Sauny, masážne vane a vírivky

1

Po cvičení, namáhavej telesnej aj duševnej práci každému dobre padne zdravý relax v saune, prípadne wellness masáž vo vírivke.

Kto obľubuje tieto formy relaxácie, určite uvažuje, ako si ich dopriať kedykoľvek v pohodlí a bezpečí domova. Ušetrí čas spojený s cestovaním do wellness zariadenia, môže si dopriať súkromie a v súčasnej situácii je najdôležitejší argument na zaobstaranie takýchto zariadení už spomínaná bezpečnosť v zmysle ochrany pred prípadným nakazením koronavírusom.

Domáce sauny  

Saunovanie prináša relax a uvoľnenie tak z fyzickej, ako aj psychickej stránky, pretože uvoľňuje stres, a čo je v súčasnej situácii obzvlášť dôležité, pravidelné saunovanie posilňuje imunitný systém. Pri zriaďovaní domácej sauny je kľúčový faktor výberu priestor, ktorý máte na tento účel k dispozícii, ako aj výška investičných a prevádzkových nákladov. V našich končinách je najobľúbenejšia klasická, takzvaná fínska sauna, ale čoraz populárnejšie sú aj infrasauny či kombinované sauny, v ktorých sa účinky tepla kombinujú s parou, prípadne aj s aromaterapiou.

Fínska sauna funguje na princípe potenia v dôsledku vysokej teploty. Telo sa potí, aby sa ochladzovalo, a sprievodným javom je vyplavovanie škodlivých látok z tela čiže detoxikácia. Sauna  môže byť podľa priestorových dispozícií realizovaná ako samostatný záhradný domček, najlepšie vedľa bazéna, miestnosť v rodinnom dome, prípadne kabína vo väčšej kúpeľni. Najpríjemnejší materiál na vnútro kabíny fínskej sauny je, samozrejme, drevo. V záhradnej saune možno kúriť aj drevom, pre ostatné sauny sa používa elektrické vykurovanie. Prevádzkové náklady sa v úvode článku nespomínali náhodou. Vnútro fínskej sauny treba ohriať na teplotu 90 – 110 °C, čo trvá 60 – 90 minút, následne je potrebné túto teplotu udržiavať. Na jedno saunovanie sa v prípade kabínovej sauny spotrebuje typicky 4 – 8 kWh elektrickej energie. Keď už riešime energetickú rozvahu, treba sa zamyslieť aj nad tým, čo nastane po saunovaní. V zime sa teplo zo sauny rozptýli po dome či byte, takže v konečnom dôsledku bude energetická spotreba nižšia, pretože sa ušetrí na vykurovaní. Horšie je to v lete, keď teplo zo sauny bez úžitku unikne do priestoru. To v lepšom prípade. V horšom prípade, ak sauna nemá odvetranie mimo bytu, sa s týmto teplom musí vyrovnať klimatizácia, a ak ju nemáte, na určitý čas si ešte zhoršíte nepohodu v prehriatom dome. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnych okolností a hlavne kvality izolácie kabíny sauny.

Parná sauna. Zatiaľ čo fínska sauna využíva ­takzvané suché teplo pri pomerne vysokej ­teplote, teplota vnútri kabíny parnej sauny je len okolo 45 °C  -  48 °C, ale vlhkosť vzduchu dosahuje takmer 100 %. Para sa vytvára parným generátorom umiestneným mimo kabíny. Niektoré sauny umožňujú primiešavať do pary rôzne aromatické zmesi. Vysoká vlhkosť si vyžaduje, aby vnútro sauny bolo vyložené vodovzdorným a nenasiakavým materiálom. Najčastejšie ide o obklad z keramiky. To umožňuje kombinovať kabínu parnej sauny s masážnymi sprchami.

Infrasauna využíva na ohrev infražiariče, ktoré ohrievajú telo, a to nielen na povrchu, ale aj do hĺbky 1 – 3 cm. Využívajú sa buď keramické žiariče s teplotou 250 – 300 °C, alebo takisto keramické žiariče, ktoré vyžarujú aj červené svetlo. Tie majú povrchovú teplotu vyššiu, okolo 300 – 500 °C. Naproti tomu karbónové žiariče majú povrchovú teplotu pásov len 70 – 150 °C, takže na dosiahnutie požadovanej teploty vnútri sauny treba o niečo dlhší čas, no infračervené lúče sú v kabíne rozložené najrovnomernejšie.  Teplota v kabíne infrasauny dosahuje príjemných 40 °C  -  50 °C, takže tento typ saunovania lepšie znášajú deti, seniori a dokonca aj astmatici.  V porovnaní s klasickou fínskou saunou má aj podstatne nižšie energetické nároky, a teda i prevádzkové náklady. Zistilo sa, že pot v infrasaune obsahuje menej vody, a teda viac iných zložiek, takže dochádza k intenzívnejšej detoxikácii. Keďže teplo preniká hlbšie do tela, rozširuje cievy, čím napomáha relax svalov a zintenzívňuje metabolizmus, takže telo spaľuje viac kalórií. Saunovanie v infrasaune pomáha aj pri celulitíde, problémoch s kĺbmi a niektorých ochoreniach svalov a kostí, ako je napríklad artritída.

Hydromasážne vane a vírivky

Najskôr vysvetlíme rozdiel medzi vírivou vaňou a vírivkou. Hydromasážna vaňa združuje dve funkcie – hygienickú a relaxačnú, takže sa používa nielen na očistu tela, ale aj na relaxačnú masáž prúdmi vody. V praxi to znamená, že voda sa do vane pred každým kúpaním napustí a následne vypustí. Naproti tomu vírivka, či už v interiéri, alebo exteriéri, má len masážnu a relaxačnú funkciu, takže do nej vstupujeme osprchovaní a voda v nej sa udržiava dlhší čas. Preto majú vírivky aj filtračné zariadenie a zariadenie na ohrev cirkulujúcej vody. Drahšie vírivky majú aj sofistikovaný systém osvetlenia, prípadne aj zabudované reproduktory, ku ktorým sa zdroj hudby pripája cez bluetooth. Vo vírivke môže byť v závislosti od jej veľkosti súčasne viac ľudí. Nezabudli sme ani na energetickú bilanciu. Vo vírivke pre 4 osoby je spravidla 700 – 2000 litrov vody. Výkon čerpadiel sa pohybuje okolo 2 – 3 kW a ohrievač má príkon 2 – 5 kW.

Masážne vane môžu byť pevne zabudované alebo voľne stojace. V prípade pevne zabudovanej vane sa pre prípadnú náhradu klasickej vane za hydromasážnu treba rozhodnúť pred rekonštrukciou kúpeľne. Vane môžu byť buď akrylátové, keramické, alebo z ďalších materiálov, napríklad z antikorovej ocele. Bez ohľadu na typ zariadenia vane aj vírivky majú väčšinou dva systémy na masáž. Na takzvaný perličkový sa využíva prúd vzduchu pod primeraným tlakom a na hydromasáž voda prúdiaca zo systému dýz. Tento prúd vody podľa nastavenia môže byť v rôznom pomere zmiešaný so vzduchom. Ceny hydromasážnych vaní sa začínajú od 1000 eur a vírivky stoja od 3500 eur vyššie. Zaujímavá alternatíva nielen do záhrady, ale aj do vhodnej miestnosti rodinného domu sú nafukovacie vírivky, ktorých ceny sa začínajú od 500 eur.   

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

JEDINE TOTO reakcia na: Sauny, masážne vane a vírivky

7.2.2021 16:02
TIEŽ HOVORÍM, LEN PORIADNY VYRVÁR A PORIADNE PEKLO !
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať