
Sauny, masážne vane a vírivky
Po cvičení, namáhavej telesnej aj duševnej práci každému dobre padne zdravý relax v saune, prípadne wellness masáž vo vírivke.
Kto obľubuje tieto formy relaxácie, určite uvažuje, ako si ich dopriať kedykoľvek v pohodlí a bezpečí domova. Ušetrí čas spojený s cestovaním do wellness zariadenia, môže si dopriať súkromie a v súčasnej situácii je najdôležitejší argument na zaobstaranie takýchto zariadení už spomínaná bezpečnosť v zmysle ochrany pred prípadným nakazením koronavírusom.
Domáce sauny
Saunovanie prináša relax a uvoľnenie tak z fyzickej, ako aj psychickej stránky, pretože uvoľňuje stres, a čo je v súčasnej situácii obzvlášť dôležité, pravidelné saunovanie posilňuje imunitný systém. Pri zriaďovaní domácej sauny je kľúčový faktor výberu priestor, ktorý máte na tento účel k dispozícii, ako aj výška investičných a prevádzkových nákladov. V našich končinách je najobľúbenejšia klasická, takzvaná fínska sauna, ale čoraz populárnejšie sú aj infrasauny či kombinované sauny, v ktorých sa účinky tepla kombinujú s parou, prípadne aj s aromaterapiou.
Fínska sauna funguje na princípe potenia v dôsledku vysokej teploty. Telo sa potí, aby sa ochladzovalo, a sprievodným javom je vyplavovanie škodlivých látok z tela čiže detoxikácia. Sauna môže byť podľa priestorových dispozícií realizovaná ako samostatný záhradný domček, najlepšie vedľa bazéna, miestnosť v rodinnom dome, prípadne kabína vo väčšej kúpeľni. Najpríjemnejší materiál na vnútro kabíny fínskej sauny je, samozrejme, drevo. V záhradnej saune možno kúriť aj drevom, pre ostatné sauny sa používa elektrické vykurovanie. Prevádzkové náklady sa v úvode článku nespomínali náhodou. Vnútro fínskej sauny treba ohriať na teplotu 90 – 110 °C, čo trvá 60 – 90 minút, následne je potrebné túto teplotu udržiavať. Na jedno saunovanie sa v prípade kabínovej sauny spotrebuje typicky 4 – 8 kWh elektrickej energie. Keď už riešime energetickú rozvahu, treba sa zamyslieť aj nad tým, čo nastane po saunovaní. V zime sa teplo zo sauny rozptýli po dome či byte, takže v konečnom dôsledku bude energetická spotreba nižšia, pretože sa ušetrí na vykurovaní. Horšie je to v lete, keď teplo zo sauny bez úžitku unikne do priestoru. To v lepšom prípade. V horšom prípade, ak sauna nemá odvetranie mimo bytu, sa s týmto teplom musí vyrovnať klimatizácia, a ak ju nemáte, na určitý čas si ešte zhoršíte nepohodu v prehriatom dome. Samozrejme, všetko závisí od konkrétnych okolností a hlavne kvality izolácie kabíny sauny.
Parná sauna. Zatiaľ čo fínska sauna využíva takzvané suché teplo pri pomerne vysokej teplote, teplota vnútri kabíny parnej sauny je len okolo 45 °C - 48 °C, ale vlhkosť vzduchu dosahuje takmer 100 %. Para sa vytvára parným generátorom umiestneným mimo kabíny. Niektoré sauny umožňujú primiešavať do pary rôzne aromatické zmesi. Vysoká vlhkosť si vyžaduje, aby vnútro sauny bolo vyložené vodovzdorným a nenasiakavým materiálom. Najčastejšie ide o obklad z keramiky. To umožňuje kombinovať kabínu parnej sauny s masážnymi sprchami.
Infrasauna využíva na ohrev infražiariče, ktoré ohrievajú telo, a to nielen na povrchu, ale aj do hĺbky 1 – 3 cm. Využívajú sa buď keramické žiariče s teplotou 250 – 300 °C, alebo takisto keramické žiariče, ktoré vyžarujú aj červené svetlo. Tie majú povrchovú teplotu vyššiu, okolo 300 – 500 °C. Naproti tomu karbónové žiariče majú povrchovú teplotu pásov len 70 – 150 °C, takže na dosiahnutie požadovanej teploty vnútri sauny treba o niečo dlhší čas, no infračervené lúče sú v kabíne rozložené najrovnomernejšie. Teplota v kabíne infrasauny dosahuje príjemných 40 °C - 50 °C, takže tento typ saunovania lepšie znášajú deti, seniori a dokonca aj astmatici. V porovnaní s klasickou fínskou saunou má aj podstatne nižšie energetické nároky, a teda i prevádzkové náklady. Zistilo sa, že pot v infrasaune obsahuje menej vody, a teda viac iných zložiek, takže dochádza k intenzívnejšej detoxikácii. Keďže teplo preniká hlbšie do tela, rozširuje cievy, čím napomáha relax svalov a zintenzívňuje metabolizmus, takže telo spaľuje viac kalórií. Saunovanie v infrasaune pomáha aj pri celulitíde, problémoch s kĺbmi a niektorých ochoreniach svalov a kostí, ako je napríklad artritída.
Hydromasážne vane a vírivky
Najskôr vysvetlíme rozdiel medzi vírivou vaňou a vírivkou. Hydromasážna vaňa združuje dve funkcie – hygienickú a relaxačnú, takže sa používa nielen na očistu tela, ale aj na relaxačnú masáž prúdmi vody. V praxi to znamená, že voda sa do vane pred každým kúpaním napustí a následne vypustí. Naproti tomu vírivka, či už v interiéri, alebo exteriéri, má len masážnu a relaxačnú funkciu, takže do nej vstupujeme osprchovaní a voda v nej sa udržiava dlhší čas. Preto majú vírivky aj filtračné zariadenie a zariadenie na ohrev cirkulujúcej vody. Drahšie vírivky majú aj sofistikovaný systém osvetlenia, prípadne aj zabudované reproduktory, ku ktorým sa zdroj hudby pripája cez bluetooth. Vo vírivke môže byť v závislosti od jej veľkosti súčasne viac ľudí. Nezabudli sme ani na energetickú bilanciu. Vo vírivke pre 4 osoby je spravidla 700 – 2000 litrov vody. Výkon čerpadiel sa pohybuje okolo 2 – 3 kW a ohrievač má príkon 2 – 5 kW.
Masážne vane môžu byť pevne zabudované alebo voľne stojace. V prípade pevne zabudovanej vane sa pre prípadnú náhradu klasickej vane za hydromasážnu treba rozhodnúť pred rekonštrukciou kúpeľne. Vane môžu byť buď akrylátové, keramické, alebo z ďalších materiálov, napríklad z antikorovej ocele. Bez ohľadu na typ zariadenia vane aj vírivky majú väčšinou dva systémy na masáž. Na takzvaný perličkový sa využíva prúd vzduchu pod primeraným tlakom a na hydromasáž voda prúdiaca zo systému dýz. Tento prúd vody podľa nastavenia môže byť v rôznom pomere zmiešaný so vzduchom. Ceny hydromasážnych vaní sa začínajú od 1000 eur a vírivky stoja od 3500 eur vyššie. Zaujímavá alternatíva nielen do záhrady, ale aj do vhodnej miestnosti rodinného domu sú nafukovacie vírivky, ktorých ceny sa začínajú od 500 eur.