SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Síra má veľký potenciál na lacné skladovania slnečnej energie

0

Solárna technológia produkuje čistú energiu, ktorú možno použiť v domácnostiach, komerčných budovách a dokonca aj v elektrických autách. Potenciálny výstup však závisí od počasia, ročného obdobia a dennej doby. Preto je skladovanie solárnej energie alebo tepla na použitie v zimných mesiacoch a v noci, keď je výroba na nízkej úrovni, nevyhnutné, aby bol bezuhlíkový energetický systém životaschopný. Vedci preto skúmali možnosť využiť síru na zadržiavanie tepelnej energie, ktorá sa môže v prípade potreby uvoľniť.

V najmodernejších systémoch solárnej tepelnej energie (ktoré využívajú koncentrovanú slnečnú energiu ako teplo) je materiálom na skladovanie energie roztavená soľ. No síra môže byť oveľa lacnejšia a poskytuje vyššiu hustotu energie (množstvo energie uloženej v pomere k hmotnosti materiálu), čo umožňuje skladovanie vo väčšom rozsahu.

„Hustota energie síry je oveľa vyššia ako hustota roztavenej soli, navyše získate vysoko hodnotné teplo,“ povedal vedúci výskumu DLR Institute of Future Fuels Christian Sattler. „Síra je veľmi lacné skladovacie médium, a keďže navrhujeme chemické spaľovanie, môžete nastaviť teplotu na akúkoľvek úroveň, ktorú potrebujete.“ Síra by sa v tomto prípade skladovala na hromade vonku, a keď je potrebné teplo, spaľovala by sa pomocou slnečnej energie.

Spaľovanie uhlia spôsobuje znečistenie otepľujúce planétu, ale spaľovanie síry vytvára oxid siričitý, ktorý sa dá spracovať na kyselinu sírovú a potom späť na síru. Tá sa následne môže znova použiť ako solárny akumulačný materiál alebo sa môže uchovávať ako kyselina sírová. Kyselina sírová má potenciál na použitie pri výrobe zeleného vodíka prostredníctvom solárnej energie, čo je lacnejší a efektívnejší spôsob ako pomocou elektrolýzy.  

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať