SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Skladáme výkonný herný stroj

10

Ku koncu roka sa urodilo a do obchodov dostalo veľa komponentov. Výkonné pro­ce­sory, k nim nové základné dosky a aj dlho očakávané grafické karty. Konečne to vyšlo tak, že témou stavby zostavy na hranie má zmysel zaoberať sa v tej správnej, vianočnej atmosfére.

Okrem „železa“ povychádzali i trojáčkové herné tituly ako Shadow of The Tomb Raider, Assassin's Creed: Odyssey či čerstvo Battlefield V. Hardvérové nároky sú, ako to už býva, krvavé. Obzvlášť vo vyššom rozlíšení. Túto odporúčanú zostavu navrhujeme teda s ohľadom na to, aby ste sa nejaký čas nemuseli uskromňovať a sťahovať detaily ani pri zobrazení QHD (2560 × 1440 px).

Hoci ide o veľmi výkonný, a teda i pomerne drahý počítač, jedným okom sme pri výbere jednotlivých komponentov sledovali a zohľadňovali i pomer ceny k výkonu. Hypotéku si tak naň brať nemusíte smiley.

Čo najvyššie frekvencie CPU

Na trhu s procesormi je to momentálne pestré. Veľmi slušný má i AMD v podobe Ryzen 7 2700X. Výhodne vychádza i cenovo. Na druhej strane o sto eur drahší Intel Core i7-9700K podáva pri hernom použití o 10 – 25 % lepšie výsledky. To je dané vyššími frekvenciami, než je schopný dosahovať konkurenčný Ryzen.


Procesor Intel Core i7-9700K

Rozdiel v IPC (teda vo výkone na takt) je už medzi procesormi AMD/Intel zanedbateľný. Súčasná generácia (Coffee Lake refresh) procesorov Intel však dokáže fungovať rýchlejšie o 500 – 700 MHz, čo je tu kľúčové. Core i7-9700K je oproti mainstreamovému top modelu Core i9-9900K orezaný hlavne o HyperThreading. To však pri osemjadrovom procesore v hernej zostave nehrá žiadnu rolu a výsledky sú prakticky rovnaké. Ibaže nižší model je lacnejší – vhodnejší.

Tichý, výkonný a lacný chladič

Keďže sme použili výkonný procesor, je nevyhnutný chladič s vysokým chladiacim výkonom. Suverénne najvyšší pri súčasne nízkej cene má Silentium PC Fera 3 RGB. Pomer výkonu k hlučnosti má lepší než všade pretláčané a trikrát drahšie kvapalinové chladiče. A ak ide o vzhľad, variant s pestrofarebným osvetlením ani v tomto smere v ničom nezaostáva.


Chladič CPU SilentiumPC Fera 3 RGB

Do bežnej skrinky, kde sa vyššia veža zmestí, je tak Fera 3 RGB najlepšia voľba vo všetkých smeroch – i v porovnaní s konkurenčnými vzdušnými chladičmi. A oproti vodníkom nebudete riešiť hlučnejší chod čerpadla ani to, že už dosluhuje, či prípadnú galvanickú koróziu.

Doska, ktorá zvláda poriadny výkon

Vysoký výkon procesora, ktorý Ci7-9700K rozhodne má, je náročný i na napájaciu kaskádu základnej dosky. Na stabilný chod, vysoké frekvencie a dlhú životnosť celého počítača musí byť primerane robustná. To sa pozná podľa toho, že má na CPU (Vcore) vyhradených veľa fáz a viacampérové napäťové regulátory. Jedno i druhé základná doska Gigabyte Z390 Aorus Pro má a vyniká v tom.

Chýbať nemôže ani pripravenosť na chladenie výkonných SSD (pasívmi na slotoch M.2) a nadštandardné audio. Osvedčený a pri lepších doskách bežne používaný zvukový čip Realtek ALC 1220 je tu doplnený o kvalitný prevodník ESS Saber 9118.


Základná doska Gigabyte Z390 Aorus Pro

A čo by to bol za vianočný počítač bez všadeprítomného osvetlenia RGB s rôznymi efektmi? To na tejto doske bude zdarne konkurovať i svetielkam povešaným na ihličnatom stromčeku.

Kit DDR4 s 3200 MHz

Pamäte (RAM) sú stále trochu drahšie, než by bolo fajn, no keď sa začnete dôkladne prehrabávať v súčasnej ponuke, skončíte nakoniec zrejme pri súprave Viper RGB od Patriotu. Sú to najlacnejšie výkonné moduly s RGB LED.


2× 8 GB pamätí DDR4 Patriot Viper RGB

Za optimálnu považujeme konfiguráciu s nastavením XMP na 3200 MHz s CL16. Príplatok za rýchlejšie pamäte sa viac než na výkone odrazí na neopodstatnene vyššej koncovej cene. A zase pomalšie moduly nie sú o toľko lacnejšie.

Kapacitne je do herného počítača dnes najrozumnejšie riešenie 16 GB a určite vo dvoch moduloch. S jedným priepustnosť pamäťového subsystému rapídne klesá, čo sa negatívne premieta i do procesorového výkonu.

Výkon čítania SSD prioritou

Alfa a omega počítača na hry je dostatočne veľké SSD s výkonným radičom, vďaka ktorému sa dosahuje vysoký výkon i pri práci s malými blokmi dát. To sú v našom prípade zavádzacie súbory hier či procesy ukladania a načítania pozícií.


SSD Samsung 970 Evo s 1 TB

Výborný je v tomto smere jednoterabajtový Samsung 970 Evo. Nedokonalosti, ktoré toto SSD má, nie sú v hernom počítači dôležité. Či už ide o lacnejšie pamäte (TLC) stavané na menej prepisov (stále však v takej miere, že herný počítač na limity nikdy nenarazí), alebo obmedzenú kapacitu buffera SLC, čo znamená prepady vo výkone pri dlhodobom sekvenčnom zápise maximálnym výkonom. Ani toto však hráčov trápiť nemusí, pretože sa s týmito obmedzeniami nikdy nestretnú.

GTX je mŕtve, nech žije RTX

To najdôležitejšie – grafická karta. AMD je mimo hry – v high-ende Radeon Vega64 ­nedokáže konkurovať grafikám nVidie. Ich výkon je na súčasné pomery tejto triedy slabý, nevyvážený a spotreba je neadekvátne ­vysoká. Nezachraňuje to ani cena. V dôsledku toho si tak paradoxne najviac konkurujú staršia GTX 1080 Ti a RTX 2080. Zatiaľ čo ešte donedávna bolo možné kartu GTX zaobstarať za nižšiu cenu, teraz je už skôr o pár eur lacnejšia 2080, a to súčasne pri trochu vyššom hernom výkone, podobnej spotrebe a v neposlednom rade i podpore modernejších technológií (hardvérová podpora ray tracingu, NVLink a podobne).  Výber čipu je teda jednoznačný, teraz už len ukázať na to, v koho vyhotovení je karta najatraktívnejšia. Veľmi dobre vychádza model GV-N2080GAMING OC-8GC od Gigabyte, pretaktovaný a s efektívnym chladičom, dostupný bežne od 825 eur.


Grafická karta Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC 8G

750 W pod sto eur

Zdroje testujeme v PC REVUE v ostatnom čase pomerne často, čo sa teraz hodí. Z prvej ruky tak vieme, že so Supremo FM2 Gold od SilentiumPC nezakopnete. Vo svojej cenovej kategórii dominuje jednak kvalitou osadených súčiastok, jednak vysokou účinnosťou.

Pretože sa výkon takejto zostavy pohybuje medzi 350 – 400 W, vhodný je variant s výkonom 750 W. Ten je podľa nášho testovania najefektívnejší pri záťaži 58 %.


Zdroj SilentiumPC Supremo FM2 Gols so 750 W

Slušná skrinka za babku

A nakoniec pomerne ľahká úloha, a síce vybrať skrinku. To už je pomerne subjektívna disciplína, no pokiaľ sa držíme toho, že je trochu vítané (ale rozumne) zvrchu stláčať i cenu, spomedzi lacnejších skriniek už niekoľko rokov vyčnieva séria SPC Regnum, aktuálne konkrétne model RG4T RGB. Za päťdesiat eur nezoženiete pevnejšiu skrinku s temperovaným sklom, ktorá sa môže chváliť i výborným návrhom interiéru, prachovými filtrami či tromi tichými osvetlenými ventilátormi s reguláciou rýchlosti z predného panela. Spomeňte si len, koľko múch mala alternatíva Coolteku z novembrovej recenzie.


Skrinka SilentiumPC RG4T RGB

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
skladáme PC hry

10 komentárov

RE: monitor etc.. reakcia na: Skladáme výkonný herný stroj

30.3.2019 15:03
Jeb.em nato.Akože dobre,ale prečo nie ASUS ROG STRIX GAMING GeForce RTX 2080 O8GB a amd ryzen 7 2700?
Reagovať

re reakcia na: Skladáme výkonný herný stroj

30.3.2019 15:03
Jeb.em nato.Akože dobre,ale prečo nie ASUS ROG STRIX GAMING GeForce RTX 2080 O8GB a amd ryzen 7 2700?
Reagovať

RE: monitor etc.. reakcia na: Skladáme výkonný herný stroj

3.2.2019 20:02
Myslím, že klávesnica, myš a monitor tiež nie sú zanedbatelnou položkou. Hráč, ktorý bude disponovať vyššie uvedenou high-end zostavou bude určite vyžadovať dobrú hernú mechanickú klávesnicu (150-200€), adekvátnu myš (80-120€) a 144Hz monitor s nízkou odozvou kôli plynulým pohybom napr. pri strelbe, kde sú tieto vlastnosti klúčové. To sa bavíme o monitoroch nad 200€. Takže okrem samotného PC narastú náklady o min. 500€, skôr viac. Okrem toho aj skriňu by som zvolil k pomeru iných komponentov radšej drahšiu, napr. Fractal Design s cenou nad 100€.
Reagovať

RE: RE: monitor etc.. reakcia na: RE: monitor etc..

3.2.2019 21:02
To bez debaty. Áno, perifírie sú takisto významná čiastka, ale platí to, čo píšem nižšie. Výber periférií je už veľmi individuálny... v podstate takisto ako skrinka. Túto zostavu sme orientovali na čo najlepší pomer cena/výkon, tak, aby sme sa ideálne zmestili pod dve tisícky a skrinka SilentiumPC RG4T RGB nám prišla ako najlacnejšia rozumná možnosť. Medzi lacnejšimi modelmi kvalitatívne vyniká a spĺňa všetko, čo tetnto počítač potrebuje. Je dostatočne pevná, prachové filtre sú efektívne a má i temperované sklo.

PS: napríklad osobne by som pri takomto počítači na úkor 144 Hz uprednsotnil radšej konvenčných 60 Hz a vyššie (4K) rozlíšenie. Myš mi takisto celkom slušná Riotoro Uruz Z5 za 30 eur a prežijem aj s membránovou klávesnicou. Nikomu však moje preferencie verejne vnucovať nechcem. Každý to bude vidieť asi trochu inak, čo sa týka konkrétneho výberu :)
Reagovať

RE: RE: RE: monitor etc.. reakcia na: RE: RE: monitor etc..

3.2.2019 22:02
* ešte k tej membránovej klávesnici - hráči používajú mechanické aj z dôvodu, že tieto majú anti-ghosting. O membránových neviem.
Reagovať

RE: RE: RE: RE: monitor etc.. reakcia na: RE: RE: RE: monitor etc..

3.2.2019 22:02
Aj membránové klávesnice majú anti-ghosting/NKRO. Každopádne rekreačnému hráčovi pri single playeri budú stačiť aj štyri súčasne stlačené klávesy, čo bežne zvládajú i lacné klávesnice, budú stačiť. Nároky profi hráča budú už zrejme vyššie, to netvrdím, že nie.

RE: RE: RE: monitor etc.. reakcia na: RE: RE: monitor etc..

3.2.2019 22:02
OK, ale nazvali ste ho výkonný -herný- stroj, tak by mal mať čo k tomu patrí. Nadupaný stroj ako je tento si nezostaví hráč Minecraftu. Mám kamaráa,t ktorý si pár € zarobil pri strielačke a jednoznačne uprednostňuje 144Hz. 4k pre výhru nemá význam, lebo zbytočne znižuje fps, využíva výkon karty pre vyššie rozlíšenie na úkor fps. Kto nemal 144Hz monitor, nepochopí o čom píšem. Pri hre rozhodujú detaily medzi životom a smrťou. Spýtajte sa napr. profi hráčov CS, či je pre nich 4k také dôležité.
Reagovať

RE: RE: RE: RE: monitor etc.. reakcia na: RE: RE: RE: monitor etc..

3.2.2019 22:02
Ale ja netvrdím, že nemáte pravdu a ani nepíšem o Minecrafte :) Takýto počítač si môže kúpiť tak profihráč (Váš kamarát) a vtedy tých 144 Hz vo Full HD samozrejme má opodstatnenie. Na druhej strane sú potom ale i rekrační hráči, ktorí sa nikam neponáhľajú a hrajú kampaň náročných hier, ako je napríklad Shadow of the Tomb Raider, a pred rýchylym panelom uprednostnia maximálnu vizuálnu kvalitu v rozlíšení 4K, je to individuálne... tento článok je o stavbe čo najvýkonnejšieho herného počítača bez kompromisov do takých i onakých podmienok. S tým, že periférie si už každý vyberie podľa svojho gusta. To je celé :)

monitor etc.. reakcia na: Skladáme výkonný herný stroj

20.1.2019 08:01
..prepáčte..k desktopovej zostave pre nadšencov, ktorých má zaujímať aj rozpočet treba vždy kalkulovať celkovú cenu s monitorom..hlavne ak už dávate dôraz na výhodu nových grafických kariet..a to Vám ta ešte chýbajú súčast, povedzme že za drobné - myš, klávesnica ,headset a samozrejme operačný systém..preto by bolo možno dobré uviesť cenovku laptopu v podobnej konfigurácii len pre porovnanie aby si potenciálny záujemca zrátal všetky pre aj proti, ak by pre neho mobilita nebola prioritou..
Reagovať

RE: monitor etc.. reakcia na: monitor etc..

20.1.2019 16:01
Ďakujem za komentár. Výber monitora a periférií je podľa mna veľmi individuálny. Jednému hráčovi môže stačiť monitor s konvenčnými 60 Hz, ale chcel by k nim sýtejšie farby. Iného zase farby nezaujímajú a prioritou je čo najplynulejší chod. Medzi tým je potom kopa ďalších premenných. Rovnako tak každý má iné požiadavky na vlastnosti myši, klávesnice či headsetu. Súhlasím s vami, že aj o tomto môže byť reč, ale to je už skor na samostatný článok. Rovnako tak to porovnanie výkonného desktpu s notebookom. Nevylučujem ale, že sa inšpirujeme a takýto článok si možno prečítate nabudúce.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať