Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Samsung QE55Q70R: Direct LED aj v strednej triede

0

Samsung svoje rady televízorov každý rok inovuje a pozitívne je, že sa postupne špičkové technológie dostávajú aj do nižších modelových radov. To platí aj v prípade tohoročných modelov. Zatiaľ čo televízory série Q60R sú vstupné modely s panelom QLED, stále používajú podsvietenie Edge LED, ktoré sa výrazne podpisuje na tvorbe rôznych svetelných efektov pri zobrazení kontrastného obrazu na tmavom podklade. Testovaný Q70R je najnižší model s panelom QLED, ktorý používa podsvietenie Direct Full Array. Napriek tomu, že ide o najnižšiu verziu s označením 4x³, znamená využitie tejto technológie dramatické zlepšenie obrazu bez rušivého presvitania a s lepším podaním čiernej. Ako je v prípade Samsungu zvykom, novinka prichádza s viacerými inováciami. Dizajn pokračuje v minimalistickej línii s čistým tvarom bez rušivých prvkov a na prednej strane okrem tenkého rámika displeja nájdete iba malé svietiace logo výrobcu. Zadná strana je vypuklá a zaoblená, s čiernym vrúbkovaným plastom. Nejde teda o nijaké Slim riešenie, to je však vzhľadom na podsvietenie Direct LED pochopiteľné. Podstavec je riešený dvojicou nožičiek, ktoré budú vyžadovať širší stolík. Na druhej strane ich inštalácia spočíva iba v zasunutí do pripravených otvorov v spodnej časti, kde sú fixované iba trecím mechanizmom, takže je to dielo okamihu. Vďaka tomu je televízor vhodný aj na inštitucionálne použitie na rôzne prezentácie, kde ho treba častejšie prenášať. Televízor na rozdiel od vyšších modelov nepoužíva externý One Connect box, ale drží sa klasického konceptu všetkých konektorov v tele prístroja. Tie sú netypicky umiestnené na pravej strane a možno ich maskovať krytom. Minimalistické sú aj ovládacie prvky na prístroji, majú formu piatich tlačidiel v kruhu a sú umiestnené pod stredovým logom. V balení dostane osvedčený dizajnový diaľkový ovládač One Remote, tentoraz v plastovej verzii. Predsa len ide o nižší a lacnejší rad. Ovládač sa výborne drží a ovládanie je s ním po krátkom zácviku veľmi príjemné a intuitívne.

Rovnako ako v predchádzajúcej generácii zostáva Samsung pri LCD paneloch MVA a technológii kvantových bodov, ktoré majú aj teraz jadro tvorené zmesou zinku a selénu ako v predchádzajúcej generácii. Fólie s kvantovými bodmi sú podsvietené modrými LED a vytvárajú presné odtiene červenej a zelenej farby. Vďaka tomu možno generovať presné farby bez straty jasu. Televízor vie zobraziť až 100 % rozsahu farebného priestoru DCI P3. Novinka podporuje režim HDR pre video s vysokým dynamickým rozsahom a dosahuje svietivosť v špičkách slušných 1000 cd/m2. Na rozdiel od minuloročných modelov Q7F displej nie je vybavený špeciálnou antireflexnou vrstvou Ultra Black, iba jej nižšou verziou. Napriek tomu v kombinácii s priamym LED podsvietením a lokálnym stmievaním si veľmi dobre poradí aj so zobrazením čiernej. Počet sektorov lokálneho stmievania by mal byť po novom v tejto verzii 64, čo je oproti predchádzajúcej generácii s 24 sektormi slušný nárast. Panel má rozlíšenie 3840 × 2160 bodov a uhlopriečku 55" , výrobca ho však ponúka dokonca s ešte menšou 49" uhlopriečkou, ktorá sa však dá odporúčať na sledovanie 4K maximálne do detskej či študentskej izby. Q70R sa dodáva aj s normálne použiteľnými uhlopriečkami 65, 75 a 82 palcov, ktoré sú na 4K vhodnejšie ako hlavný domáci televízor.

Počiatočné nastavenie televízora je už tradične veľmi jednoduché, navyše naň teraz môžete využiť aj váš smartfón či tablet a vykonať ho prostredníctvom svojho účtu Samsung. Televízor je tak veľmi úzko integrovaný do inteligentnej domácnosti. Samozrejme, zostala detekcia vstupných zariadení. Po pripojení externého zariadenia sa ho prijímač snaží zdetegovať a zaradí ho podľa toho, o aký typ ide, a vy si ho môžete premenovať. Pokiaľ zariadenie podporuje ovládanie pomocou povelov CEC cez HDMI, umožní ho aj priamo ovládať. V prípade Samsungu je zvykom, že televízor disponuje širokým portfóliom najrôznejších aplikácií. Od obligátnych Netflix či YouTube sa dostanete aj k viacerým slovenským a českým, ktoré ponúkajú prístup k portálom televízií, spravodajským serverom či rádiám. Hráčov určite poteší nový herný režim Real Game Enhancer, slúžiaci na spoluprácu s hernými konzolami, ako je ­napríklad Xbox s podporou obrazu HDR. Režim automaticky deteguje pripojenú hernú konzolu a nastaví podľa nej parametre obrazu aj vstupné oneskorenie. Súčasťou je optimalizácia kvality obrazu a zvuku tak, aby nedochádzalo k zvyšovaniu input lagu, a optimalizácia čiernej na lepšie vykreslenie detailov v tmavých scénach.

Televízor je poháňaný úplne novým procesorom Quantum 4K AI s podporou umelej inteligencie. Tá má na starosti hlavne spracovanie obrazu a zvuku vrátane zdrojov s nižším rozlíšením. Umelá inteligencia bola trénovaný na miliónoch vzoriek záberov, ktoré boli downsamplované zo 4K rozlíšenia na full HD, HD aj SD a boli tak zaznamenávané algoritmy pre rôzne typické scény a objekty v obraze. Tie sa teraz používajú pri opačnom procese, keď treba prepočítavať tieto nižšie rozlíšenia na 4K. Procesor tak pomocou umelej inteligencie najprv deteguje typ scény, potom rekonštruuje detaily a textúry v obraze, obnovuje kontrastné hrany rozmazané nízkym rozlíšením a nakoniec inteligentne odstráni šum. Samozrejme, ani táto technológia nedokáže zázraky, no je to zatiaľ najdokonalejší upsampling, aký som reálne videl. Túto technológiu Samsung pôvodne vyvíjal hlavne pre svoje 8K televízory, kde je upsampling vzhľadom na chýbajúci natívny obsah zatiaľ nenahraditeľný.

Najlepšie výsledky dosiahnete s kvalitným full HD materiálom z Blu-ray diskov, ale aj pri videách z YouTube či iných streamovacích služieb. V tomto prípade je kvalita veľmi vysoká a rozdiel by ste zbadali iba pri priamom porovnaní s rovnakým natívnym materiálom v 4K rozlíšení. Umelá inteligencia však spracúva aj zvuk. Ten je na vstupe analyzovaný a sú separované časti patriace k jednotlivým kanálom. Potom procesor určuje, ktoré časti sú reč, zvuky v pozadí, efektové zvuky a basové zložky, a následne identifikuje typ obsahu, či ide o koncert, dialóg, akciu, šport a podobne, a podľa toho sa zvuk prehráva. Celé spracovanie obrazu aj zvuku prebieha v reálnom čase. Aj na tom vidieť, akým obrovským výkonom nový procesor disponuje. Umelá inteligencia je však iba jedna z noviniek. Televízor umožňuje zaradenie do inteligentnej domácnosti prostredníctvom Smart Thinks a podporuje aj hlasové ovládanie cez Bixby aj Amazon Alexa, no zatiaľ iba v angličtine. Už minuloročné modely prišli s novinkou Ambient Mode, ktorá v režime stand-by umožňuje zobrazovať pozadie splývajúce s podkladom za televízorom. V novej verzii pribudlo viac ako 60 nových tém aj viacero možností personalizácie.

Napriek množstvu zlepšení prichádza novinka s nižšou cenou oproti predchodcovi. Kvalita obrazu je tradične veľmi dobrá, hoci nie bezchybná. Obraz má vysokú dynamiku, pričom prístroj vyniká hlavne v scénach s vysokým jasom, kde vie bravúrne zobraziť aj tie najmenšie detaily. Ostrosť aj podanie farieb v 4K sú tradične vynikajúce. Obraz má veľa možností na korekciu, s ktorými však treba zaobchádzať striedmo, aby úprava nesmerovala k horšiemu. Oceňujem veľmi dobré nastavenie parametrov z výroby, takže vo väčšine prípadov netreba nič špeciálne nastavovať. Pri pozeraní obrazu HDR sa prístroj prepne do režimu HDR. V tmavých scénach prišlo takisto k pokroku, ktorý najviac oceníte pri sledovaní napríklad Ultra HD Blu-ray filmov. Podanie čiernej je síce o trochu slabšie ako pri vyšších modeloch so špeciálnym Ultra black filtrom, to si však bežne nevšimnete. Vďaka priamemu podsvieteniu a Micro Dimmingu je obraz pri kontrastných scénach bez rušivých pásov a pretekajúcich efektov. Vďaka použitej umelej inteligencii je vynikajúce aj zobrazenie obsahu s nižším rozlíšením, ktoré je aj oproti predchádzajúcej generácii o poznanie zlepšené. Jediné, čo sa obrazu dá vyčítať, sú nižšie pozorovacie uhly pre použitie panela LCD MVA, ale oproti nižším modelom to je podstatne lepšie. Prístroj zvláda zobrazenie 100 % farebného priestoru sRGB a takisto 100 % pokrytie priestoru DCI-P3. Farby reprodukuje s priemernou odchýlkou δE = 2. Systém je prehľadný, má jednoduché ovládanie a výrazne sa zlepšila aj jeho rýchlosť a stabilita. Reproduktory sú umiestnené vnútri s výduchmi smerom nadol a dozadu. Zvukový diel pracuje s výkonom 40 W v konfigurácii 2.1 kanálov. Zvuk je na pomery televízorov dostatočne kvalitný a so slušnými basmi. Na bežné sledovanie TV bohato postačuje. Samsung však aktuálne ponúka aj zaujímavé soundbary k novým modelovým radom. Na sledovanie Ultra HD obsahu je prístroj s uhlopriečkou 55" vhodný iba do menších bytov či garsónok, v rodinnom dome alebo väčšom byte odporúčam siahnuť minimálne po 65" alebo väčšej verzii. No ináč tento model príjemne prekvapil výborným obrazom, nadštandardnou výbavou a v rámci kategórie aj prijateľnou cenou.

Parametre:

• Uhlopriečka 55" (138 cm), panel LCD MVA s priamym LED podsviete­ním a lokálnym stmievaním, technológia Quantum dot, rozlíšenie 3840 × 2160, certifikácia Ultra HD Premium, podpora HDR10, HDR10+, HLG, procesor Quantum 4K AI, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie 4× HDMI, optický výstup S/PDIF, 2× USB 2.0, 2× DVB-T2/T/C/S2, eternet, Wi-Fi, Ci+ 1.4, HbbTV 1.5, zvuk Dolby Atmos 2.1, 40 W, bluetooth, multiroom link, rozmery a hmotnosť bez stojana 1230,6 × 708,1 × 61,9 mm; 18 kg, hmotnosť so stojanom 18,5 kg

• Cena: 1699 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ AI, výborný upscaling, kvalita obrazu, výbava, konektivita, Direct LED
- Slabšie pozorovacie uhly

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Zvuk: 90 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 96 %

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung QLED

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať