Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Satelit prináša šport do všetkých kútov sveta

2

Sledovanie športu v televízii nebolo nikdy populárnejšie ako dnes. Ľudia dávajú čoraz častejšie prednosť sledovaniu obľúbených zápasov z pohodlia domova namiesto toho, aby za vysoké vstupné chodili na štadióny. V televízii môžu navyše sledovať aj viacero zápasov v jeden deň či vďaka širokému výberu kanálov sledovať zámorské ligy, prebiehajúce v iných časových zónach.

Technológia rozlíšenia televízneho vysielania sa v posledných rokoch prudko rozvíja. Televízia s vysokým rozlíšením (HDTV) sa objavila už koncom 90. rokov 20. storočia a na trhu sa spočiatku presadzovala len pomaly, jej popularita však stále rastie. Podľa nedávneho prieskumu týkajúceho sa technológie vysokého rozlíšenia (HD – High definition) vlastní televízny prijímač s možnosťou príjmu HD vysielania 79 percent slovenských domácností (NMS, 2016).

Formát HDTV umožňuje divákovi vidieť viac detailov než kedykoľvek predtým. Technológia HDTV obsahuje väčší počet pixelov na riadok. Diváci si vďaka tomu na televíznej obrazovke vychutnajú jasnejšie farby, ostrejší obraz, lepší kontrast a lepšiu obnovovaciu frekvenciu HD televízorov. Táto technológia umožňuje vidieť objekty pohybujúce sa na obrazovke oveľa plynulejšie.

S príchodom 4K televízie (4K TV) v roku 2013 sa charakter televízneho vysielania opäť mení. 4K TV má rozlíšenie 3840 pixelov × 2160 riadkov, čo je zhruba dvojnásobná hustota v porovnaní s HDTV, ktorého obraz sa skladá z 1080 riadkov s 1920 bodmi. Plocha Ultra HD tak zodpovedá štvornásobku hodnôt HD rozlíšenia – odtiaľ pochádza názov 4K. To zodpovedá ôsmim miliónom pixelov v porovnaní s dvoma miliónmi pixelov na obrazovku. Ultra HD tak prináša viac farieb, lepší kontrast,  čistejší obraz s dôrazom na detail a lepšiu štruktúru.

Ultra HD poskytuje aj väčšie zorné pole, čo znamená, že obraz sa dá sledovať aj zo vzdialenosti troch výšok obrazu (3H) oproti 6H pri štandardnom rozlíšení. Umožňuje to divákovi, obrazne povedané, „vstúpiť“ do obrazu bez toho, aby videl jeho štruktúru podobnú sieti. Výsledkom je revolučný zážitok zo sledovania televízie.

Ultra HD obsah otvára divákom úplne novú dimenziu. Keďže vysielanie športu bolo vždy prirodzeným motorom rozvoja HDTV, môžeme očakávať, že to bude rovnako aj s Ultra HD. Napríklad futbalový zápas vysielaný v Ultra HD kvalite bude určite divácky príťažlivý, podobne aj dokumentárne filmy zobrazujúce exotické krajiny a zvieratá. Pri filmoch v Ultra HD kvalite dostanú zážitky zo sledovania nový rozmer. Už dnes je dostupných viac ako 1200 filmov a seriálov vo formáte UHD a ich počet stále stúpa. S rastúcim počtom domácností, ktoré vlastnia UHD televízory, je logické, že aj vysielacie spoločnosti budú mať motiváciu ponúkať stále viac obsahu vo formáte Ultra HD.

Dejiny vysielania športu

Prvý krok k vysielaniu športu bol v roku 1890 opis hry, zaslaný cez telegraf. V roku 1911 sa viac ako tisícka ľudí zhromaždila v centre amerického mesta Lawrence v štáte Kansas, aby mohli sledovať reprodukciu futbalového zápasu Kansasu proti Missouri. Výsledky boli v priebehu hry hlásené prostredníctvom telegrafu a skupina ľudí ich reprodukovala za pomoci veľkého modelu futbalového ihriska.

Prvé rozhlasové vysielanie hokejového zápasu sa uskutočnilo 8. februára 1923. V roku 1936 televízia odvysielala prvé športové podujatie na svete. Na dvoch nemeckých kanáloch bolo možné sledovať  prenosy z Letných olympijských hier v Berlíne. V roku 1960 sa letná olympiáda po prvý raz vysielala do celého sveta vďaka televíznej spoločnosti CBS. V tom istom desaťročí pribudol do vysielania športu takzvaný replay – okamžité opakovanie, ktoré zmenilo pravidlá tým, že umožnilo ďalší pohľad na určitú sekvenciu hry. Satelitná technológia je vo vysielaní olympijských hier prítomná od roku 1964, keď americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA) prostredníctvom svojho prvého geostacionárneho satelitu Syncom 3 odvysielal Letné olympijské hry v Tokiu.

Jeden lúč pokryje tretinu sveta

V dnešnom svete každý očakáva, že bude môcť sledovať športové podujatia naživo. Vysielanie významných športových udalostí – od futbalových zápasov až po olympijské hry – je možné vďaka satelitnej technológii. Globálny satelitný priemysel prináša mediálne pokrytie významných športových udalostí divákom na celom svete. Medzi najpopulárnejšie športové podujatia posledného desaťročia patrili Letné olympijské hry v Londýne v roku 2012, Pohár konfederácií FIFA v Brazílii (2013) či Zimné olympijské hry v Soči (2014).

Satelitná technológia má mimoriadny vplyv na televízne vysielanie po celom svete. Finálový zápas Pohára konfederácií FIFA 2013 medzi dvoma z najväčšími futbalovými veľmocami, Brazíliou a Španielskom, sledovalo viac ako 69,3 milióna divákov na kľúčových trhoch vrátane Nemecka, Francúzska, Spojených štátov a Číny. Podľa údajov Asociácie satelitného priemyslu (SIA) Zimné olympijské hry v Soči prilákali na celom svete k obrazovkám neuveriteľné tri miliardy divákov. Na zabezpečení signálu zo ZOH 2014 pre televízne a spravodajské organizácie sa podieľali štyria satelitní operátori: SES, Intelsat, Eutelsat a Telesat. Tieto štyri spoločnosti spolu prevádzkujú viac ako 150 geostacionárnych družíc, SES ich prevádzkuje viac ako 50.

Luxemburský satelitný operátor SES sa podieľal aj na pokrytí Letných olympijských hier v Londýne v roku 2012, rovnako aj olympiád v Pekingu (2008) a Vancouveri (2010). V roku 2014 sa SES postaral o signál z ďalších dvoch veľkých sviatkov športu: Svetového pohára FIFA v Brazílii a Hier Commonwealthu v škótskom Glasgowe. Svetový pohár 2014 bol určite najväčším športovým podujatím, aké SES pokrýval za posledných 10 rokov. Dopyt po satelitnom signáli z futbalových zápasov na 12 rôznych miestach Brazílie bol mimoriadne vysoký.

UEFA Euro 2016 a olympiáda v Riu

Tento rok svietia v športovom kalendári dve hlavné udalosti: Majstrovstvá Európy vo futbale UEFA Euro a Letné olympijské hry v Riu. Opäť sa žiada kvalitné vysielanie. Olympiádu v Riu budú športoví fanúšikovia po celom svete sledovať vďaka dohode, ktorú uzavreli vysielacia spoločnosť Eurovision a SES. Jednou z najväčších predností satelitu zostáva jeho schopnosť poskytovať vynikajúcu kvalitu obrazu najmenej jednej tretine svetovej populácie naraz prostredníctvom jediného lúča. Žiadna iná infraštruktúra nie je taká efektívna z pohľadu nákladov.

Olympiáda bude využívať služby, ktoré satelitní operátori označujú ako „na príležitostné použitie“. Ide o vysielaciu kapacitu na satelite vyčlenenú mimo pravidelného vysielania na pokrytie živého vysielania zo špeciálnych podujatí. Prevádzkovatelia médií využívajú satelitné kapacity SES aj na životne dôležitú komunikáciu medzi televíznymi štúdiami, centrami vysielania a ďalšími aktérmi vysielania. Dopyt po satelitnej technológii zvyšuje aj skutočnosť, že niektoré zo štadiónov sa nachádzajú v odľahlejších oblastiach Brazílie. Vzhľadom na nedostatok infraštruktúry a konektivity medzi štadiónmi zohráva satelit vo vysielaní dôležitú úlohu.

Satelitné televízne vysielanie síce poznáme už viac ako 50 rokov, ale stále zostáva technologickým zázrakom, ktorý je schopný takmer okamžite distribuovať vysokokvalitný obraz zo živých zápasov po celom svete. „Predstavte si, že gól v Riu uvidia ľudia žijúci na severe Sibíri len asi  o sekundu a pol neskôr,“ približuje výhody satelitnej technológie Martin Ornass-Kubacki, viceprezident a regionálny riaditeľ spoločnosti SES Astra pre strednú a východnú Európu.

Svetlá budúcnosť

Aj budúcnosť vysielania športu vyzerá sľubne. Vďaka vývoju technológií futbalisti pravdepodobne začnú nosiť na tele kamery. Divák bude môcť pozorovať zápas z pohľadu útočníka a bude si istý, či sa má kopať penalta alebo priamy kop. Rovnako bude možné sledovať zápas očami brankára. To prinesie divákom vyššiu úroveň zážitku pri sledovaní športu v televízii.

Aktuálna štúdia spoločnosti Euroconsult predpokladá zvýšenie počtu predplatiteľov satelitnej televízie  zo 196 miliónov domácností na začiatku roka 2013 približne na 340 miliónov s prístupom k takmer 30 000 programom do roku 2023. K rastu prispeje najmä mimoriadna nákladová efektívnosť nasadenia satelitnej technológie, predovšetkým na rozvíjajúcich sa trhoch. Za kľúčové trhy pre rozvoj satelitného priemyslu štúdia považuje strednú a východnú Európu, Rusko a Afriku. Blíži sa aj masové rozšírenie 4K satelitného vysielania Direct to Home (DTH). To si však vyžaduje aktualizáciu set-top boxov či televízorov, aby bolo možné dekódovať 4K signál,  a významné zvýšenie kapacity pevného disku na ukladanie prípadných záznamov.

satelit šport

2 komentáre

4K reakcia na: Satelit prináša šport do všetkých kútov sveta

17.7.2016 11:07
Rád by som poznal zdroj informácie, že "...Blíži sa aj masové rozšírenie 4K satelitného vysielania..." :) Ešte to veeeľmi dlho potrvá, ak vôbec!!!
Reagovať

Chybný pôvod názvu 4K reakcia na: Satelit prináša šport do všetkých kútov sveta

16.7.2016 17:07
V článku sa uvádza : Plocha Ultra HD tak zodpovedá štvornásobku hodnôt HD rozlíšenia – odtiaľ pochádza názov 4K. TO NIE JE PRAVDA! Podobné nesprávne oddôvodnenie názvu 4K bolo uverejnené v časopisoch viac-krát. Ako by ste podľa tohto tvrdenia oddôvodnili 8K? Je to 8-násobok rozlíšenia čoho? 8x HD, NIE. 8x 4K NIE.
Teda : názov 4K pochádza od približného počtu bodov v horizontálnom rozlíšení !!!
Pani redaktorka (pisateľka) a aj ďalší by si mohli dať aspoň trochu práce s pohľadaním informácií na internete. Napríklad :
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozli%C5%A1en%C3%AD_4K
https://en.wikipedia.org/wiki/Ultra-high-definition_television
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať