 GHz, a to ztoho dôvodu, že takmer po celom svete ide ovoľné pásmo, na ktorého používanie nepotrebujete licenciu. Používajú sa tri výkonové úrovne, označované ako Class 1 – 3. Najnižší výkon má Class 3 na úrovni 1 mW apri dosahu 10 metrov. Nasleduje Class 2 svýkonom 2,5 mW advojnásobným dosahom. Class 1 svýkonom 100 mW má dosah spomínaných 100 m. Na rozdiel od Wi-Fi je spájanie zariadení prísnejšie, keďže sa využíva aplikačná vrstva sieťového modelu OSI. Treba teda jasne stanoviť, akým protokolom budú komunikovať. Každé zariadenie BT má totiž definované podporované protokoly. Preto ak dáte vtelefóne vyhľadať hands-free súpravu, nezobrazí sa vám BT tlačiareň, myš alebo iné zariadenie.

Bluetooth - nahlad 01.jpg

Verzie BT a prenosové rýchlosti

Skutočne použiteľná bola technológia BT až vo verzii 1.1 zroku 2002. Opravili sa chyby verzií 1.0 a1.0b anajmä sa pridali konkrétne špecifikácie priamo do protokolu, aby sa zariadenia dali podstatne lepšie spárovať. Má to byť univerzálna technológia pre všetky druhy zariadení, no spočiatku to tak nebolo. Verzia 1.2 zrýchlila párovanie zariadení aich vyhľadávanie. Samozrejme, zvýšila sa aj rýchlosť na teoretické maximum 721 kbit/s. Dnes najrozšírenejšia verzia 2.1 + EDR využíva bezpečný prenos dát prostredníctvom zlepšeného šifrovania. Už počas hľadania sú vysielané informácie oďalších zariadeniach, čo jednak zrýchľuje proces, ale aj šetrí energiu pri hľadaní kompatibilných zariadení vokolí. Pri párovaní sa používa PIN. Existujú zariadenia, ktoré PIN nevyžadujú alebo majú pevne pridelený PIN 0000. Ide otie, ktoré nemajú klávesnicu, napríklad prenosné tlačiarne, slúchadlá alebo myš. Vyskytujú sa však aj výnimky, ktoré majú vlastný PIN kód a na zvýšenie bezpečnosti nepoužívajú štyri nuly. Snimi sa však zrejme nestretnete. Najnovšia verzia Bluetooth 4.0 podporuje prenosové rýchlosti do 25 MB/s arovnako ako pri BT 3.0 je použité 128-bitové šifrovanie AES. Obe tieto verzie podporujú párovanie už aj cez NFC. Špecializovaných produktov ešte veľa nie je (telefóny nepočítame) azatiaľ sa NFC uplatňuje najviac vprenosných reproduktoroch. Voblasti bezpečnosti nie je kdispozícii len šifrovanie, ale zariadenia môžete aj vylúčiť zo zoznamu na párovanie, prípadne svoj telefón pred inými skrývať. Ak si najprv spárujete slúchadlo stelefónom,potom sa tieto zariadenia nájdu, aj keď bude mať telefón BT vskrytom režime. To platí aj pri spárovaní dvoch telefónov.

Profily

Ako sme uviedli, každé BT zariadenie má pevne definované profily, akými sa identifikuje adáva osebe vedieť, ktoré služby dokáže poskytnúť. Ak teda máte starší telefón, ktorý neumožňuje spárovanie stlačiarňou, tá vyšle do telefónu dostupné profily atelefón ju pri inicializácii nezobrazí. Najčastejšie využívané sú audiobrána (profil A2DP – Advanced Audio Distribution Profile na prenos streamovaného zvuku), synchronizačný profil na výmenu dát organizéra, prenos súborov, podpora sériového portu, vytáčaného spojenia alebo napríklad faxovacej služby.

Profily.png

Dostupné profily po spárovaní počítača sWindows 8 atelefónom

Operačné systémy

Voperačnom systéme Microsoft Windows XP bola implementovaná podpora BT od verzie SP2. Išlo overziu 2.0 + EDR (od Vista SP2 potom aj 2.1 + EDR). BT zariadenia ste mohli používať aj vpredošlých verziách, ale bolo treba nainštalovať ovládače priamo od výrobcu. Používatelia to riešili tzv. dongle kľúčmi, ktoré sa podobali na flash disk. Išlo však oBT modul svlastnými ovládačmi. Túto technológiu podporoval aj Apple Mac OS X 10.2. Aj na Linuxe môžete používať túto bezdrôtovú technológiu, ato prostredníctvom implementácie BlueZ. Toto riešenie je súčasťou linuxového kernela od verzie 2.4.6.

Verdikt PC REVUE

Bluetooth je jedna znajužitočnejších technológií na vzájomné prepojenie rôznych zariadení. Keďže sa kladie veľký dôraz na riadiace protokoly, používateľ sňou má najmenšie starosti. Jednoducho sa používa areálne nespotrebúva takmer žiadnu energiu. Samozrejme, ak chceme byť detailisti, ušetríte energiu, ak ju vprípade nepoužívania vypnete. Ale bežne nemusíte vyslovene dbať na to, či ste BT vypli. Jediný dôvod je azda ochrana proti bluejackingu, čo je vlastne zasielanie nežiaducich správ a súborov na mobil alebo možnosť prevzatia kontroly nad zariadením. Dokonca sa objavili aj prvé vírusy šíriace sa cez túto technológiu. Výhodné je aj to, že všetky verzie sú spätne kompatibilné.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať