SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Samoreprodukčné roboty si budú vyrábať vlastné „deti“ a kolonizovať vzdialené planéty

Výskum a vývoj
12

Predpokladá sa, že ak sa ľudia majú niekedy usadiť na iných planétach, budú nevyhnutné pokročilé roboty. Tieto roboty určené na vytváranie podmienok priaznivých pre ľudí musia byť odolné, prispôsobivé a recyklovateľné, ak majú prežiť v nehostinnom kozmickom prostredí, ktoré ich čaká. Tím výskumníkov z Edinburgh Napier University pracuje na takomto type robotov. Roboty, ktoré vytvárajú, sa zhotovujú pomocou 3D tlačiarne a zostavujú sa autonómne, neustále sa vyvíjajú, aby sa rýchlo optimalizovali pre podmienky, v ktorých sa nachádzajú.

Je to krok smerom k druhu autonómnych robotických ekosystémov, ktoré by mohli pomôcť pri budovaní budúcich domovov ľudstva ďaleko od Zeme a bez ľudského dohľadu. Pred vedcami stojí množstvo otázok. Aký tvar a veľkosť by vo vesmíre mal mať ideálny robot? Mal by sa plaziť alebo chodiť? Aké nástroje bude potrebovať na manipuláciu so svojím prostredím a ako odolá extrémnemu tlaku, teplotám a chemickej korózii?

Mnohé z týchto problémov už príroda vyriešila. Výsledkom sú milióny druhov, ktoré sú dokonale prispôsobené svojmu prostrediu. No zatiaľ čo biologická evolúcia trvá milióny rokov, umelá evolúcia – modelovanie evolučných procesov v počítači – môže prebehnúť za niekoľko hodín alebo dokonca minút. Súčasná umelá evolúcia však vyžaduje ľudský dohľad a silnú spätnú väzbu medzi robotom a človekom. Ak má umelá evolúcia navrhnúť užitočného robota na exoplanetárny prieskum, bude treba zo slučky odstrániť človeka.

Vyvinuté konštrukcie robotov sa musia v zásade vyrábať, zhromažďovať a testovať sa autonómne – bez toho, aby boli pripútané k ľudskému dohľadu. Každý vyvinutý robot bude musieť byť schopný vnímať svoje prostredie a musí mať rôzne prostriedky na pohyb – napríklad kolesá, kĺbové nohy alebo dokonca ich kombináciu. Vývoju tejto radikálne novej technológie sa venuje ambiciózny štvorročný projekt Autonomous Robot Evolution (ARE), ktorý spája vedcov a inžinierov zo štyroch univerzít.

Roboty sa „narodia“ pomocou 3D tlače. Na dizajn sa používa nový druh hybridnej hardvérovo-softvérovej evolučnej architektúry. To znamená, že každý fyzický robot má digitálny klon. Fyzické roboty sú testované na výkon v skutočných prostrediach, zatiaľ čo ich digitálne klony vstupujú do softvérového programu, kde prechádzajú rýchlou simulovanou evolúciou. Tento hybridný systém predstavuje nový typ evolúcie: nové generácie možno vyprodukovať spojením najúspešnejších vlastností virtuálnej „matky“ a fyzického „otca“.

„Detské“ roboty vzniknuté takou hybridnou evolúciou sú vykreslené v simulátore, 3D tlačené a uvádzané do skutočného prostredia podobného detským jasliam. Tu najúspešnejší jedinci sprístupňujú svoj „genetický kód“ na reprodukciu a na zlepšenie budúcich generácií, zatiaľ čo menej „schopné“ roboty možno jednoducho recyklovať na nové ako súčasť prebiehajúceho evolučného cyklu.

Počas dvoch rokov projektu došlo k významnému pokroku. Vedci navrhli nové umelé evolučné algoritmy, ktoré jazdia alebo sa plazia a dokážu sa naučiť prechádzať zložitými bludiskami. Tieto algoritmy vyvíjajú telesnú stránku aj mozog robota.

Model „RoboFab“ bol navrhnutý tak, aby plne automatizoval výrobu. Toto robotické rameno pripája drôty, senzory a ďalšie „orgány“ vybrané evolúciou k šasi 3D tlačených robotov. Tieto komponenty uľahčujú rýchlu montáž, čím RoboFab získal prístup k veľkému súboru končatín a orgánov robota.

Prvý prípad použitia, ktorý budú vedci riešiť, je nasadenie tejto technológie na navrhovanie robotov na odstraňovanie starého odpadu v jadrovom reaktore. Využívanie ľudí na túto úlohu je nebezpečné a nákladné, a preto treba vyvinúť robotické riešenia. Víziou do budúcnosti je rozvinúť technológiu natoľko, aby umožnila vývoj celých autonómnych robotických ekosystémov, ktoré žijú a pracujú dlhodobo v náročných a dynamických prostrediach bez potreby priameho ľudského dohľadu.

Zdroj: thenextweb.com.

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

. reakcia na: Samoreprodukčné roboty si budú vyrábať vlastné „deti“ a kolonizovať vzdialené planéty

17.2.2021 18:02
Redakcia tu mate diskusiu vasej cielovej skupiny vytvorenej z bulvarnych nepravdivych nadpisov. Je nacase aby sa redakcia spamatala a pisala fakty, a prestala pisat vymyslene veci o buducnosti.
Reagovať

RE: . reakcia na: .

18.2.2021 18:02
Nič si z nich nerobte redakcia. Vaše články sú vecné, presné a obľúbené. Len tak ďalej, radi vás čítame. Len náš názor: Ste super!
Reagovať

RE: .ANČAR reakcia na: .

18.2.2021 13:02
A.S.PUŠKIN venuje sa v jednej poéme stromu zla je to strom Ančar-zdroj absolutného zla. Nepamatám si už názov tohto diela,ani sa mi nepáčilo -vyvolávalo sklúčenost.Nebudem sa rozpisovat o autorovi,/zunoval ho život/. Dnešná veda po rozluštení DNA dokáže menit prirodzenost človeka. A nesmieme dopustit, či už ateisti,alebo veriaci takúto vec!
Reagovať

Na obraz boží . reakcia na: Samoreprodukčné roboty si budú vyrábať vlastné „deti“ a kolonizovať vzdialené planéty

17.2.2021 11:02
Človek je božím obrazom,teda má možnost tiež stvorit "niečo",čo by sa reprodukovalo.Nech ho však sám Spasitel chráni pred nezodpovedným konaním.Rôzne sekty -/všetky vznikli z pýchy vylepšiť Cirkev Rímsku Katolícku/ pdľahnú hlasu Satana,ktorý je nepredstaviteľne inteligentný a zároven je Otcom lži.Preto do takýchto experimentov možno ísť len pod krídlami Rímskokatolíckej cirvi.Oni maju tiež svojich vedcov:sv Albert velký,Tomáš Akv. Roger Bacon.....Týmto nechýbala -Pokora !!!
Reagovať

RE: Na obraz boží . reakcia na: Na obraz boží .

18.2.2021 00:02
njn aky clanok taka diskusia
Reagovať

RE: RE: Na obraz boží . reakcia na: RE: Na obraz boží .

18.2.2021 14:02
toto je Slovensko, čo si čakal? riešia sa tu aktuálne problémy doby

RE: Na obraz Boží . reakcia na: Na obraz boží .

17.2.2021 13:02
Počúvaj mám ti takú otázku: Som chudobná a nemám vôbec prachy na rodinu, manžela a občas ma pýta. Už to nemôžem občas vydržať! Tak mám právo sa uspokojiť rukou, či nie? Je to otrasné, ale je to tak, som prasiatko, ale umývam sa poriadne :) Bojím sa, že skončím v pekle. Vždy sa z toho spovedám, že som honila pri porne, už mi to lezie krkom, ale je to ľudská potreba. Nevládzem "bez toho" niekedy ďalej... Bojím sa, že Boh ma po smrti odsúdi. Stále sa k nemu modlím, už je to desať rokov, ale pomoc neprichádza, vždy sa musím urobiť rukou pri pornhub com, lebo mi skrátka treba a nechcem smilniť s chlapmi kade-tade. Tak, čo s tým? Odsúdi ma Boh? Bojím sa toho. Vďaka za akúkoľvek radu kresťana.
Reagovať

RE: RE: Na obraz Boží . reakcia na: RE: Na obraz Boží .

17.2.2021 18:02
Smilnica nesmilni , škodíš sama sebe-nebesiam už vôbec nie.Nie som knaz,.Nemusíš byť kresťanka.Vidím ,že len provokuješ. Za trest skončíš "vnebíčku",kde sa budeš nudit.

RE: RE: Na obraz Boží . reakcia na: RE: Na obraz Boží .

17.2.2021 13:02
čááu, ja som chalan, tiež nemám prachy na zvyš, manželku, rodinu neuživím, zarábam štyri stovky ako sezónny pracovník zberač ovocia popri cestách na pálenku. Kľudne sa urob pri pornhub com, keď ti treba a potom sa umyješ a život ide ďalej. Mne tiež často treba a nikoho nemám, len ruku, skrátka by sme nevyžili s rodinou preto žijem u mamy, otca už nemám. No drž sa moja, Boh ťa ľúbi takú aká si aj s tvojimi chybami, len sa ďalej modlime On nám pomôže, keď to uzná za vhodné :) Ešte raz ti prajem, maj sa krásne.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať