PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Samsung LS32AM700URXEN / Monitor alebo televízor?

0

Možno si poviete, čudná otázka, ale pri novinke od Samsungu celkom namieste. Samsung M7 je totiž prvý smart monitor na trhu. To znamená, že tento 32" monitor obsahuje súbor smart funkcií, ktoré poznáme z televízorov, a pracuje pod operačným systémom Tizen rovnako ako televízory Samsung.

SAMSUNG_092022 M Advertisement

Monitor je v klasickom ponímaní pasívny zobrazovač, do ktorého musíte priviesť signál z PC alebo iného zariadenia, takže bez tohto signálu bol doteraz iba mŕtvym kusom hardvéru. Samsung však teraz všetko mení. Monitor dostal diaľkový ovládač, rovnaký, aký nájdete pri televízoroch výrobcu, ako aj pripojenie Wi-Fi a bluetooth. Ponuka prístroja je podobná tej, ktorú nájdete na smart TV, môžete tak využívať veľké množstvo aplikácií a služieb. Pochopiteľne, nechýbajú ani najobľúbenejšie streamovacie služby ako Netflix, YouTube, Spotify, Amazon Prime alebo HBO Go. Prístup máte aj k našim a českým službám ako Antik TV, Skylink, Swan Go, Sledovanie TV a množstvu ďalších.

Monitor má vstavanú dvojicu stereofónnych reproduktorov, ktoré postačia na bežné sledovanie filmov či internetových videí, keby to však nestačilo, cez bluetooth si môžete pripojiť ľubovoľný bluetoothový reproduktor alebo slúchadlá. Tým sa však možnosti ani zďaleka nekončia. Monitor je kompatibilný aj so systémom DeX, ktorý nájdete na smartfónoch Samsung. Podporuje rovnako staršie modely, ktoré sa pripájajú káblom, ako aj najnovšie Note 20 Ultra či Z Fold 20, ktoré sa pripájajú bezdrôtovo. Smartfón môžete takisto pripojit cez Mirroring alebo Tap View a zrkadlit tak jeho obsah na monitore. Podporovaný je aj AirPlay 2.0 pre zariadenia Apple. Môžete však spustiť aj diaľkový prístup a Office 365 a prevádzkovať tak na ňom domácu kanceláriu.

SWAN_TITULKA_0722

Samsung M7 využíva panel VA s rozlíšením 3840 × 2160 bodov, s uhlopriečkou 32" a s adaptívnym riadením obrazu podľa okolitého svetla. Zo vstupov tu nájdete dvojicu HDMI vo verzii 2b, dvojicu USB 2.0 a jeden USB-C s podporou Power Delivery, DisplayPortu a prenosu dát. USB-C teda môže napájať pripojený notebook výkonom až 65 W, pričom zabezpečuje prenos dát aj grafický výstup. Škoda len, že monitor nepodporuje aj eternetové pripojenie, aby sa s notebookom bolo možné pripojiť priamo na web cez káblový eternet. Diaľkový ovládač využíva bluetooth, takže nevyžaduje priamy výhľad. Má vstavaný aj mikrofón, ktorý umožňuje využívať funkciu hlasového asistenta Bixby a začleniť zariadenie aj do systému inteligentnej domácnosti SmartThings. Z hľadiska dizajnu monitor ne­urazí, ale ani príliš nenadchne. Má jednoduchý obojstranný dizajn s tenkým rámikom a zadnou stranou so zapustenými konektormi.

Stojan je jednoduchý, treba však povedať, že až príliš. Viac sa podobá na stojan na TV než na monitor. Neumožňuje totiž vôbec žiadne nastavenia.  Z obrazovej stránky monitoru nie je čo vyčítať. Prvá vec, ktorú si všimneme, je výborná ostrosť obrazu, respektíve absencia viditeľných pixelov. Vďaka tomu bude príjemná nielen práca na PC, ale aj vy­užívanie streamovacích služieb, ktoré čoraz viac ponúkajú aj obraz v rozlíšení 4K. Farebná reprodukcia je pekná a neutrálna, M7 dokáže rozoznať nuansy a jemné detaily bez toho, aby prehnal farebnú sýtosť. Monitor ponúka aj režim komfortu očí, ktorý znižuje množstvo modrého svetla, čo je príjemné pri dlhšej práci v neskorších hodinách. Obnovovacia frekvencia je obmedzená na maximum 60 Hz a Samsung M7 takisto nemá zabudovanú podporu pre NVIDIA G-Sync alebo AMD ­Freesync. Treba uviesť, že Samsung M7 funguje rovnako dobre ako bežný monitor pre PC za predpokladu, že ste bežným domácim používateľom bez zvláštnych potrieb. Ak chcete výkon herného monitora alebo superpresný obraz na náročné úlohy úprav, existujú jednoznačne lepšie (a drahšie) alternatívy. No ako všestranný monitor funguje Samsung M7 perfektne, zvlášť keď vezmeme do úvahy výhodnú cenu. Určený by mohol byť do detskej, respektíve študentskej izby, kde zastane univerzálnu úlohu periférie k PC, ale aj centra zábavy, keď môže vaše PC odpočívať. Z pohľadu televízora síce absentuje TV tuner, ten však práve zmieňovanej cieľovej skupine chýbať nebude, mladá generácia konzumuje prevažne online obsah.  Ak si vystačíte s full HD rozlíšením, v ponuke je aj dvojica monitorov série M5 s uhlopriečkou 27" (229 eur) a 32" (285 eur).

PLUSY, MÍNUSY:

+ Smart funkcie, výborný obraz, zvuk, ovládanie
- Žiadne možnosti polohovania

PARAMETRE:

Veľkosť: 32" LED LCD, rozlíšenie: 3840 × 2160 (Ultra HD), operačný systém: Tizen 5.5, ­vstupy: 2× HDMI (2.0b), 2× USB-A, 1x USB-C s podporou PD a DP,, výstupy: HDMI ARC, HDR: HDR10+, iné: Wi-Fi, Airplay 2, bluetooth, zabudované stereofónne reproduktory

Cena: 419 EUR

Hodnotenie: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať