Severokórejskí hackeri kradnú kryptomeny. Ako ich zmenia na skutočné peniaze?

0

V poslednom desaťročí sa hackeri v Pchjongjangu čoraz viac orientujú na útoky proti bankám a burzám s kryptomenami. Napríklad jediným útokom, ktorý v roku 2018 údajne uskutočnil severokórejský hackerský tím známy ako Lazarus Group, získali 250 miliónov dolárov. OSN tvrdí, že režim používa tieto peniaze na vývoj jadrových zbraní, ktoré zaručujú jeho dlhodobé prežitie. Ibaže je veľký rozdiel medzi hacknutím burzy s kryptomenami a získaním skutočných peňazí v hotovosti.

Presunúť ukradnutú kryptomenu si vyžaduje jej pranie, aby ju nikto nemohol vypátrať, a potom premenu na doláre alebo inú menu, za ktorú si možno kúpiť zbrane či luxusné predmety, čo sa nedá urobiť za bitcoiny. Podľa odborníkov je pranie špinavých peňazí sofistikovanejšie ako samotný hacking. Jedna z taktík je známa ako „peel chain“. Pri nej sa presúvajú peniaze rýchlymi a automatizovanými transakciami z jednej bitcoinovej peňaženky do inej prostredníctvom stoviek alebo tisícov transakcií spôsobom, ktorý jednak skrýva zdroj peňazí, jednak znižuje riziko udelenia červenej vlajky, ktorou sa označujú podozrivé transakcie.

Ďalší postup je takzvaný chain hopping, pri ktorom sa peniaze presúvajú cez rôzne kryptomeny a blockchainy, aby sa dostali čo najďalej od bitcoinu, kde sa každá transakcia zaznamenáva do verejnej účtovnej knihy. Cieľom je zahladiť stopy alebo, čo je ešte lepšie, vyvolať falošné poplachy pre vyšetrovateľov. Lazarus na pranie špinavých peňazí vytvára a udržiava stovky falošných účtov a identít, čo podčiarkuje, aká dôležité sú tieto operácie pre Pchjongjang. Odborníci odhadujú, že až 15 % príjmov Severnej Kórey pochádza z trestnej činnosti, z čoho podstatnú časť tvoria kybernetické útoky.

Dnes však už polícia a regulačné orgány zďaleka nie sú také bezradné pri vyšetrovaní zločinov spojených s kryptomenami ako pred niekoľkými rokmi. Ich spolupráca s burzami je na čoraz vyššej úrovni, navyše vyšetrovatelia sú proaktívnejší, na čo veľa búrz reagovalo zavedením pravidiel a kontrol, ktoré predtým neexistovali. Výsledok je taký, že kryptomena už nie je taká anonymná. 

Predplatné NEXTECH 2023

Ak sa snažíte vymeniť obrovské množstvo kryptomeny za americké doláre, nevyhnutne skončíte pri bitcoine, pretože žiadna iná kryptomena nie je taká široko akceptovaná alebo tak ľahko konvertovateľná na hotovosť. Preto takáto krypomena často skončí u obchodníkov, ktorí obchodujú mimo burzy prostredníctvom siete sprostredkovateľov v krajinách, ako je Čína. Tí neraz ignorujú právne požiadavky, ako je napr. zákon „know-your-customer“ (poznaj svojho zákazníka), a tak sú menej rizikoví pri praní ukradnutých miliárd.

Práve mimoburzový obchod je preferovaný spôsob, ako môže Lazarus presunúť množstvo bitcoinov do hotovosti. Treba dodať, že ide o obrovský biznis: 100 najlepších mimoburzových obchodníkov zaoberajúcich sa praním špinavých peňazí dostáva každý mesiac v bitcoinoch stovky miliónov dolárov, čo predstavuje zhruba 1 % všetkej bitcoinovej aktivity.  

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať