
Slnečná elektráreň na obežnej dráhe bude vyrábať obrovské množstvo energie
Čína sa chystá vypustiť do vesmíru 1 kilometer širokú solárnu elektráreň do výšky asi 36 000 km nad Zemou. Bola by umiestnená na geostacionárnej obežnej dráhe, čo znamená, že jej obežná doba bude ekvivalentná perióde rotácie Zeme, takže vždy zostane v rovnakom bode nad zemským povrchom. Projekt sľubuje za jeden rok vyprodukovať obnoviteľnú energiu ekvivalentnú celkovému množstvu ropy, ktorá sa ešte dá vyťažiť na Zemi.
Prenášať sa bude na zemský povrch pomocou mikrovĺn. Čínsky letecký inžinier Long Lehao, ktorý odhalil plány na zariadenie, ho nazval „ďalším projektom priehrady Tri rokliny nad Zemou“. Priehrada Tri rokliny s dĺžkou 2335 metrov, ktorá sa klenie nad riekou Jang-c'-ťiang v strednej Číne, je najväčším svetovým producentom vodnej energie.
Solárne panely sú navrhnuté tak, aby využívali slnečnú energiu a vyrábali elektrinu premenou svetelnej energie na využiteľnú energiu. Ale na rozdiel od pozemných systémov môžu vesmírne fotovoltické panely poskytovať energiu nepretržite, pretože nie sú ovplyvnené ročnými obdobiami ani denným svetlom, čo umožňuje neustály zber energie zo slnka.
Takisto sa odhaduje, že sú 10-krát efektívnejšie pri získavaní energie ako fotovoltické panely na Zemi. Práce na vesmírnej slnečnej elektrárni v Čchung-čchingu sa začali v roku 2019. Očakáva sa, že na vynesenie solárnej elektrárne na obežnú dráhu bude potrebná opakovane použiteľná ťažká nosná raketa Long March-9.
Zdroj: domusweb.it.
Zdroj Foto: depositphotos.com.