SR-72 Darkstar: hypersonická stíhačka zamieša karty v súperení s Čínou a Ruskom

Technológie
0

Legendárne prieskumné lietadlo SR-71 Blackbird dodnes fascinuje svojou rýchlosťou a dizajnom. Hoci bolo vyradené z prevádzky v roku 1989, jeho nástupca sa už rysuje na horizonte. Spoločnosť Lockheed Martin vyvíja SR-72 Darkstar, hypersonické prieskumné a potenciálne útočné lietadlo novej generácie. Je dôležité hneď na úvod zdôrazniť, že hoci názov „Darkstar“ preslávil fiktívny stroj vo filme Top Gun: Maverick, reálny SR-72 je skutočný projekt amerického letectva (USAF) a jeho konfigurácia bude pravdepodobne konvenčnejšia.  

Cieľové schopnosti SR-72 sú ohromujúce. Lietadlo je navrhnuté tak, aby dosahovalo rýchlosť Mach 6, čo je približne 7 400 km/h – dvojnásobok rýchlosti SR-71. Má operovať vo výškach nad 24 000 metrov (80 000 stôp) a mať dolet viac ako 4 800 kilometrov (3 000 míľ). Rýchlosť Mach 6 znamená, že by stroj teoreticky dokázal preletieť Spojené štáty alebo Európu za menej ako hodinu.  

Srdcom tohto stroja a kľúčom k dosiahnutiu hypersonických rýchlostí je revolučný pohonný systém označovaný ako TBCC (turbine-based combined-cycle), teda kombinovaný cyklus na báze turbíny. Tento systém, vyvíjaný v spolupráci s Aerojet Rocketdyne (divízia L3Harris), koncepčne spája tradičný prúdový motor pre vzlet a let nižšími rýchlosťami s náporovým motorom (ramjet alebo scramjet) pre let hypersonickou rýchlosťou. Zvládnutie plynulého prechodu medzi týmito režimami a zabezpečenie efektívnej prevádzky v celom rozsahu rýchlostí predstavuje obrovskú inžiniersku výzvu, oveľa komplexnejšiu než vývoj motorov s jedným režimom (ako sú čisto prúdové alebo raketové motory).  

Let rýchlosťou Mach 6 generuje extrémne teploty v dôsledku trenia vzduchu o povrch lietadla. Preto si konštrukcia SR-72 vyžaduje použitie pokročilých materiálov, ako sú zliatiny titánu, keramika a kompozity uhlík-uhlík, ktoré dokážu týmto teplotám odolať. Tieto materiály však musia spĺňať aj ďalšiu kľúčovú požiadavku: musia zabezpečiť stealth vlastnosti lietadla, teda jeho nízku zistiteľnosť radarmi. Nutnosť skĺbiť extrémnu tepelnú odolnosť, štrukturálnu pevnosť a nízku pozorovateľnosť súčasne je komplexnou výzvou pre materiálové inžinierstvo a hnacím motorom inovácií v oblasti pokročilých kompozitov.  

Na rozdiel od čisto prieskumného SR-71 sa očakáva, že SR-72 bude mať hypersonické strely, ako napríklad High-Speed Strike Weapon (HSSW) od Lockheed Martin, čím by sa zmenil na platformu schopnú rýchleho úderu. Táto zmena zásadne mení jeho strategickú úlohu – z pasívneho zberu informácií na aktívnu projekciu sily.  

Vývoj SR-72 je motivovaný predovšetkým strategickou potrebou USAF udržať si schopnosť prenikať do chráneného vzdušného priestoru potenciálnych protivníkov, najmä v kontexte pokroku Ruska a Číny vo vývoji hypersonických technológií. SR-72 je tak kľúčovým prvkom širších pretekov v hypersonickom zbrojení a súčasťou dlhodobého „hypersonického plánu“ USAF. Nejde teda len o dosiahnutie rýchlosti pre rýchlosť samotnú, ale o priamu odpoveď na meniace sa schopnosti potenciálnych rivalov v rámci technologickej súťaže s významnými geopolitickými dôsledkami.  

Zdroj: 19fortyfive.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať