CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

S týmto elektrickým mikroautom zaparkujete takmer hocikde

Technológie
0

Spolupráca medzi talianskym dizajnérom mobility Andreom Mocellinom a inžinierskou poradenskou spoločnosťou Dexet Technologies zamerala pozornosť na problém mobility v centre mesta. Keďže mnoho vozidiel veľkosti SUV v meste má iba jedného cestujúceho, tím navrhol kompaktný elektromobil pre jednu osobu. Koncept Zigy je „malé vozidlo s nulovými emisiami, šité na mieru na dochádzanie do mesta“.

Elektrické „mikroautá“ nie sú, samozrejme, žiadnou novinkou, no okrem velomobilov sme sa zatiaľ nestretli s veľkým počtom jednomiestnych mestských vozidiel. Projekt je stále vo fáze výskumu uskutočniteľnosti, tím však hľadá priemyselných partnerov, ktorí by tento koncept premietli do prototypov a posunuli ho aj ďalej. Zigy sa vyvíja na súkromné použitie, lízingové modely a flotilovú prevádzku, hoci v budúcnosti sa uvažuje aj o nákladných verziách na komerčné použitie.

Očakáva sa, že jednomiestna elektrická štvorkolka bude mať dĺžku 1,95 m s rázvorom 1,59 m, na šírku bude merať 1,1 m a bude vysoká 1,6 m. Dizajnéri vykonali digitálne aerodynamické simulácie a tvrdia, že koeficient odporu vzduchu je približne 0,35, čo „prispieva k dojazdu zlepšenému o 25 % v porovnaní s konkurenciou“.

Zigy má byť postavený na modulárnom ráme z termoplastického kompozitu vyvinutého spoločnosťou Dexet, s recyklovanými uhlíkovými vláknami a nešpecifikovanými prírodnými vláknami použitými vo vnútri aj vonku. Pohotovostná hmotnosť bude 353 kg. Polomer otáčania je relatívne malý (7 m) na dobrú manévrovateľnosť v meste a jeho kompaktné rozmery by mali uľahčovať parkovanie. K dispozícii je 30 litrov batožinového priestoru na odvoz nákupu domov.

Kompaktné vozidlo má 12 kW motor, dosahuje maximálny výkon 21 kilowattov a maximálny krútiaci moment 135 Nm. Maximálna rýchlosť je údajne 77 km/h, zatiaľ čo dojazd na jedno nabitie batérie je približne 160 km. V tejto ranej fáze nie sú dostupné žiadne informácie o plánoch výroby, ale existuje šanca, že sa Zigy dostane do ulíc Európy ako vozidlo typu L7e.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať