SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Samsung 75QN900C / Opájajte sa ostrosťou a farbami

0

Na úplnom vrchole ponuky televízorov Samsung stojí testovaná novinka, model QN900C. K nám dorazil na test rovno vo veľkosti 75" a k dispozícii je ešte s uhlopriečkou 65" a 85". Vzhľadom na 8K rozlíšenie televízora je však 75" v podstate východisková uhlopriečka, menší rozmer je vhodný iba na sledovanie 4K obsahu. Je to dané pixelovou hustotou obrazu, keď na 65" uhlopriečke nie ste schopní rozlíšiť medzi 4K a 8K obsahom, samozrejme, ak sa rozprávame o natívnom rozlíšení.

Dizajn televízora je minimalistický, s bezrámikovým displejom Infinity. Stojan je tvorený kovovou základnou platňou, z ktorej vychádza v zadnej časti podstavec televízora s miestom na uloženie One Connect boxu, ktorý doň zapadne a je tak uložený vzadu s konektormi z ľavej strany. Ak budete TV vešať na stenu, v zostave je aj dlhší prepojovací kábel, aby ste One Connect box mohli umiestniť mimo dohľadu. Ten obsahuje všetky pripojenia, ktoré potrebujete, so štyrmi vstupmi HDMI, z ktorých jeden (HDMI 3) podporuje E-ARC a všetky sú schopné zvládnuť 8K 30p aj 4K 144p, VRR a ALLM, takže si na svoje prídu hráči s hernými konzolami. Pre nich je tu aj technológia Super Ultrawide GameView a Game Bar. K dispozícii sú takisto dva vstupy USB 2.0, dvojité tunery na pozemné a satelitné vysielanie, slot CI, optický digitálny výstup a eternetový port. Pokiaľ ide o bezdrôtové pripojenia, je tu Wi-Fi 6, bluetooth 5.2 a podpora pre Apple AirPlay 2. K TV dostanete nový smart ovládač so solárnym panelom na zadnej strane. Ten je asi o štvrtinu kratší ako v predchádzajúcej generácii. Na diaľkovom ovládači okrem bežného ovládania nájdete tlačidlá rýchleho prístupu pre Netflix, Prime Video, Disney+ a webový prehliadač. Obraz možno kalibrovať pomocou smartfónu s aplikáciou SmartThinks.

Televízor využíva 75" panel Neo QLED s rozlíšením 7680 × 4320 bodov, s 10-bitovou hĺbkou farieb a podsvietením mini LED s technológiou Quantum Matrix Pro. O špičkovú kvalitu obrazu sa stará procesor Neural Quantum Processor 8K, ktorý v novej generácii využíva až 64 samostatnými neurónových sietí s umelou inteligenciou (oproti 20 v predošlej generácii), ktoré analyzujú obsah zdrojov založený na typoch obsahu a ďalších charakteristikách, aby sa dosiahla čo najlepšia kvalita obrazu. Ďalšie štyri siete zvyšujú presnosť a precíznosť pri špecifických typoch obsahu. Neurónová sieť je séria vyspelých algoritmov, ktoré sú vyškolené na rozpoznávanie základných vzorcov a vzťahov. Pomocou státisícov vzorových obrázkov sú neurónové siete vycvičené na zlepšenie obrazov s nízkou kvalitou alebo nízkym rozlíšením na vyššiu kvalitu a vyššie rozlíšenie porovnaním spracovaného výsledku so známymi kvalitnými vzorkami obrazov rovnakých objektov. Neural Quantum Processor 8K stojí aj za technológiou Real Depth Enhancer, ktorá priebežne analyzuje obraz a maximalizuje kontrast tým, že zvýrazní ústredný motív a pritom nijako nespracúva pozadie. Vďaka tomu obraz získava plastickosť a priestorovosť podobne ako v prípade ľudského oka.

Medzi kľúčové technológie na zlepšenie obrazu patrí podsvietenie Quantum Matrix Pro s mini LED a 14-bitovým spracovaním signálu. Systém Mini LED využíva 40-krát menšie LED diódy ako bežné modely LED od spoločnosti Samsung, pričom široký farebný gamut je zabezpečený pomocou technológie Quantum Dot. V závislosti od použitej predvoľby obrazu poskytuje nameraný maximálny jas od 2060 do 2260 nitov na bielom okne HDR, ktoré pokrýva 10 % obrazovky. To je približne o 50 % viac ako namerané hodnoty aj pri najlepších nových OLED. Statický jas na celej ploche je 530 nitov. Rovnako dôležité je však zdôrazniť, že ani 1920 zón lokálneho stmievania vám neposkytne takú lokálnu presnosť svetla, akú dokážu dosiahnuť samosvietiace pixely televízorov OLED. Jas je oproti minuloročnému modelu, ktorý sa pýšil špičkovým jasom 4000 nitov, nižší, na druhej strane išla rapídne dole typická spotreba televízora z 248 W na 141 W, čo sa rozhodne počíta. Samsung QE75QN900C podporuje formáty HDR10, HLG a HDR10+ s vysokým dynamickým rozsahom, ale Dolby Vision tradične chýba. Model 75QN900C je však v každom inom ohľade mimoriadne dobre nastavený pre hráčov. Všetky štyri vstupy HDMI dokážu prijímať signál 4K/120 Hz, ktorý poskytujú najnovšie konzoly a počítače. Jeho podpora snímkovej frekvencie dokonca siaha až na 144 Hz. Vstupy HDMI podporujú aj variabilnú obnovovaciu frekvenciu v štandardnej verzii HDMI a AMD FreeSync Premium Pro, ako aj automatické prepínanie režimu s nízkou latenciou (ALLM). Najnižšie vstupné oneskorenie, ktorého je displej schopný pri hrách s rozlíšením 1080p/60 Hz, je 10,5 ms. To je síce približne o 1 ms viac ako pri 4K televízoroch Samsung, ale asi ťažko si to všimnete a v skutočnosti treba uznať, že je to vynikajúci výsledok vzhľadom na to, koľko pixelov musí televízor vytvárať za chodu, keď nehráte natívne 8K hry.

Inteligentné funkcie zabezpečuje systém Tizen vo verzii 7.0. Hlavný klad je obrovská ponuka obsahu, v ktorej je prítomná takmer každá streamovacia služba a veľa ďalšieho. Najväčšia nevýhoda je, že organizácia rozhrania je niekedy zdĺhavá a nelogická a priveľa miesta na obrazovke sa venuje tomu, čo je v podstate reklama alebo tlačený obsah.

Obraz HDR je prehrávaný s vysokou presnosťou a dynamikou. Televízor takisto nesie certifikát Pantone Validated. Svedčí o tom, že televízor verne zobrazí viac ako 2000 odtieňov farieb a takisto 110 novo pridaných odtieňov pleti podľa štandardov Pantone. K dispozícii je aj režim šetrný pre oči, ktorý farebné podanie nijako nemení. Využíva však systém umelej inteligencie, ktorý automaticky nastavuje jas a farebnú teplotu a optimalizuje tak obraz podľa aktuálnych svetelných podmienok v miestnosti a podľa informácií o východe či západe slnka. Vysokú kvalitu obrazu zaručuje aj antireflexný povrch panela, ktorý výrazne potláča odrazy okolia.

Špičkový obraz by však sám osebe bol trocha málo, preto k nemu patrí aj špičkový zvuk. Televízor využíva technológiu OTS Pro (Object Tracking Sound), ktorá smeruje zvuk tak, aby sa pohyboval po miestnosti v súlade s príslušným objektom na obrazovke, a podporuje aj formát Dolby Atmos, a to samostatne až v konfigurácii 6.2.4 kanálov. Zvukový diel televízora pracuje s výkonom 90 W, využíva adaptívne zosilnenie hlasu aj zlepšený adaptívny zvuk Pro. Sám si veľmi dobre poradí aj pri sledovaní filmov s priestorovými efektmi, ale pokiaľ chcete naozaj dokonalý zážitok, ten sa dostaví pri pripojení soundbaru, najlepšie Samsung HW Q990C, ktorý je priamo navrhnutý pre najvyššie modely TV Samsung. Ten som mal možnosť s televízorom otestovať a treba povedať, že ak už do tohto modelu zainvestujete, ten správny zážitok si vychutnáte práve s ním. Televízor spolupracuje na systémovej úrovni so soundbarom prostredníctvom technológie Q-Symphony vo verzii 3.0, takže sa využívajú všetky reproduktory v TV aj soundbare. Soundbar samotný poskytuje Dolby Atmos v konfigurácii 11.1.4 kanálov a po pripojení k televízoru ide o veľmi silnú zostavu, ktorá vás dokonale vtiahne do deja. 

Televízory QN900 dlhodobo stoja na absolútnej špičke ponuky LCD televízorov s technológiou Quantum Dot. Napriek prísnym energetickým reguláciám sa Samsungu podarilo vďaka vyspelým technológiám udržať tento špičkový 8K model v ponuke a to je rozhodne dobre. Televízor si udržiava vysoký jas s minimálnym ovplyvňovaním farebného podania a obraz skrátka vyzerá úžasne.

Televízor výborne zvláda hlbokú čiernu aj najjasnejšie časti obrazu s vynikajúcim podaním farieb a špičkovou dynamikou. Samsung dokázal spracovanie obrazu doviesť k dokonalosti a sledovanie televízora je skutočný zážitok. Pokiaľ si chcete jeho kvalitu vychutnať v plnom 8K rozlíšení, môžete si napríklad na YouTube pozrieť úchvatné zábery prírody a rôzne letecké pohľady, na ktorých rozlíšite každý detail. Za tento jedinečný zážitok si však priplatíte nemalú sumu, ale tak už to chodí.

PLUSY, MÍNUSY:

+ 8K rozlíšenie, špičkový obraz a zvuk, výbava, všetky porty HDMI 2.1 (144 Hz), dizajn
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Displej: 75" Neo QLED Quantum Matrix Pro s rozlíšením 8K (7680 × 4320 bodov), 144 Hz, obrazový procesor Neural Quantum Processor 8K, OS Tizen 7, vstupy: 4× HDMI 2.1, podpora eARC, 8K 30p, 4K 144p, VRR a ALLM, 4× USB 2.0, integrované Wi-Fi 6, bluetooth 5.2, zvukový výkon 90 W, 6.2.4, Q Symphony, tuner DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Asistent, Alexa, spotreba 141 W typická, 430 W max., menej ako 0,5 W stand-by, rozmery so stojanom 1654,8 × 1016,9 × 286,4 mm, hmotnosť so stojanom 43 kg

• Cena: 7749 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať