SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Segway má nové futuristické e-bajky do terénu

Technológie
0

Spoločnosť Segway na veľtrhu CES v Las Vegas predstavila dvojicu nových elektrických dvojkolesových vozidiel. Prvým je elektrický bicykel s názvom Xafari, zatiaľ čo druhým je elektrický motocykel Xyber. Oba sú v USA kategorizované ako elektrobicykle no Xyber akoby tvoril osobitnú kategóriu v duchu Sur-Ron. Oba bicykle znamenajú pre Segway významný posun hlbšie do odvetvia, keďže spoločnosť pokračuje v expanzii v kategórii mikromobility.

Oba bicykle sa vyznačujú niekoľkými inteligentnými funkciami vrátane „aktívneho vnímania scény“, ktoré umožňuje, aby bicykel automaticky vykonal určité činnosti na základe okolia, ako napríklad zapnutie a vypnutie svetlometov, uzamknutie bicykla a priebežné nastavenie úrovne výkonu. Bicykle sa integrujú s aplikáciami mobilných telefónov a umožňujú monitorovanie údajov v reálnom čase. Sú vybavené nástrojmi proti krádeži, ako sú skryté zámky nábojov zadných kolies, mobilné alarmy, GPS a alarmy založené na polohe.

Model Xafari má podobu dobrodružného e-bicykla so širokými pneumatikami. Zahŕňa konštrukciu s priechodným rámom s integrovanou, ale odnímateľnou batériou s kapacitou 913 Wh. Táto kapacita je zostavená z batériových článkov formátu 21700, čo z nej robí jednu z najväčších batérií dostupných v tomto type elektrobicyklov. Výkon zabezpečuje zadný 750 W motor s krútiacim momentom až 80 Nm, ktorý poskytuje dobrý výkon pri stúpaní a rýchlu akceleráciu.

Informácie o maximálnej rýchlosti zatiaľ nie sú známe. Rám Xafari ukrýva viac než len veľkú batériu. Tesne nad zadnou kyvnou vidlicou je ukryté aj zadné odpruženie. Vďaka 70 mm prednému odpruženiu a 80 mm zadnému odpruženiu, ako aj 3-palcovým balónovým pneumatikám je Segway Xafari dobre vybavený na traily a iné jazdy v teréne. Na druhom konci spektra elektrických bicyklov je Segway Xyber.

Vďaka funkčným pedálom Xyber technicky spĺňa podmienky pre elektrobicykel, hoci vyzerá trochu viac ako špecializovaný trailový motocykel. Motor modelu Xyber má oveľa vyšší krútiaci moment ako v prípade Xafari, a to až 175 Nm. Údaje o maximálnej rýchlosti opäť nie sú k dispozícii, Segway však uvádza, že motor je dostatočne výkonný na to, aby ponúkol zrýchlenie z 0 na 32 km/h za 2,5 sekundy.

Základnú batériu s kapacitou 1440 Wh možno spárovať s druhou batériou, čím sa dosiahne celková kapacita 2880 Wh. Segway tvrdí, že to stačí na dojazd 150 km. Dvojité odpruženie má vpredu aj vzadu zdvih 120 mm, čo poskytuje dostatok tlmenia pri drsnejšej jazde. Zatiaľ však chýbajú aj informácie o cenách oboch noviniek.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať