SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Samoopravný materiál, ktorý dokáže odstraňovať uhlík zo vzduchu

0

Vedci našli šikovný spôsob, ako pomôcť životnému prostrediu. Vyvinuli materiál, ktorý nielenže je samoopravný, ale v tomto procese môže znížiť aj množstvo CO2 vo vzduchu. Látka je kombináciou gélového polyméru a chloroplastov (bunky, ktoré majú na starosti fotosyntézu v rastlinách), ktoré rastú tým, že zachytávajú uhlík zo vzduchu po vystavení svetlu.

Ak zlomíte alebo poškriabete takýto stuhnutý materiál, novo odhalené strany sa rozpínajú a zaplnia medzeru bez toho, aby vyžadovali teplo, ultrafialové svetlo alebo iné špeciálne reakcie.Výskumníci už skôr izolovali chloroplasty, ale tieto organické zložky majú tendenciu prestať fungovať už niekoľko hodín po odňatí z rastlín. Tímu sa však podarilo výrazne predĺžiť ich životnosť.

Ďalšia práca sa bude zameriavať na nahradenie chloroplastov umelými katalyzátormi, ktoré by mohli dosiahnuť podobný účinok. Takýto polymér sa dá použiť ako stavebný materiál, ktorý sa sám opraví a bude pritom odstraňovať emisie CO2. Mohol by sa využiť aj ako náter na iné produkty. Jeho uplatnenie by prinieslo aj úspory – bolo by možné dopraviť ho na stavenisko v kvapalnej forme a tam z neho vyrobiť panely.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum technológie ekologia clovek zdravie buducnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať